استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی | IAGCO

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

قیمت مصالح ساختمانی در تهران
قیمت مصالح ساختمانی در تهران
شهریور ۱۳, ۱۳۹۸
قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی
قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی
شهریور ۱۴, ۱۳۹۸
نمایش همه

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی: ساخت یک سازه کاملاً نسوز ممکن است کمی پرهزینه جلوه کند ، اما همواره ساختن سازه هایی با مقاومت بالا در برابر آتش با بودجه قابل قبول امکان پذیر است. این امر را می توان با در نظر گرفتن الزامات مقاومت و به کار بردن ماده مقاوم در برابر آتش در ساختمان ها به دست آورد. به عنوان مثال ، انتخاب مصالح ساختمانی مناسب ، پیشگیری از اقدامات احتیاطی در ساخت و ساز ساختمان ها ، نصب سیستم های اعلام حریق و خاموش کننده آتش در هر کجا که لازم باشد.

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

هنگامی که یک ساختمان آتش می گیرد ، به احتمال زیاد ویرانی های بزرگی را برای زندگی و خود ساختمان ایجاد می کند. همچنین می تواند در ساختمان های همجوار گسترش یابد. به خصوص اگر شرایط به نفع آن باشد. خیلی وقت ها این آتش سوزی ها وقتی مردم در خواب هستند اتفاق می افتد. ماده ای وجود ندارد که بتواند جلوی این کار را بگیرد. با این حال ، برخی از مصالح ساختمانی و پوشش های ضد حریق می توانند خطر را به طرز چشمگیری کاهش دهند. این مواد مقاوم در برابر حرارت قوی در برابر آتش هستند که می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. بیایید نگاهی به برخی از آن ها بیاندازیم.

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

شیشه مقاوم در برابر آتش

تقریبا همه ساختمان ها از پنجره برای دید و نور استفاده می کنند. آتش سوزی گرمای شدید ایجاد می کند و این می تواند باعث خرد شدن شیشه شود. این می تواند باعث  شود قطعات شیشه ای در یک میلیون جهت پرواز کنند و صدمات شدیدی را برای کسانی که در تلاش برای نجات افراد هستند ایجاد کند. همچنین می تواند به افراد نزدیک که ممکن است برای تماشا جمع شده اند ، آسیب برساند. یک شیشه دوجداره به مدت بیشتری طول می کشد تا در آتش سوزی شکسته شود.

بتن

بدیهی است که بتن یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است و همچنین از مقاومت خوبی در برابر آتش برخورداراست. مدت زمان بسیار زیادی طول می کشد تا آتش سوزی آن را به جایی برساند که خطرناک باشد. همچنین ماده ای عالی برای جلوگیری از انتشار آتش سوزی می باشد. حتی تصور می شود که بتن ممکن است مقاومت بیشتری نسبت به فولاد در برابر آتش داشته باشد . در واقع ، در بسیاری از ساختمان ها ، در واقع بتن برای محافظت از سرقت استفاده می شود. با این حال ، بسیاری از این ها  بستگی به نحوه ساخت بتن دارد. همانطور که گفته شد ، همه آن ها به طور یکسان ساخته نمی شوند.

گچ

گچ  اکنون ماده ای است که می توان آن را مقاوم در برابر آتش دانست . همچنین بسیار بادوام است ، و آن را به عنوان یک محصول مناسب برای پوشش مصالح ساختمانی می توان دانست. هرگز از پشت بام غافل نشوید زیرا شعله های آتش و جرقه ها می توانند باعث شعله ور شدن آن شوند.

آجر

آجرها در برابر آتش سوزی مقاوم هستند. طرز تهیه آنها در وهله اول به آنها کمک می کند تا در برابر آتش مقاوم باشند. با این حال ، یک آجر به خودی خود مقاوم در برابر آتش است. دلیل این امر این است که یک دیوار با ملات در کنار هم قرار گرفته است. با این وجود ، هنوز هم یکی از بهترین و متداول ترین مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش است.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک عایق صدا، نسل جدید بلوک های سبک

بسیاری از زمان ها ، با استفاده از مواد مقاوم در برابر آتش ، هزینه ، آب و هوا و عوامل مختلف دیگر کاهش می یابد. در حالی که ایده آل است که همیشه از بهترین مواد نسوز در برابر آتش استفاده کنید ، همیشه اینگونه نیست.

عایق کاری

عایق کاری مصالح ساختمانی در ساخت و ساز ، چوب های سنگین از مقاومت نسبتاً بالایی در برابر آتش برخوردار هستند . قاب چوب می تواند با محلول آمونیوم فسفات آغشته شود و یا با مستیک مخصوص پوشانده شود.

برای طبقه بندی شدن مقاومت در برابر آتش ، ساختمان ها باید از بتن مسلح یا فولاد محافظت شده ساخته شوند که در برابر آتش با آسیب جزئی ایستادگی می کند. حتی یک ساختمان ساخته شده از فولاد محافظت نشده ممکن است آسیب ببیند. در حالی که فولاد استحکام خود را تا دمای بسیار بالا حفظ می کند ، اما در دماهای بالاتر از 1000 درجه سانتیگراد (540 درجه سانتیگراد) به سرعت از بین می رود. فولاد سازه از چندین طریق ممکن است محافظت شود. با آجر ، بتن یا کاشی. با این حال ، ساخت و ساز با این مواد معمولاً وزن زیادی را به یک ساختمان اضافه می کند. یک لایه محافظ بتنی بر روی تمام سطوح تیر یا بالای میله های فلزی در بتن آرمه باید حداقل 2.5 اینچ (6.4 سانتی متر) ضخامت داشته باشد تا موثر باشد. کاشی های سفالی توخالی که برای پوشاندن تیرها و کمربندها استفاده می شود باید حداقل 4 اینچ (10 سانتی متر) ضخامت داشته باشد. بنابراین بیشتر ساختمان ها از عایق بندی سبک وزن مانند گچ ، پرلیت و ورمیکولیت استفاده شده در گچ ، بتن و فیبر معدنی استفاده می کنند. یک اینچ (2.5 سانتی متر) از چنین مواد ، مقدار معادل گرما به اندازه 2.5 اینچ (6.4 سانتی متر) بتن را جذب می کند.

روکش ضد حریق مقاوم در برابر آتش یک مصالح ساختمانی است که معمولاً در اروپا استفاده می شود. در واقع یک نوار نازک است ، اما در صورت آتش سوزی 20-50 برابر گسترش می یابد و مانع حرارتی ایجاد می کند و قاب فولادی را از سقوط محافظت می کند. پیکربندی پوشش نازک ظاهری شیک و انعطاف پذیری در طراحی و همچنین سهولت استفاده را ارائه می دهد. مزایای قابل توجه آن باعث می شود تا روکش های ضد آتش مقاوم در برابر سطوح فریم فولادی که اغلب در سبک های معماری اخیر مورد استفاده برای دهلیزها و سالن های نمایش یافت می شود ، استفاده شود.

ماده مقاوم در برابر آتش در مصالح ساختمانی

ماده مقاوم در برابر آتش در مصالح ساختمانی

انواع پوشش ضد حریق

پوشش های ضد حریق متعارف غالبا به  اندودهای معدنی ، رنگ های منبسط شونده و بوردهای ضد حریق دسته بندی می شوند

اندود پاششی

این مواد از دو نوع گچی و سیمانی که هریک می تواند با ورمیکولیت و یا پرلیت (عامل عایق ساز) و افزودنی های ویژه، میکس شده باشند،ایجاد شده است.این مواد در دو نوع پایه گچی و پایه سیمانی تولید و عرضه می شوند. مواد پایه گچی ، دارای محدودیت کاربرد دارند؛ ولی نوع پایه سیمانی آن در همه جا استفاده می شود.  این پوشش ها معمولا در ضخامت هایی بین 5/1 تا 3 سانتی متراجرا می شوند. نقطه قوت این نوع پوشش، قیمت متعادل آن است واستقامت خوب نوع سیمانی آن در برابر عوارض جوی.  نقطه ضعف اندودهای پایه معدنی،  ظاهر نامناسب و ضخامت نسبتا زیاد آن می باشد.

این مقالات را از دست ندهید:  بررسی و مقایسه بلوک لیکا با سفال

رنگ های منبسط شونده ضد آتشرنگ های ضد حریق :

این نوع رنگ، با تکنولوژی بسیار پیشرفته، نوعی تاخیر انداز آتش است که روی سازه های فلزی  اجرا شده و در هنگام آتش سوزی ، با متورم شدن و ایجاد عایق حرارتی بسیار قوی، مانع داغ شدن فلز می شود. رنگ ضد حریق را با دستگاه های پاشش رنگ ایرلس با فشار psi 3000 بر روی سطوح و در لایه های متعدد با ضخامت های حدود 400 میکرون اسپری کرده ، تا به ضخامت مورد نیاز- که عموما بین 3 تا 5 میلیمتر است- برسد. نقطه برتری رنگ های پف کننده نسبت به سایر مواد ضد حریق، دکوراتیو بودن آن و اشغال فضای بسیار کم بوده؛ در حالی که ایراد آن، قیمت نسبتا بالای آن می باشد. در حال حاضر فقط یک نوع رنگ منبسط شونده مورد تایید سازمان آتش نشانی، در ایران وجود دارد.

برخلاف روکش های موجود و رایج در برابر آتش ، پوشش روتین مقاوم در برابر آتش Nippon Paint یک پوشش آلی مبتنی بر حلال است که از رزین مخصوص آکریلیک ساخته شده است و معمولاً با دستگاه مخصوص پوشش هوا کمتر استفاده می شود که ظاهری جذاب و یکنواخت را ارائه می دهد. پیش از این ، با روکش های متداول ضد حریق مقاوم در برابر آتش ، مجوز ویژه ای برای هر ساختمان از طریق آزمایش ISO834 به دست آمده بود و علاوه بر این ، از چنین روکش هایی برای ایجاد ساختارهای داخلی و خارجی مقاوم در برابر آتش می بایست استفاده می شد.

Nippon Paint با انجام چندین پروژه در مقیاس بزرگ که به دلیل سهولت عملیات پوشش دهی و پایان جذاب که نتیجه آن را تحسین می کند ، تخصص قابل توجهی در استفاده از روکشهای ضد آب مقاوم در برابر آتش به دست آورده است. برای پوشش هایی که نیاز به صدور مجوز ویژه دارند ، مراحل صدور گواهینامه وقت گیر و نگهداری و مدیریت هزینه بر آنها مشکلاتی را برای استفاده با مواد فولادی سازه عمومی ایجاد می کند. به تازگی ، نیپون رنگ برای روکش ضد هوای مقاوم در برابر آتش که برای استفاده در مصالح ساختاری فولادی مشخص شده ، دارای گواهینامه عمومی است. این امر باعث می شود تا مشتریان فقط با دریافت گواهینامه عمومی طبق استاندارد ISO834 و تحت بازرسی توسط یک بازرس ساختمان واجد شرایط ، از روکش مقاوم در برابر آتش آسانتر شوند.

بر خلاف مصالح روکش معمولی ، ضخامت پوشش مقاوم در برابر آتش می تواند متناسب با ضخامت فولاد سازه متغیر باشد. بر اساس سالها تحقیق ، روکش داخلی نسوز مقاوم در برابر آتش نیپون دارای پیکربندی بسیار نازکی است که می تواند دقیق ترین نیاز صاحبان ساختمان و معماران را از نظر سهولت کاربری ، اتمام و دوام آن برآورده سازد. کیفیت عالی این روکش تمام ویژگی های طراحی چشمگیر قاب های فلزی را نشان می دهد.

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

روکش مقاوم در برابر آتش ، یک پوشش صاف و جذاب را با مقایسه با یک روکش پوشش معمولی ، با مزیت مهم یک ماده اصلی ، پلی فسفات آمونیوم ، ارائه می دهد که در دماهای بالا کف می کند تا لایه ای از عایق حرارتی تشکیل شود. سیستم پوشش شامل یک لایه ضد خوردگی ، لایه فوم و لایه بالای پوشش است. هنگامی که دمای اتمسفر از 250 تا 300 درجه سانتیگراد می رسد ، در معرض آتش قرار می دهیم. کف برای تأمین عایق حرارتی برتر به میزان 25 تا 50 برابر بزرگتر گسترش می یابد.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سبک دو جداره چیست و چه کاربردی دارد؟

محافظت از سازه های فلزی

اگرچه فولاد به انتشار آتش کمک نمی کند ، اما می تواند قدرت تحمل خود را از دست بدهد. این مسئله می تواند پایداری ساختاری ساختمان را به خطر اندازد. دمائی که این اتفاق می افتد “درجه حرارت بحرانی فولاد” نامیده می شود. ساختمان هایی که روی یک سازه فولادی و بدون تصفیه نسوز قرار می گیرند ، خیلی سریع از بین می روند.

سازه های فلزی به سه روش می توانند ضد حریق شوند:

ملات نسوز (سیمانی)

صفحه ضد حریق (مواد صفحه نسوز)

روکش نسوز

برخی از کاربرها اطمینان حاصل می کنند که فولاد در مدت زمان مشخصی استحکام تحمل خود را حفظ می کند. بسته به ضریب مشخصات فولادی که نیاز به تصفیه دارد و دمای بحرانی فولاد ، امکان پذیر است ، به عنوان مثال با یک پوشش ، می تواند تا سه ساعت در بابر آتش مقاومت داشته باشد.

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

نکاتی در مورد اجرای مناسب

فرآیند های اجرای پوشش های ضد حریق معمولا در ۳ مرحله کلی انجام می شود که همین سه مرحله  هم شامل مراحلی که در زیر مجموعه قرار می گیرند ، تعریف می شود.

مرحله اول

پس از تمیز کاری سندبلاست و یا تمیز کاری به وسیله ی هوای فشرده کمپرسور, با اجرای یک از یک پرایمرسیلری و یا آستری مناسب برای سطوح فلزی می باشد.

مرحله دوم

اجرای لایه اصلی رنگ ضد حریق را شامل می شود که با ضخامت استاندارد اجرای می شود. در این مرحله گام اصلی برای اجرای پوشش ضد حریق برداشته می شود.

در گام نهایی ، یک پوشش تزئینی و حفاظتی و پوشش دهنده برای ایجاد جلوه بصری بر سطح کار اجرا می شود . ( این مرحله برای پوشش های نسوز پایه سیمانی و گچی مورد استفاده قرار می گیرد )

این پوشش نهایی می تواند  براق باشد و باید از مواد محافظت کننده در برابر رطوبت بالا و سایر شرایط محیطی بالقوه خشن داخلی محافظت کند، ( به اصطلاح تنفسی باشد ) و در عین حال، یک پایان کارمناسب و جذابی از نظر معماری را فراهم نماید.

پوشش های ضد جریق حلال آب و یا پایه سیمانی  به عنوان مواد مقاوم در برابر آتش  شناخته شده است و به منظور ایجاد قابلیت ضد حریق برای مدت حداکثری دو ساعتی بر سطوح فلزی اجرا می شود و بایستی با بازرسی منظم  از انجام کار به کاملا اطمینان حاصل  نمود که در واقع این پوشش یک ساختار دفاعی برای ساختمان و سازه ها در برابر حریق به شمار می آید و در شرایط واقعی حریق از ساختمان محافظت خواهد نمود .

پوشش ها و عایق های ضد حریق معمولا در بخش هایی از سازه اجرا می شوند که به آن قسمت ستون و یا ساختار اصلی ساختمان و یا استراکچر گفته می شود و به علت اهمیت آن ها و مقاوتشان در برابر آسیب، ضربه و سایش، میزان بالای ترافیک و فشار مورد توجه بیشتر قرار می گیرند.

امیدواریم از این مقاله از وبسایت IAGCO اطلاعات لازم را کسب نموده و توانسته باشیم به دانش شما در این حوزه کمک کرده باشیم.

درصورت داشتن هر گونه سوال میتوانید از طریق کامنت ها اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید