بلوک بتنی گازی(AAC)_بلوک بتنی | IAGCO

بلوک بتنی گازی(AAC)_بلوک بتنی

بلوک بتنی گازی با نام اختصاری ACC با نام کامل(Autoclaved Aerated Concrete)،یک محصول با جان مایه ی بتن های متخلخل(نوعی بتن که فاصله بین عناصر آن با هوا پر شده است و هوا و آب را از خود عبور می دهد) می باشد.بیش از 50 درصد حجم بلوک گازی بتنی را هوا فرا گرفته است و همین موضوع قابلیت هدایت گرما و سرما را برای این بلوک ها به وجود آورده است و ویژگی استحکام را برای بلوک های بتنی اتوکلاو به وجود آورده است.برای کاهش تراکم حجمی و وزنی و همچنین چگالی با استفاده از فرآیند اتوکلاو،حباب های هوا را درون آن بوجود می آورند.این فرآیند بلوک بتنی را به یک عایق صدا و حرارت تبدیل می کند.امروزه بلوک های گازی در بازار فروش جایگاه بلوک های سیمانی معمولی را گرفته است.

مواد اصلی سازنده بلوک بتنی گازی شامل:ماسه سیلیسی،مواد آهکی،سیمان،آب می باشند که در دمای معینی با استفاده از فرآیند اتوکلاو به شکل بلوک aac در می آید.

بلوک بتنی گازی

خصوصیات مثبت و بارز بلوک بتنی گازی

 • ویژگی بارز بلوک بتنی گازی وزن پائین آن نسبت به بلوک های معمولی سیمانی یا سبک است.این موضوع عاملیست برای بالا رفتن سرعت اجرا و نیز راحتی حمل و نقل.
 • چگالی سطحی بلوک های بتنی گازی نسبت به بلوک های معمولی کمتر است.چگالی سطحی شامل نسبت جرم به سطح می باشد.
 • مقاومت کششی و فشاری بلوک گازی نسبت به بلوک های معمولی کمتر نیست.چرا که کارخانجات تولید بلوک های بتنی گازی با چسب های مخصوص مقاوم سازی را روی بلوک به انجام می رسانند تا حد هوای موجود در بطن بلوک جبران گردد.
 • تخلخل موجود در بلوک گازی باعث شده تا این محصول عایق حرارت و صدا باشد.طبق آزمایشات مهندسی ضریب انتقال صدای بلوک های گازی 25.12 به ازای هر اینچ است که بین 5 تا 6 درصد نسبت به بلوک های معمولی عملکرد بهتری خواهد داشت.به همین دلیل در پروژه های ساختمانی ای که از این نوع بلوک استفاده می شود دیگر نیازی به عایق بندی حرارت و یا صدا نیست.چنانچه پنجره های دو جداره را دیده باشید و از کاربری آن ها اطلاع پیدا کرده باشید،می توانید کاربری بلوک های بتنی گازی را بهتر درک کنید.البته قابل ذکر است که این بلوک ها به هیچ عنوان نباید در معرض نفوذ زطوبت و یا آب قرار بگیرند چرا که جریان آب و رطوبت را از خود عبور خواهند داد و همین موضوع می تواند باعث شود سطح کشی بلوک گازی که می تواند گچ باشد از بین رود و یا ترک بخورد.
 • بتن متخلخل موجود در بلوک های بتنی گازی موجب شده که این نوع از مصالح ساختمانی در برابر آتش بهترین عملکر و مقاومت را داشته باشند.
 • ساختار هندسی بلوک های گازی باعث بالا رفتن سرعت اجرا و حمل و نقل می شوند.
 • بلوک های اتوکلاو برای دیوار های داخلی و خارجی غیر باربر(پارتیشن بند) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • کیفیت کار با این محصول بسیار بالا می باشد.بلوک های گازی بتنی به راحتی به قطعات کوچکتر تقسیم می شوند و پیچ و مهره و اتصالات مورد استفاده در ساختمان به راحتی درون آن جای می گیرد.
 • استفاده از بلوک بتنی می تواند وزن کل سازه را تا حد محسوسی پائین بیاورد و فشار وارده به ستون ها و اتصالات را تا حد زیادی پائین بیاورد.

بلوک-گازی-بتنی

صرفه اقتصادی بلوک بتنی گازی از دو جنبه!

با توجه به مطالبی که ذکر شد،بلوک های بتنی گازی از جهت وزن بسیار سبک هستند.اما این امر چگونه می تواند برای کارفرما صرفه اقتصادی داشته باشد؟

 1. در نظر داشته باشید که هرچقدر که وزن سازه احداث شده توسط مهندس طراح بیشتر احتساب شود،مجری پروژه می بایست هزینه های بیشتری را برای تامین نگهدارنده ها و مقاوم کننده ها بپردازد.با استفاده از بلوک گازی بتنی وزن سازه کاهش یافته در نتیجه هزینه ی تمام شده ی خرید فولاد و بتن نیز به طبع کاهش میابد.
 2. اگر کمی دور نگر باشید در میابید که هزینه های تامین سرما در فصل تابستان و گرمای زمستان جزء هزینه های جاری هر واحد مسکونی و یا ساختمان است.از طرفی دیگر شرح دایدم که بلوک های گازی عایق جریان هوای گرم و سرد هستند.بسیار ساده و با اندکی تامل می توانید دریابید که استفاده از این نوع بلوک هزیته های کلی تامین رفاه داخل ساختمان را کاهش خواهد داد.از جانبی دیگر بخشی از هزینه ساخت و ساز ساختمان ها همواره بابت خرید و نصب عایق های صوتی و حرارتی می شود که در صورت استفاده از این نوع بلوک،این هزینه ها نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

بنابراین این دسته از بلوک های سبک دارای صرفه اقتصادی هستند.

بلوک های گازی بتنی از دید مهندسی

 • بلوک های بتنی گازی از نظر ضریب انتقال حرارت(عبور حرارت از هر 1 اینچ) بین 5 الی 6 درصد از بلوک های معمولی عملکرد بهتری دارند.ضریب انتقال حرارت این بلوک ها به طور تقریبی 25/12 است.
 • این بلوک ها از نظر ابعاد به سه دسته 48،24 و 32 اینچی تقسیم بندی می شوند.اما ضخامت آن ها بسته به محل اجرا و نوع تقاضا متغیر است.
 • استاندارد ملی ایران شماره8593 می بایست در مورد استفاده از بلوک های گازی بتنی رعایت شود.دانلود استاندارد 8593 سازمان ملی استاندارد
  • بلوک بتنی گازی از نظر مقاومت به سه وجه 2.5 ، 5 و 7.5 مگا پاسگال(MP) تقسیم می شوند.
  • جرم حجمی این بلوک ها بین 400 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب است.
سوالی دارید؟ تماس بگیرید