بلوک سبک سه جدار چیست و چه کاربردی دارد؟ | IAGCO

بلوک سبک سه جدار چیست و چه کاربردی دارد؟

بلوک سبک عایق گرمایی
عایق گرمایی، مهم ترین ویژگی بلوک سبک
بهمن ۲۳, ۱۳۹۹
مواد تشکیل دهنده بلوک سبک
مواد تشکیل دهنده بلوک سبک چیست؟
بهمن ۲۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

بلوک سبک سه جدار چیست و چه کاربردی دارد؟

بلوک سبک سه جدار

بلوک سبک سه جدار چیست و کاربرد آن چیست؟

معمولا بلوک های ساختمانی مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز، با استفاده از مواد متفاوتی تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از انواع بلوک هایی که مورد تایید سازمان نظام مهندسی بوده و بیشتر با هدف افزایش سطح ایمنی و مقاومت در این صنعت استفاده می شود، بلوک های سه جدار هستند.

بلوک سه جدار چیست؟

بلوک سبک سه جدار چیست

بلوک های سه جدار در دسته ی بلوک های سبک قرار گرفته می شوند و دارای دو نوع متفاوت صنعتی و معدنی است. توجه داشته باشید که تفاوت بلوک سه جدار معدنی و صنعتی، در پوکه ای (سبکدانه ای) است که در تولید آن مورد استفاده قرار گرفته می شود. در صورت استفاده از پوکه های معدنی، بلوک سه جدار معدنی تولید شده و در صورت استفاده از پوکه های صنعتی، بلوک سه جدار صنعتی تولید خواهد شد.

کاربرد بلوک سه جدار زیاد است و تمامی این کاربردها به دلیل ساختار خاص و موادی است که در تولید آن مورد استفاده قرار گرفته می شود. ساختار این دسته از بلوک های ساختمانی به شکلی است که به راحت ترین حالت ممکن اجرا شده و تاسیسات نیز بدون وجود کوچک ترین دردسری، بر روی سطح آن ها اجرا خواهند شد. علت نام گذاری این بلوک تحت عنوان بلوک سه جدار نیز، به دلیل وجود سه دیواره در ساختار آن است که سبب ایجاد حالتی مقاوم و استحکام بیشتر شده است.

بیشترین کاربرد بلوک سه جدار به دلیل ساختار سه دیواره ای و استفاده از سبکدانه ها (پوکه) در مواد مورد استفاده ی آن ها است. یکی از مهم ترین نکته هایی که در ارتباط با این دسته از بلوک ها وجود دارد و حائز اهمیت است، ایجاد تخلخل بیشتر با بتن مورد استفاده در تولید آن دسته از بلوک ها نسبت به سایر بلوک ها است.

این مقالات را از دست ندهید:  خرید بلوک سبک رشت + لیست قیمت (خرید آنلاین)

کاربرد بلوک سه جدار چیست؟

اگر بخواهیم تمامی کاربرد های بلوک سه جدار را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که کاربرد های این بلوک ها با توجه به عوامل زیاد و از جنبه های متفاوتی قابل بررسی و شرح دادن است.
با توجه به زلزله خیر بودن بسیاری از مناطق کشور ایران و همچنین با بررسی حجم زیادی از خسارت های وارد شده به شهرهایی که در چند سال اخیر در اثر وقوع حوادثی همانند زلزله به وجود آمده اند، می توان به این نتیجه رسید که لزوم استفاده از بلوک های سه جدار که مقاومت بالا تری نسبت به سایر بلوک ها دارند، بیش از پیش احساس می شود. برای کاهش میزان خسارت های ناشی از حوادث طبیعی همانند زلزله، طوفان و … استفاده از مصالح با سطح مقاومت بالا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در سازمان نظام مهندسی و استاندارد های مشخص شده در صنعت ساخت و ساز، استفاده از مصالحی که وزن مرده ی ساختمان را کاهش دهند و دارای مقاومت کافی باشند، بسیار اهمیت پیدا کرده و تمام پیمان کارها و افراد فعال در این زمینه باید در انتخاب نوع مصالح و سطح کیفیت آن ها دقت داشته باشند.

بلوک های سه جدار دارای چه مشخصه ها و ویژگی هایی هستند؟

در قسمت قبل به طور کامل به بررسی کاربرد بلوک سه جدار پرداختیم. در این قسمت از مقاله می خواهیم مشخصه های این دسته از بلوک را مورد بررسی قرار دهیم.
از مهم ترین نکته هایی که در ارتباط با مشخصه های این دسته از بلوک ها باید مورد توجه قرار گرفته شود، تفاوت های بسیاری است که در بلوک های تولید شده در کارخانه و کارگاه های مختلف دارند. به بیان دیگر، مشخصات بلوک های سه جدار به طور کامل به مکان تولید شدن آن بستگی دارد زیرا این مشخصه ها در کارخانه ها و کارگاه ها با هم متفاوت هستند اما به طور کلی، مشخصه هایی که بین تمام بلوک های سه جدار ی تولید شده توسط کارخانه ها و… برابر است، ابعاد و وزن آن ها است که باید مطابق با استاندارد های مشخص شده توسط سازمان نظام مهندسی، تولید شوند. این ابعاد مشخص شده برای بلوک های سه جدار برابر با 20*15*50 است. همچنین وزنی که برای بلوک های سه جدار مورد استفاده قرار گرفته می شود، حداکثر برابر با دوازده کیلوگرم است.

این مقالات را از دست ندهید:  مزایای بلوک سبک و استفاده از در ساختمان سازی

از برترین ویژگی های این بلوک ها که به عنوان مزیت آن ها نیز شناسایی می شود، عایق حرارتی و صوتی بودن آن ها است. در صورت استفاده از بلوک های سه جدار در یک سازه، دیگر نیازی به عایق کاری مجدد نخواهد بود و دیواره ها خود در برابر رطوبت، صوت و حرارت عایق بوده و به مقدار قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

همچنین میزان مقاومت فشاری بلوک های سه جدار برابر با 25 کیلوگرم است.

اجرای تاسیسات در بلوک های سه جدار چگونه انجام می شود؟

پس از اجرای بلوک ها و ساخته شدن دیواره ها، نوبت به اجرای تاسیسات می شود. توجه داشته باشید که این بلوک ها، سه جدار ی کاملا مجزا دارند و استفاده کردن از یک جدار آن، بدون ایجاد آسیب با دو جدار دیگر قابل انجام بوده که این موضوع می تواند استحکام دیوار را نیز افزایش دهد.

برای این منظور، محل مورد نظر را که قصد اجرای تاسیساتی همانند نصب لوله ی گاز، لوله ی آب، کاب برق و… دارید را با استفاده از دستگاه برش زده و در نهایت، با استفاده از از تیشه به طور کامل از سایر قسمت ها جدا کنید. پس از جدا کردن جداره ی رویی بلوک و نصب تاسیسات مورد نیاز، می توانید با استفاده از ملات مناسب قسمت برش داده شده را بپوشانید.

مشاوره خرید بلوک

نتیجه گیری

بلوک های ساختمانی دارای انواع متفاوتی هستند و با توجه به کاربردهای بی شمار آن ها، در قسمت های خاصی از یک سازه مورد استفاده قرار گرفته می شوند. کاربرد بلوک سه جدار در صنعت ساخت و ساز بسیار زیاد است و مزایای فراوانی از جمله عایق صوتی و حرارتی، عایق رطوبت، مقاومت فشاری بالا و راحتی اجرای تاسیسات را برای مهندسین و افراد فعال در این زمینه به ارمغان خواهد آورد. امیدواریم از محتوای این مقاله اختصاصی، بیشترین استفاده را کرده باشید.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یازده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید