بلوک clc_دلایل استفاده از بلوک clc | IAGCO

بلوک clc_دلایل استفاده از بلوک clc

سبک سازی سازه های ساختمانی در عصر جدید صنعت ساخت و ساز جایگاه ویژه ای دارد.طراحی سازه های سبک بسیاری از مزایا را با خود در پی خواهد داشت.صرفه اقتصادی از مهمترین مزیت استفاده از مصالح ساختمانی سبک در ساختمان سازیست.هرچقدر سازه طراحی شده به صورت سبک به اجرا برسد،در صورت بروز هرگونه تکانش و یا حوادث غیر مترقبه صدمات کمتری به سازه خواهد رسید.از دیدگاه دیگر هنگامی که وزن کل ساختمان به علت استفاده از مواد و مصالح سنگین بالا می رود،به طبع هزینه زیر ساخت(مانند مقدار خرید فولاد و یا اتصالات فوندانسیون) به همان نسبت بالا خواهد رفت.

بلوک های سبک در دهه اخیر جایگاه ویژه ای در ساخت سقف،دیوار های باربر و یا حتی غیر باربر پیدا کرده است.در ادامه مزیت استفاده از بلوک سبک در ساختمان خواهیم پرداخت و به معرفی بلوک CLC که نوعی از بلوک از خانواده سبک است میپردازیم.

بلوک clc

چند دلیل برای استفاده از بلوک های سبک

همانطور که ذکر شد بلوک های سبک امروزه جزء اجتناب ناپذیر مواد و مصالح ثابت ساختمانیست.بلوک سیمانی سبک،بلوک گازی بتنی سبک aac،و بلوک CLC از جمله مهمترین انواع بلوک های سبک هستند که هرکدام از نظر نوع ساخت و نوع بتن و حتی نوع کاربری متفاوتند.استفاده از این بلوک ها علاوه بر سبک سازی وزن کل سازه،باعث حفظ انرژی در محیط ساختمان خواهد شد.به همین علت عایق حرارتی نیز از مزایای بلوک سبک است.از آنجایی که بتن مورد استفاده در بلوک های سبک اکثرا از نوع متخلخل (حاوی حباب های هوا و فضای خالی) است،بنابراین عملکرد این بلوک ها در مقابل هدر رفت انرژی و حرارت به مانند پنجره های دو جداره (محصور بودن مقداری هوا بین محیط بیرونی و داخلی) می ماند.

بسیاری از پروژه های ساختمانی به جهت نوسانات شدید قیمت مصالح،می بایست هر چه سریعتر به مرحله اجرا و تکمیل برسند.بنابراین سرعت اجرا پارامتری بسیار مهم به نظر می آید!با توجه به سبکی بلوک،حمل و نقل آن بسیار سریعتر از مصالح دیگر است.همین عامل به سرعت اجرا نیز بسط پیدا می کند و سرعت کار در صورت حضور بلوک سبک در سبد مصالح مورد استفاده بسیار بالا تر خواهد رفت.

معرفی بلوک CLC

Cellular Lightweight Concrete به معنی بلوک سلولی سبک وزن با نام تجاری و اختصاری CLC در بازار ایران و جهان به تولید انبوه می رسد.بلوک CLC حدود 99 سال پیش و با پی بردن به برخی از نقاط ضعف بلوک های بتنی گازی AAC به مرحله تولید نمونه ای و بررسی و امتحان آن رسید.کارشناسان کشور سوئد پس از بررسی و آزمایشات بلوک AAC به این نتیجه رسیدند این نوع از بلوک درصد رطوبت بالایی دارند و موضوع اصلی آنکه با جذب رطوبت شکل اولیه خود را از دست می دهند و پس از گذشت پروسه زمانی مشخصی ممکن است شکل سازه (مانند دیوار) را به کلی تغییر داده و آن را خراب کند!البته این نقاط ضعف در نسل جدید بلوک های AAC جبران شده است اما به هر حال کارشناسان در آن زمان به این نتیجه رسیدند که بلوک CLC را تولید کنند.

بلوک-های-سبک-clc

دو مزیت مهم CLC نسبت به AAC

  1. برخلاف بلوک AAC که بیشتر در محیط های بیابانی و خشک قابل استفاده است،بلوک های سبک CLC هیچ گونه محدودیتی من باب محیط مورد استفاده ندارند.CLC ها را می توان در محیط هایی با درصد رطوبت بسیار بالا مانند شمال کشور نیز به راحتی مورد استفاده قرار داد.امروزه استفاده عمده از بلوک CLC در بافت شهری شمال کشور نیز دیده می شود.
  2. هر محیط مرطوبی مستعد رشد باکتری ها،قارچ ها و گیاهان خودرو است.در نظر داشته باشید که تاریک بودن نیز چنانچه مکمل این وضعیت شود رشد تمامی موارد ذکر شده دو برابر خواهد شد.بلوک های AAC مستعد رشد تمامی این موارد بودند.اما بلوک CLC به علت وجود ترکیب فوم و سیمان،درصد جذب رطوبت بسیار پایین و در حد ناچیز خواهد داشت.همچنین ماسه بادی نیز در ترکیب این بلوک ها می باشد که به علت حجیم بودن کل فضا را پر کرده و مانع از ورود آب خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: قیمت بلوک سبک لیکا

دلیل استفاده از بلوک CLC در ساختمان

کاملا عایق در برابر حرارت:

بلوک های CLC به علت استفاده از فوم بتن(کاهش دهنده قابل توجه چگالی بلوک و بتن) در برابر حرارت عایق هستند.این موضوع توجیه اقتصادی نیز داشته و در صورت استفاده از CLC ها دیگر نیاز به هزینه برای عایق های موجود در بازار نخواهد بود.

کاربری های مختلف:

به دلیل وزن کم این نوع بلوک می توان از آن در پر کردن دیوار های باربر و غیر باربر استفاده نمود.به طور کلی برای هر نوع عمل پر کردن می توان از بلوک CLC استفاده نمود

وزن و چگالی بسیار کم:

تکنولوژی بلوک های CLC به علت استفاده از مواد سبک درون ساختار آن مانند فوم،بسیار سبک هستند و وزن کل ساختمان را تا حد زیادی میکاهند،چگالی بسیار کم این بلوک ها نیز کمک شایانی به نوع استفاده از آن ها می کند.

عایق رطوبت:

بلوک سی ال سی به علت استفاده از فوم بتن به عنوان هسته اصلی سازنده آن نسبت به رطوبت بسیار عایق است.

اتصال راحت:

بلوک های سی ال سی به علت نوع مواد به کار رفته درونشان به راحتی با هر نوع ملات چسبنده به هم متصل خواهند شد.بنابراین سی ال سی ها با استفاده از ملات ها گچ و خاک،ملات ماسه سیمان،انواع چسب های صنعتی و ملات های دیگر می توانند به یکدیگر متصل شوند.

سرعت اجرای بالا:

سرعت اجرای بلوک های سی ال سی به عبت ابعا متنوع آن بسیار بالا تر از انواع بلوک های سفالیست.همچنین سبکی این نوع از مصالح ساختمانی دلیلیست برای بالا رفتن تا 5 برابر سرعت کار نسبت به سفال و یا آجر های ساختمانی.

حفظ منافع زیست محیطی و اکوسیستمی:

با افزایش استفاده از مصالح ساختمانی سبز برای حفاظت از محیط زیست،بلوک های CLC در این زمینه جایگاه ویژه ای به دلیل عدم استفاده از مواد اولیه مضر داشته است.مواد صنعتی_شیمیایی موجود در برخی از مصالح موجب آسیب رسانی به محیط خواهد شد.

شکل پذیری انعطاف پذیر:

بلوک های سی ال سی به راحتی با استفاده از تجهیزات به ابعاد کوچک تر تقسیم می شوند.این مورد می تواند دور ریخت بلوک را بسیار کاهش داده و استفاده بهینه و مفید آن را افزایش دهد.

برش بلوک سبک clc با اره-انعطاف پذیری

سوالی دارید؟ تماس بگیرید