دیوارچینی با بلوک سبک|دیوارچینی با سنگ و آجر | IAGCO

دیوارچینی با بلوک سبک|دیوارچینی با سنگ و آجر

اجرای فرایند اصولی دیوارچینی از ملزومات مجاب به رعایت در ساختمانسازی می باشد.در ساختمان،برای جداسازی فضا های مختلف از یکدیگر(پارت بندی) و نیز اعمال بار های سقوف بر روی مهار کننده،از انواع دیوار استفاده می گردد.فرآیند دیوارچینی می تواند با استفاده از مواد و مصالح مختلفی صورت گیرد.دیوارچینی با بلوک سبک،دیوارچینی با آجر و دیوار چینی با سنگ از مرسومترین روش های چینش دیوار ساختمانی می باشد.دیوارچینی در ساختمان با دو هدف باربری و یا غیر باربری اجرا می گردند.در ادامه به تعریف هر کدام از مقاصد دیوارچینی در ساختمان خواهیم پرداخت.

دیوار های غیر باربر:دیوارهای غیر باربر به منظور جداکننده محیط کلی ساختمان و جداسازی بخش های مختلف آن اجرا می گردد.دیوار های جداکننده،دیوار های بیرونی نما و دیوار های جان پناه از این دسته از دیوار ها می باشند.

دیوار های باربر:دیوارهای باربر به منظور تحمل بار های قائم تحمیل شده (مانند بار سقف) و نیز مهار تنش های خمشی و تنش های برشی داخلی و خارجیست.به طور کلی دیوار های باربر برآیند نیرو های وارده بر خود را متحمل شده و آن را به سطوح زیرین خود منتقل می کند.

دیوارچینی با بلوک سبک

با ظهور تکنولوژی بتن های سبک  متخلخل،بلوک سبک بتنی نیز به تولید انبوه رسیده و امروزه جزء پرمصرف ترین نوع از مصالح است که در دیوارچینی ساختمان از آن استفاده می گردد.استفاده از بلوک های سبک در دیوارچینی در سال های اخیر بسیار رایج شده و به دنبال استفاده از آن در چینش دیوار مزایای بسیاری برای ساختمان به دنبال خواهد آورد.بلوک سبک را در ادامه بهتر خواهید شناخت.

دیوارچینی با بلوک سبک

معرفی اجمالی بلوک سبک

بلوک های سبک از انواع بلوک های بتنی هستند که عایق حرارت و صدا هستند(به دلیل نوع بتن متخلخل مورد استفاده)،در عین حال که سبک هستند،بسیار مقاوم در برابر زلزله و تنش های ساختمانیست،سرعت کار با این نوع بلوک بسیار بالاست،در برابر آتش سوزی بسیار مقامند و…

مزیت چینش دیوار های ساختمانی با بلوک سبک

دیوار ساخته شده از بلوک سبک دارای مزیت:

  1. مقاوم بودن بالای دیوار
  2. عایق بودن حرارت
  3. عایق بودن صدا
  4. حمل و نقل آسان
  5. سرعت اجرای بالا
  6. اجرای آسان

می باشد.

دیوارچینی با آجر

دیوارچینی با آجر از روش های سنتی چینش دیوار های داخلی و خارجیست.اما همچنان از این روش برای دیوارچینی استفاده می گردد.دیوارچینی با آجر در متراژ و ابعاد مختلف انجام می گیرد و با استفاده از انواع آجر های مختلف به انجام می رسد.آجر های نظیر آجر های لعابی(جنبه تزئیناتی و برای دیوار های غیرباربر)،آجر های سفالی،آجر های نسوز(برای کوره های ذوب و سرامیک سازی)،آجر ماسه آهکی(پی سازی)،آجر ماشینی(سوراخدار)،آجر فشاری(برای سفت کاری)،آجر معمولی در دیوارچینی به کار می روند.

دیوارچینی با آجر

دیوارچینی با سنگ

در اجرای دیوار های سنگ چین باید در نظر داشته باشید که تمامی مواد و مصالح مورد استفاده در ساخت آن، به دلیل حساسیت دیوار های سنگی می بایست اصول استاندارد فنی را داشته باشند.برای اجرای دیوار با سنگ موارد زیر رعایت می گردد.

  • جرم سنگ های مخصوص دیوار چینی معمولا بین 2700 تا 3200 کیلوگرم بر متر مربع می باشد.در فرآیند دیوار چینی جرم  وزن سنگ بر ابعاد آن مقدم است و در صورت در نظر گرفتن جرم،دیواری مستحکم تر و با دوام تر خواهید داشت.
  • چنانچه دیوار سنگی در معرض دید است می بایست به نمای سنگ توجه داشته باشید.این موضوع برای زیبایی و جلوه گری بیشتر توصیه می شود.معمولا دیوار های سنگی که جنبه زیبایی نیز دارند به عنوان دیوار های غیر باربر مورد استفاده قرار می گیرند.
  • برای انتقال بهتر تنش ها و بار ها توصیه می شود در حین دیوارچینی،سنگ ها در تماس مستقیم با یکدیگر نباشند و این اتصال حتما از طریق ملات انجام پذیرد.
  • در صورت اجرای دیوار سنگی در نظر داشته باشید که بعد از نصب دیوار و تا مدتی به هیچ عنوان ضربه و یا عمل سنگینی بر روی دیوار صورت نگیرد.همچنین در صورت نیاز برای فعالیت هایی مانند قلم زنی و نما کاری،این امور را می بایست قبل از اجرا و سنگ چینی به انجام برسانید.

دیوارچینی با سنگ

 

سوالی دارید؟ تماس بگیرید