دیوار چینی اصولی با مصالح جدید | IAGCO

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید

اجرای دیوار چینی با بتن سبک
اجرای دیوار چینی با بلوک سبک در تهران
شهریور ۹, ۱۳۹۸
فروش شن و ماسه در تهران
فروش شن و ماسه در تهران
شهریور ۱۱, ۱۳۹۸
نمایش همه

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید: در اغلب ساخت و سازها و دیوارکشی و حصار کشی های دور باغ و مزارع یک سری اصول فنی در دیوار چینی ها رعایت نمیشود و همین مسئله سبب می شود تا با بادهایی با سرعت 50 تا 60 کیلومتر هم بتواند دیوار یک مجموعه راویران کند.دیوار های یک نیمه به عنوان دیوارهای حایل بین فضا ها مانند سرویس بهداشتی ،توالت،آشپزخانه و راهرو به عنوان جدا سازی فضاها از یکدیکربه استفاده میشوند.برای افزایش ایستایی دیوارهای یک نیمه می توان آنها را از یک جهت یا از هر دو جهت سرپایه داد.

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید

مورد دیگری که متاسفانه به غلط در بین دست اندرکاران ساخت و ساز و دیوارچینی در این پروژه ها جا افتاده این است که گمان می کنند به محض تمام شدن دیوار کار آنها تمام شده است.در حالی که این گونه نیست و برای هر کاری باید یک دوره  زمانی برای مطمئن شدن از از اصولی انجام شدن کار (حسن انجام کار) در نظر گرفته شود.

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید2

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید2

مهمترین مواردی که باید در دیوار چینی دور قطعات در نظر گرفته شود عبارتند از :

قبل از شروع کار از یک نفر مهندس عمران با تجربه درخواست کنید تا از محل بازدید کند و از سپردن کار به افراد فاقد تجربه خودداری گردد تا سرمایه و وقت خودتون رو به هدر ندهید.

پی مناسب با توجه به خاک زمین مورد نظر در نظر گرفته شود

در خصوص دیوارهای سازه ای با مصالح جدید توجه کنید که طول بیش از 8 متر را به چندین قطعه تقسیم کنید و بین قطعات از پشت بند و درز انبساط استفاده کنید تا در صورت زلزله،باد و یا فشارهای وارده کل دیوار به یکباره فرو نریزد و مقاومت دیوار در برابر این موارد افزایش یابد.

این مقالات را از دست ندهید:  قیمت سیمان پاکتی 50 کیلویی

در ایجاد پشت بندها دقت شود که حداقل ضخامت پشت بند برابر 20 سانتی متر باشد و فاصله بین دو پشت بند برای دیوارهای بلوکی بیش از 2.5 متر نشود ( براساس آیین نامه های اجرایی مقررات ملی ساختمان ، حداکثر طول مجاز دیوار سازه ای بین دو پشت بند 30 برابر ضخامت آن است به شرطی که از 8 متر تجاوز نکند. از طرفی دیواری پشت بند هست که ضخامت اون حداقل 20 باشه و طول اون برابر یک ششم فاصله بین دو دهنه در پشت بند باشد)

در مورد دیوارهای غیر سازه ای با مصالح جدید دقت شود که طول بیش از 6 متر را به چندین قطعه تقسیم کنید و بین قطعات از پشت بند و درز انبساط استفاده کنید تا در صورت زلزله،باد و یا فشارهای وارده کل دیوار به یکباره فرو نریزد و مقاومت دیوار در برابر این موارد افزایش یابد. ( براساس آیین نامه های اجرایی مقررات ملی ساختمان ،حداکثر طول دیوارهای غیرسازه ای یا تیغه بین دو پشت بند عبارت است از 40 برابر ضخامت دیوار یا تیغه به شرطی که از 6 متر تجاوز نکند .پشت بند باید به ضخامتی حداقل معادل ضخامت دیوار و به طول حداقل یک ششم برابر فاصله بین دو پشت بند باشد.به جای پشت بند می توان از کلاف قائم نیز بهره برد)

اصول دیوار چینی با مصالح جدید

اصول دیوار چینی با مصالح جدید

دیوار چینی اصولی در ساختمان چگونه و به کمک چه مصالحی انجام می شود؟

عواملی که در دیوار چینی ساختمان با مصالح جدید نقش دارند عبارتند از هزینه اجرا، موقعیت ساخت و همچنین اصول ایمنی. یعنی بر اساس هر یک از این موارد، سازنده اقدام به دیوار چینی می نماید. موارد ذکر شده بر نوع مصالح مورد استفاده در دیوار کشی نیز موثرند. در یک دسته بندی کلی مصالح به کار رفته در ساخت دیوار در ساختمان را می توان به آجر (که خود شامل انواع آجرهای سفالی، آجرهای فشاری و آجرهای نسوز است)، بلوک (شامل بلوک های سفالی، بلوک های شیشه ای و بلوک های هبلکس)، تیغه های از پیش ساخته شده از جنس گچی، کناف (یا همان dry wall) و ساندویچ پانل (۳D wall) تقسیم نمود.

این مقالات را از دست ندهید:  استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

دیوار چینی در ساختمان با مصالح آجری

دیوار چینی با آجر، یکی از روش های مقرون به صرفه در دیوار کشی به محسوب میشود. یکی دیگر از مزایایی که برای دیوار کشی با آجر می توان نام برد، امکان استفاده مجدد از این مصالح میباشد. البته در صورتی که هنگام تخریب دیوار قبلی، آسیبی به آنها وارد نشود. لازم است پوسیدگی آجرهای ذکر شده را نیز در نظر داشت. چرا که استفاده از آجرهای پوسیده در ساخت دیوارهای ساختمانی از استحکام کمی برخوردار خواهد بود و تنش هایی چون زلزله، می تواند به راحتی سبب تخریب و آسیب رساندن به کل ساختمان شود.

به طور کلی، عدم مقاومت زیاد دیوارهای آجری در برابر زلزله، باد و دیگر بارهای جانبی از ضعف های این نوع دیوارها به به حساب می آیند. به همین دلیل می توان از میلگرد، پلاستر سیمانی و هشت گیر کردن آجرها برای افزایش استحکام دیوار استفاده نمود. برای دیوار کشی با آجر، از ملات سیمان به نسبت یک به شش استفاده می شود. توجه به این نسبت اختلاط بسیار مهم است چرا که عدم توجه به آن سبب ایجاد شوره در سطح آجر می شود که در دیوارهای محیطی، نمای بدی را به وجود می آورد.

اصول دیوار چینی

اصول دیوار چینی

دیوار چینی ساختمان با بلوک

دیوار چینی ساختمان با بلوکهای سفالی، از متداول ترین شیوه های دیوار چینی در ایران می باشد. زیرا این نوع بلوک ها هم هزینه کمتری دارند و هم دسترسی به آنها در مناطق مختلف، آسان است. در دیوار چینی با بلوک سفالی، عرض دیوار را بر اساس موقعیت ساخت دیوار و همچنین نحوه عایق سازی آن انتخاب می کنند. در این روش تیغه چینی، نیز مشابه با روش تیغه چینی به کمک آجر، نسبت اختلاط در ملات سیمان یک به شش می باشد. اجرای تمام ضوابط فنی در ساخت دیوار با این مصالح کاملا ضروری است. زیرا گزارشاتی مبنی بر عدم رضایت از این نوع دیوارها به دلیل عدم عایق سازی نسبت به صدا و عدم مقاومت در برابر زلزله گزارش شده است. تیغه چینی با بلوک هبلکس که یک روش جدید در دیوار کشی ساختمان به شمار می رود به کمک چسب های مخصوص انجام می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  شرکت تولید کننده و فروش شن و ماسه

دیوار چینی ساختمان به کمک ساندویچ پانل

دیوار چینی با ساندویچ پانل به این شکل است که از اجزای از پیش ساخته شده برای این منظور استفاده میکنند. مطابق با ساختار ساندویچ دو لایه از شبکه مش فولادی را در دو طرف قرار می‌دهد و در بین این دو لایه، از یک لایه فوم پلی استایرن کند سوز استفاده می شود. لایه های ساندویچی مذکور را به کمک مفتول های جانبی به هم ممتصل میکنند و بدین ترتیب دیوار حاصله، ثابت می شود. با نصب ساندویچ پانل، اطراف دیوار را سیمان اندود می کنند. سبکی، عایق بودن، یکپارچگی، استحکام بالا، انعطاف پذیری و نصب آسان از ویژگی های این نوع دیوار کشی می باشد. در صورت استفاده از این مصالح برای دیوار کشی، لازم است ضوابط آیین نامه های ساختمانی به ویژه در مورد آتش سوزی ساختمان، به طور کامل اعمال گردد.

امیدواریم از این مقاله از وبسایت IAGCO اطلاعات لازم را کسب نموده و توانسته باشیم به دانش شما در این حوزه کمک کرده باشیم.

درصورت داشتن هر گونه سوال میتوانید از طریق کامنت ها اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید