فروش شن و ماسه در تهران | IAGCO

فروش شن و ماسه در تهران

دیوار چینی اصولی با مصالح جدید
دیوار چینی اصولی با مصالح جدید
شهریور ۱۰, ۱۳۹۸
آشنایی با گچ و سیمان ساختمانی
آشنایی با گچ و سیمان ساختمانی
شهریور ۱۱, ۱۳۹۸
نمایش همه

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران: قسمت اصلی یک ساختمان را در مرحله ساختن شن و ماسه تشکیل میدهد. به دلیل مقاومت بالای ساختمان های بتنی در مقابل عوامل جوی و عمر طولانی تر این نوع ساختمان ها نسبت به ساختمان های فلزی و آجری همچنین با توجه به دسترسی سریع و ارزان  و آسان مصالحی که برای ساختن ساختمانهای بتنی مصرف می شود, شن و ماسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

 شن و ماسه چیست

شن و ماسه : مواد بدون سیمان و مجزائی هستند که از متلاشی شدن طبیعی سنگ های سطح زمین به وجود می آیند. با وجود اینکه این مواد در سطح زمین همیشه با هم یافت می شوند ولی در نوع و دانه بندی با هم تفاوت هائی دارند. بطور کلی طبق تعریف  ارائه شده:

ماسه (Sand) : عبارتند از مواد زاویه داری که از سایش و خرد شدن طبیعی سنگها ایجاد میشود و دانه های آن از الک شماره 8/3 اینچ و تقریباً تماماً از الک شماره 4 یا 76/4 میلیمتر عبور نماید و یا اینکه تماماً روی الک شماره 200 مش باقی بماند.

شن (Gravel) : عبارت است از از موادی که بطور طبیعی از سایش و خرد شدن سنگ ها به وجود می آیند و معمولا روی الک شماره 4 یا 76/4 میلیمتر باقی بماند و تماماً از الک شماره 2/1 (2) اینچ عبور نمایند.

بطور کلی در کارگاه های تولید شن و ماسه دو نوع شن و ماسه تولید می شود :

1-شن و ماسه طبیعی که مستقیماً از سرند کردن و شستن و دانه بندی مخلوط شن و ماسه طبق نیاز مصرف کننده تولید میشوند که دانه های طبیعی دارند.

2-شن و ماسه شکسته که از خرد کردن قطعات بزرگ سنگ (Over Size) درون سنگ شکن و محل های استفاده  شن وماسه در ساختمان تهیه میشوند.

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران

انواع شن و ماسه

شناخت انواع شن و ماسه و کاربرد آن ها در قسمت های مختلف ساختمان یکی از مواردی است که  متاسفانه معمولا از سوی پیمانکاران ساختمان جدی گرفته نمی شود . به عنوان مثال اگر برای ساخت دوغاب سنگ های نما از ماسه خاک دار استفاده شود چیزی شبیه به فاجعه اتفاق خواهد افتاد و در صورتی که اسکوپ مناسب پشت سنگها انجام نشود سنگ های نما در سال های اول بهره برداری خواهد افتاد.

همچنین بسیار دیده شده  که در کارگاه به ماسه ای که برای ساخت بتن ستونها استفاده میشود به هیچ وجه توجه نمیشود و از همان ماسه ای که بنا در طبقه پایین برای دیوارچینی استفاده میکند در طبقه بالا دوستان کارگر و پیمانکار ما برای ساخت بتن استفاده میکنند که قطعا این نوع ماسه به دلیل درصد بالای خاک مقاومت بتن را کمتر خواهد کرد. بنابراین برای هر کاری در ساختمان باید از ماسه مخصوص خودش استفاده کنیم در این مقاله انواع مختلف ماسه و کاربردهای انها در ساختمان بررسی شده است امیدوارم که برای دوستانی که به این موضوع توجه نمی کردند مفید فایده باشد.

الف- ماسه طبیعی:

ماسه هایی که از بستر رودخانه ها استخراج میشوند را ماسه طبیعی گفته میشود. این نوع ماسه ها گرد و گوشه گیر هستند. به صورت هایی معلق، غلتیدن و محلول درآب در حرکت هستند . این ذرات یا سنگ ها در اثر برخورد با یکدیگر یا با کف رودخانه در اثر تکرار خرد و ساییده می شوند و به صورت گرد شده در می آیند حمل مواد در رودخانه بستگی به انرژی محیط دارد که این انرژی محیط به صورت شیب رودخانه ، مقدار آب، سرعت آب تامین می شود. در ابتدای رود به دلیل اینکه حجم مواد ته نشین شده توسط رودخانه کم و ذرات گرد گوشه اند که معلول انرژی بالای محیط است محل مناسبی برای تهیه شن و ماسه نمی باشد.

این مقالات را از دست ندهید:  معرفی انواع ماسه هایی که در ایران وجود دارد

محدوده پایانی رود به علت انرژی کم آب این نواحی عمدتا لای و رس رسوب می شوند بنابراین قسمت پایانی رود محل مناسبی برای تهیه شن و ماسه نمی باشد ولی بهترین محل برای تهیه شن و ماسه های ساختمانی محدوده میانی رود می باشد.که بخش بزرگی شن و ماسه کشور از منابع آبرفتی بستر رودخانه ها تامین می شود ویژگی دیگر این ابرفت ها تجدیدپذیری آنها است که در فصلهای سیلابی جایگزین می شود.

هنگامی که رود از یک دره پر شیب وارد یک سطح افقی یا کم شیب می شود بخشی از موادی که توسط رود حمل می شود بر ته نشین می شود که رسوبات مواد حمل شده رود در این جهت به قسمت مخروطی ، نسبتاً کوتاه و معمولاً پهن می باشد که راس این مخروط راس رود است که به این مخروط ها مخروط افکن گفته می شود. این گونه آبرفت ها کم مورد استفاده قرار می گیرند به گونه ای دیگر از رسوبات رودخانه‌ای مثانور می باشد به پیچ و خم هایی که در پایین رود شکل می گیرد مثانور می گویند.

که در این محل به دلیل سرعت کم جریان، آبرفت های به جای گذارده می شوند که اکثر از ماسه ریز و ذرات درشت تر می باشد که می توان برای تهیه ملات استفاده کرد.به دلیل گردگوشه بودن اگر از این ماسه در بتن ریزی به خصوص استفاده شود در گوشه ها و فضاهای خالی کوچک به خوبی جای میگیرند و این فضاها را پر میکنند.

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران

یخچال: رسوبات یخچالی با توجه به تنوع مقاومت مکانیکی آنها و اندازه دانه هایشان منبع مناسبی برای تهیه شن و ماسه نیستند و به ضرورت مورد استفاده قرار می گیرد که محتاج دانه آرایی شستشوی فراوانند که به این رسوبات یخچالی پس از ذوب شدن یخچال بر جای گذارده می شوند. یخ رفت می گویند.

بادی: این نوع رسوبات به دلیل ریزی دانه ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرد که این نوع رسوبات بخش های وسیعی از کشور از کویرها یافت می شود این نوع رسوبات در حد ماسه و ریزتر از آن است و به صورت تپه‌های ماسه (تلماسه) مشاهده می شوند.

مخروط واریزه: در دامنه کوه ها سنگ‌هایی که بر اثر هوازدگی کنده می شوند بر اساس نیروی گرانش سقوط می‌کنند و در پایین پرتگاه جمع می شوند. که در اثر سقوط این سنگها به پایین پرتگاه به صورت پوشش مخروطی از ذرات دیده می شود جنس این ذرات وابسته به سنگ مادر می باشد.

گوشه دار هم هستند چون فقط شکسته شده اند باربر خوبی نیستند و تراکم زیادی دارند نمی توان به انها اطمینان کرد چون ممکن است که بر اثر وزن پی به شدت نشست پیدا کنند.

ب- ماسه های شسته یا دوبار شور:

هرچه ماسه بیشتر شسته شود خاک مخلوط با آن کمتر می شود. وجود خاک در ماسه یک مزیت و یک ایراد دارد. ایراد آن این است که ذرات خاک اطراف دانه های ماسه قرار میگیرند و سبب می شوند تا سیمان نتواند به خوبی اطراف دانه های ماسه قرار گرفته و انها را به هم بچسباند در نتیجه هرچه خاک ماسه کمتر باشد چسنبندگی سیمان وماسه در نتیجه مقاومت ملات یا بتن مورد نظر افزایش خواهد یافت.

از طرفی مزیت وجود خاک در ماسه این است که به دلیل خاصیت خمیری خاک ملاتی که با ماسه خاک دار ساخته می شود به راحتی شکل میپذیرد و کار کردن با این ملات برای دوستان بنا راحت تر است.

این مقالات را از دست ندهید:  چند نوع شن و ماسه وجود دارد ؟

البته باید توجه شود اگر مقدار خاک ماسه از حدی(۴درصد) بیشتر شود ملات خاصیتش کم شده و مقاومت و چسبندگی لازم را نخواهد داشت به علاوه برای جبران گیرش بین ماسه و سیمان، مجبور به اضافه کردن سیما و هدر رفت بیهوده آن خواهد شد.

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران

ج- ماسه های شکسته:

ماسه های تیز گوشی هستند که از آسیاب سن گهای معدنی به دست می آیند. حال با توجه به توضیحات ارائه شده انواع به اصطلاح بازاری ماسه را معرفی میکنیم. و به کاربرد هرکدام در ساختمان میپردازیم:

ماسه طبیعی دوبار شور :

همانطور که گفته شد این ماسه خاک کمی دارد و راحت تر فضاهای خالی را پر میکند. بنابراین در ساخت بتن و ساخت دوغاب پشت سنگها و کاشی ها باید از این نوع ماسه استفاده کنیم. زیرا در ساخت بتن شکل پذیری روی کار برایمان اهمیت دارد و مهمترین موضوع مقاومت بتن است بنابراین ماسه باید خاک خیلی کمی داشته باشد تا مقاومت آن افزایش یابد. همین طور در ساخت دوغاب سنگ ها و کاشی ها نیز هدف کسب مقاومت و چسبندگی حداکثر و پر کردن فضاهای خالی و پرشدن خلل و فرج های پشت سنگ یا کاشی است که تمام این موارد را ماسه طبیعی دوبار شوردارا می باشد.

 ماسه شکسته شسته:

از ماسه های شکسته در ساخت ملات دیوار چینی استفاده می شود به شرطی که میزان خاکش قابل قبول باشد . زیرا برای پخش کردن ملات روی ردیف های چیده شده دیوار وجود مقداری خاک باعث شکل پذیری بیشتر و کارکرد راحت تر می شود. از جهتی نیز مقاومتی که از ملات ماسه سیمان انتظار داریم به اندازه بتن نیست و این ماسه انتخاب مناسبی برای دیوارچینی می باشد.

 ماسه کفی:

خاک این ماسه از ماسه گفته شده در قسمت قبل نیز بیشتر بوده و شکل پذیری بیشتری نیز دارد. وجود خاک باعث می شود در کارهای شیب بندی کف و سیمانکاری حرکت شمشه و کروم گیری راحت تر انجام شود و به سهولت شیب دلخواه را به ملات بدهیم البته باید توجه شود خاک این نوع ماسه هم از ۴ درصد بیشتر نشود.

محل های مصرف شن و ماسه در ساختمان

علاوه برمصرف شن وماسه که اصلی ترین ومهم ترین محل مصرف شن وماسه است در پی سازی اکثر ساختمان های بیشتر از دوطبقه از بتن استفاده می شود در چیدن دیواره های آجری برای چیدن آجر از ملات ماسه سیمان استفاده می شود.

برای فرش وموزائیک ونصب کاشی از ملات ماسه وسیمان استفاده می شود همچنین برای دانه بندی کف فضاهایی که روی زمین ساخته می شوند برای اینکه از نفوذ رطوبت به سطح جلوگیری شود از شن با ابعاد مختلف استفاده می شود برای محفوظ نگه داشتن لوله های تاسیسات که در کشورما معمولا از کف ساختمان عبور می کند علاوه بر ضد زنگ پشم شیشه ونایلون و؟؟؟؟ روی لوله ها با یک لایه ماسه غیر آهکی می پوشاند تا مواد آهکی احتمالی موجود در پوکه یا ملات روی آن اثر نکند.

ابعاد شن و ماسه: به دانه های بسیار ریز ماسه بادی وبه دانه های درشت تر ماسه به دانه های درشت تر از آن هم شن قلوه سنگ وپاره سنگ وتخته سنگ و صخره گفته می شود.

در صنعت ساختمان سازی به دانه های سنگی که قطر آن در حدود 2 میلی متر یا کوچکتر باشد ماسه اطلاق می شود  وبه دانه های که قطر آن از 2 میلی متر بیشتر باشد شن نخودی و دانه های بزرگتر از 6 میلی متر شن نامیده می شوند.

این مقالات را از دست ندهید:  کارخانه تولید بلوک سبک و نحوه تولید آن

به طور کلی بهترین دانه بندی برای ماسه آن است که قطر 33 درصد دانه های آن بین08/0تا 05/0 میلی متر وقطر 33% دانه های آن بین 5/0تا 1 میلی متر وقطر بقیه دانه های بین 1تا 2 میلی متر است.

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران

تفاوت شن و ماسه طبیعی و شکسته:

با توجه به اینکه شن و ماسه طبیعی از روی هم غلطیدن تکه های سنگ در اثر، جریان آب رودخانه ها و خرد شدن آنها تولید می شود و ممکن است راهی طولانی را با سنگهای دیگر در بستر رودخانه طی نماید (تقریباً قطعه سنگهای درشتر مانند آسیاب ساچمه ای نسبت به قطعات ریزتر عمل می نماید) در نتیجه دانه های شن و ماسه حاصل از جریان آب رودخانه گرد گوشه بوده در صورتیکه دانه های شن و ماسه شکسته نیز گوشه است دانه های گرد گوشه بعلت آنکه سطح آنها صیقلی می باشد دارای اصطحکاک داخلی کمتری بوده و بهتر به رویهم می لغزد و در نتیجه در ملاتهای ماسه سیمان بهتر زیر ماله بنا شکل می گیرند و زیر آجر یا فرش موزائیک یا فرش سنگ پهن می شوند و در بتون ریزی نیز روی یکدیگر لغزیده و حجم قالب را پر می نمایند، در صورتیکه شن و ماسه شکسته بعلت تیز گوشه بودن اصطحکاک داخلی بالایی بین دانه ها وجود داشته و دارای لغزندگی مناسب به روی هم نیستند.

در دانه های شکسته به دلیل همین اصطحکاک داخلی زیاد و تیز گوشه بودن در راه سازی مخصوصاً در قسمت روسازی راه بیشتر مورد مصرف دارند زیرا چرخ های اتومبیل ها در موقع ترمز کردن و همچنین در موقع تغییر سرعت دادن و همچنین در سرپیچ ها که یک نیروی گریز از مرکز مایل است اتومبیل را به خارج از جاده پرتاب نماید فقط نیروی اصطحکاک فی مابین جاده و چرخ مانع پرتاب اتومبیل به خارج جاده می شود و همچنین در موقع ترمز کردن نیروی اصطحکاک شدیدی بین چرخ اتومبیل و جاده زیر آن ایجاد می شود .

فروش شن و ماسه در تهران

فروش شن و ماسه در تهران

در بتن ریزی اگر از مصالح شکسته استفاده شود برای جابجائی بتن در قالب و پر کردن تمام زوایای آن باید دقت بیشتر به عمل آورد ولی در این نوع مصالح قطعه ریخته شده در شرایط مساوی دارای مقاومت فشاری و کششی بیشتری نسبت به شن و ماسه طبیعی می باشد. ابعاد ماسه و شن شکسته کاملاً در اختیار مصرف کننده است زیرا ابعاد آن بوسیله الک های مخصوصی مشخص می شود در نتیجه بتن ریخته شده با شن و ماسه شکسته یکنواخت تر و همگن تر نسبت به شن و ماسه طبیعی می باشد.

شن و ماسه طبیعی دارای مواد اضافی فراوانی از جمله چوب زغال و سایر مواد الی می باشد که کلیه آنها برای قطعات بتونی و ملات مضر است و مهم تر از همه شن و ماسه طبیعی به مقدار زیادی دارای دانه های ریزتر می باشد که اصطلاحا به آن خاک گویند که اگر درصد این دانه های عبوری از الک 200میکرون با توجه به نوع بتن بر طبق استاندارد ملی از 3یا 5 درصد در ماسه زیادتر باشد بصورت فیلم نازکی روی دانه را پوشانیده مانع اتصال آن با سیمان و در نتیجه با دانه مجاور می گردد که این خود موجب تضعیف قطعه ی بتنی خواهد شد.

امیدواریم از این مقاله از وبسایت IAGCO اطلاعات لازم را کسب نموده و توانسته باشیم به دانش شما در این حوزه کمک کرده باشیم.

درصورت داشتن هر گونه سوال میتوانید از طریق کامنت ها اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید