قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی | IAGCO

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی
استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی
شهریور ۱۳, ۱۳۹۸
گچ پاششی پلیمری
مراحل اجرای گچ پاششی پلیمری
شهریور ۱۴, ۱۳۹۸
نمایش همه

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

نوعی از قطعات پیش ساخته ساختمانی, دیوار پیش ساخته بتنی می باشد این دیوار پیش ساخته یکی از محصولات بتن آماده می باشد و با استفاده از ریخته گری بتن ساخته می شود و در مراحل ساخت آن از یک فرم کلی و مرسوم استفاده میشود. بتن پیش ساخته در ایران چیزی در حدود پنجاه سال سابقه دارد اما در کل از سال 1950 ابتدا در اروپا، و بعد از آن در تمام جهان مورد استفاده قرار گرفت؛ میتوان گفت به نسبت میزان فاصله ی بین اولین ساخت این محصول و ورود آن به ایران بسیار فاصله بوده و این صنعت خیلی دیر وارد ایران شده است.

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

اوایل ورود قطعات پیش ساخته بتنی در تهران  به دلیل اینکه استاندارد مناسبی در زمینه ی تولید موجود نبود قطعات اشکال ثابتی نداشتند. با گذشت زمان و کسب تجربه در زمینه ی چگونگی ایجاد استاندارد و شکل ثابت برای هر یک از قطعه ها، فرمی پایه و ثابت برای هر یک در نظر گرفته شد. به عنوان مثال برای پل ها، تیرهای تی شکل و قوطی شکل بهترین استاندارد ترین گزینه انتخاب شد.

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی انواع مختلفی دارد اما به طور کلی به سه دسته ی قطعات سقف و دیوار و قطعات متفرقه تقسیم می شوند:

1.قطعات دیوار پیش ساخته و مشبک

2.قطعات پیش ساخته ی دیوار های محوطه

3.قطعات پیش ساخته ی بتنی سفارشی

هر کدام از این سازه ها ترکیبات مخصوص به خود را دارا می باشند اگر بخواهیم توضیحی مختصر در مورد هر کدام  بیان کنیم می توان گفت پایه ی اصلی همه ی آن ها بتن می باشد.

ساختمان هایی که با بتن های اماده ساخته می شوند دو نوع هستند.

1-ساختمان هایی که فقط ستون و تیر آنها در کارخانه ساخته شده و دیوار های جدا کننده و دیگر چیزها در سر ساختمان مونتاژ می شود. در این نوع سازه ها دیوارها معمولا گچی هستند و یا با آجرهای سبک و توخالی ساخته می شوند.

2-ساختمان هایی که تمام قطعاتشان به طور کامل در کارخانه ساخته می شود و در نتیجه ضرورتی به مونتاژ کاری سر ساختمان نیست. و قطعات تنها در محل ساختمان نصب می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  نکات دیوار چینی با آجر سفالی

در طراحی ساختمان با چنین تولیداتی با توجه به پیش ساخته بودن محصولات، قطعات محدودیت چندانی از نظر ابعاد و تناسبات ندارند؛ مگر آنکه استانداردهای جهانی را در مراحل ساخت رعایت کنیم. ولی به طور کلی از لحاظ معماری انعطاف پذیری بالایی وجود دارد و می توان گفت فضا را می توان به نحوی دلخواه تقسیم کرد.

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

نحوه ی تولید بتن پیش ساخته

ساخت این قطعات مراحل مختلفی دارد که بی دقتی در هر یک از مراحل تولید آن باعث زیر سوال رفتن تمام مراحل تولید می شود.

آماده سازی قالب ها، فولادگذاری، بتن ریزی و عمل آوری از جمله کارهایی هستند که برای تولید هر یک از قطعه های آماده و پیش ساخته باید انجام شود.

برای ساخت این قطعات در صورت نیاز مرحله ی پیش تنیدگی نیز انجام می شود.عملیات پیش تنیدگی باعث کاهش ارتفاع تیرها می شود؛ این عملیات قبل از مرحله ی بتن ریزی انجام شده و سبب استاندارد سازی آن می شود.

می توان گفت عملیات در هم تنیدگی به نوعی کنترل کیفی برای مراحل قبل از بتن ریزی محسوب می شود.

به طور کلی تولید قطعات آماده به چند روش متفاوت انجام می شود که عبارتند از :

– تولید قطعات پیش ساخته به صورت تکی و درجا

– تولید قطعات به صورت چند تایی

– تولید قطعات با استفاده از جا به جایی شاسی یا پالت جا به جایی

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

سیستم پیش ساخته به دو صورت اجرا می شود:

– اجرای ساختمان به روش خطی

– اجرای ساختمان به روش دیواری

در اجرای خطی، اجزای تشکیل دهنده ی ساختمان شامل پی، شناژ و ستون و دیگر تجهیزات به صورت پیش می باشد و اتصال قطعات آن از نوع تر است. ابتدا میلگردهایی قبل از بتن ریزی در محل ساختمان نصب می شوند سپس قطعات با استفاده از اجرای بتن در فاصله ی بین دو قطعه انجام می شود.

در اجرای دیواری نیز اجزای تشکیل دهنده ی ساختمان شامل پی، پانل های دیوار و سقف به صورت پیش ساخته هستند. اتصالات در این نوع به وسیله ی پیچ و مهره و و گاهی به صورت تر انجام می شود. تمام باز شوهای در و پنجره و محل اتصال کلید و پریز و لوله های آب و برق و هر نوع داکت تاسیساتی از قبل پیش بینی و طراحی شده است و در کارخانه اجرا می گردد. در این سیستم تولیدی تمامی موارد نام برده شده در درون قالب دیوار و قبل از بتن ریزی انجام می گردد.

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی2

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی2

مزایا و معایب

 • این روش باعث یک پارچگی دیوار ها می شود و رای نصب تاسیسات مکانیکی و الکتریکی نیازی به تخریب دیوار نمی باشد.
 • در مراحل اولیه دیوار پیش ساخته عایق خوبی برای صوت و حرارت نیست اما با اضافه شدن لایه های پلاستوفوم در بدنه ی دیوار، ساختمان دارای عایق صوت و حرارت می شود.
 • از این سازه ها در ساختمان های مسکونی با تعداد طبقات کم، پارکینگ ها با چندین طبقه،  سالن های ورزشی، کارخانه ها و دیوارهای محوطه، پل ها و تقاطع ها، مکان های خاص مثل پناه گاه ها و سقف سالن ها با دهانه های بزرگ می توان استفاده کرد.
 • چنین سازه هایی از نظر میزان هزینه و انرژی که در نصب آن ها به کار می رود برای مکان های کوچک مناسب نیستند و استفاده ی به صرفه ای ندارند.
 • با توجه به اینکه قطعات پیش ساخته بتنی تنها در کارخانه ساخته می شوند استفاده از چنین محصولی نیازمند وجود کارخانه های متعدد  در تمامی شهر هاست تا بتوان دسترسی آسان و حمل و نقل راحت تری را داشت.
این مقالات را از دست ندهید:  استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

حال به بررسی دیوار ها و قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی می پردازیم. دیوار پیش ساخته برای اهداف مختلفی به کار می رود.

از آن ها می توان به عنوان حائل برای نگه داشتن آب یا خاک یا برای تعیین محدوده ی مالکیت و یا به عنوان تزیین برای حیاط باغ بهره برد.

اغلب مردم برای ساخت دیوار از بلوک استفاده می کنند اما راه امن تر که قدرتمندتر نیز باشد ریختن بتن در یک قالب پیش ساخته است که خود شما به راحتی می توانید آن را انجام دهید که خود نوعی دیوار پیش ساخته است.

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

قطعات پیش ساخته ساختمانی بتنی

مراحل آن به شرح زیر است:

ابتدا اندازه ی قالب های اماده را در نظر می گیریم، سپس اندازه ی دیواری که میخواهیم در مکان مورد نظر ساخته شود را مد نظر قرار می دهیم.

بر اساس اندازه هایی که از یک دیوار پیش ساخته در ذهن داریم گوشه های هر قالب را با استفاده از میخ علامت گذاری می کنیم تا بدانیم محدوده ی نصب هر قالب از کجا تا کجا باید ادامه داشته باشد.

سپس میخ ها را با ریسمان به هم وصل می کنیم.

از محدوده ای که ریسمان ها را گذشته اند باید چاله حفر شود، این چاله باید چیزی حدود 30 سانتی متر عمق داشته باشد.

نکات:

 • مطمئن باشید اگر زمین دارای شیب است چاله ی حفر شده صاف باشد.
 • در مرحله ی بعد باید با استفاده از تخته سه لا دور تا دور فضای دیوار را تا حدود 10 سانتی متر مانند دیوار کار کنید تا قسمت داخلی دیوار جایی که چاله حفر کرده اید مثل یک مستطیل دراز باشد.با انجام این مراحل می توان گفت اصلی ترین  مرحله از دیوار پیش ساخته را  انجام داده اید.
 • قسمت داخلی تخته را در فواصل 60 سانتی متری  بلوک های چوبی قرار دهید؛ این کار مانع خوردگی بتن می شود.
 • حالا نوبت این است که قالب پیش ساخته را در سوراخ حفر شده قرار دهید.
 • مطمئن شوید قالب به درستی در محل خود قرار گرفته، حال بتن را مخلوط کرده و داخل قالب بریزید، البته باید اضافه کرد نوع و مقدار مخلوط بتن به اندازه و ماهیت دیوار شما بستگی دارد.
 • بتن را بلافاصله و به صورت یکنواخت داخل قالب بریزید. هیچ قسمتی نباید زودتر از قسمت های دیگر خشک شود.
 • هنگامی که به بالای دیوار رسیدید با استفاده از ماله و قلمو سطح دیوار را صاف کنید.
 • اگر می خواهید تزیینات دیگری به دیوار پیش ساخته اضافه کنید قبل از خشک شدن بتن این کار را انجام دهید.
 • نصف روز برای خشک شدن بتن کافی است با گذشت این زمان می توانید قاب را بردارید و دیوار پیش ساخته آماده است.
این مقالات را از دست ندهید:  لیست قیمت مصالح ساختمانی در ساخت و ساز

امیدواریم از این مقاله از وبسایت IAGCO اطلاعات لازم را کسب نموده و توانسته باشیم به دانش شما در این حوزه کمک کرده باشیم.

درصورت داشتن هر گونه سوال میتوانید از طریق کامنت ها اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید