قیمت مصالح ساختمانی در تهران | IAGCO

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

شرکت تولید کننده شن و ماسه
شرکت تولید کننده و فروش شن و ماسه
شهریور ۱۲, ۱۳۹۸
استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی
استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی
شهریور ۱۳, ۱۳۹۸
نمایش همه

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

مصالح ساختمانی، ابزار پایه در ساخت یک بنا هستند. هیچ ساختمانی وجود ندارد که بدون به استفاده از ساده‌ترین مصالح، ساخته شود و از طرفی دیگر کیفیت هر ساختمانی به نوع متریال و مصالح استفاده شده در ساخت آن بستگی دارد. مصالحی که شما در حالت عادی مشاهده می‌کنید، ساده‌ترین انواعی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما از نظر کلی و به اصطلاح تخصصی این مواد و مصالح به دسته‌های مختلفی دسته بندی می شوند که دارای خواص فیزیکی، شیمیایی و … هستند.

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

سایت iagco جامع ترین مرجع در زمینه مصالح ساختمانی می باشد که برای آشنایی با انواع مصالح ساختمانی قدیمی و جدید می توانید به آن مراجعه نموده و نه تنها در خصوص ویژگی ها، قابلیت ها و کاربرد مصالح گوناگون اطلاعات لازم را به دست آورید، بلکه از قیمت های روز آن ها نیز آگاه شوید. از طریق سایت ما می توانید پروسه خرید و فروش مصالح ساختمانی را با سرعت بیشتری انجام دهید و پروژه های ساخت و ساز خود را پیش ببرید. قیمت مصالح ساختمانی در سایت iagco کاملاً به روز و با توجه به نوسانات بازار می باشد.

مصالح ساختمانی طبیعی

همه ما بارها از کنار یک ساختمان نیمه کاره و در حال ساخت که کارگران در حال کار و حمل مصالح می باشند عبور کرده ایم. بعضی از کارگران در حال حمل گونی ها از پشت کامیون به داخل ساختمان نیمه کاره هستند ، برخی دیگر آجرها را به بالا پرتاب می‌کنند یا با استفاده از یک فرغون که با طناب از بالا به صورت قرقره بسته شده است، دیگر مصالح ساختمانی را به طبقات بالایی انتقال می‌دهند وصد ها مورد دیگر.

آیا تا کنون به حال به نوع مصالحی که کارگران حمل می کنند دقت کرده اید؟ آیا فکر کرده‌اید که چرا در هر ساختمانی، یک نوع مواد و مصالح خاص به استفاده شده است. و در واقع چه فرقی بین آن‌ها وجود دارد؟

تمامی مصالح و مواد استفاده شده در ساختمان‌سازی از دل طبیعت و معادن به دست می‌آیند و پس از تغییرات شیمیایی به مواد و مصالح دلخواه و قابل استفاده  تبدیل می‌شوند و همان چیزی که شما امروزه آن‌ها را مشاهده می‌کنید، می‌شوند. البته امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژِی، نوع ساخت مصالح از حالت سنتی به مدرنیته تغییر پیدا کرده است و حتی شاهد تغییرات اساسی در ساختار و شکل بسیاری آن‌ها به ویژه مصالح به کار رفته در نما مانند آجر و سنگ هستیم. شاید در اساس کاربرد آن‌ها تغییری به وجود نیامده باشد؛ اما شکل و ظاهر آن‌ها نسبت به گذشته تغییر زیادی داشته است.

انواع مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی را از نظر بعضی ویژگی‌ها می‌توان به چند دسته تقسیم کرد اولین تقسیم‌بندی از نظر جنس است که شامل ساده و مرکب است.

مصالح ساده:  مصالحی هستند که جنس تمامی مواد و مصالح به کار رفته مشابه است؛ مانند شن، ماسه، سیمان ، کاشی تیرآهن

مصالح مرکب: مصالحی که به صورت فرآوری تهیه می‌شود و مواد و مصالح به کار رفته در آن دارای جنس‌های مختلفی است؛ مانند بتن، ایرانیت، ایزوگام، ملات و …

تقسیم‌بندی دیگر از نظر مصالح ساختمانی پیش ساخته و درجا است.

پیش ساخته: نوعی از مصالحی ساختمانی می باشند که در خود کارخانه تولید می‌شوند؛ مانند کاشی، سنگ، آجر، تیرچه، بلوک و …

این مقالات را از دست ندهید:  استفاده از ماده مقاوم و ضد حریق در مصالح ساختمانی

درجا: موادی هستند که در همان محل ساخت‌وساز تهیه می‌شوند؛ مانند ملات ها

تقسیم‌بندی دیگر از لحاظ منشأ و کاربرد آن است

مصالح طبیعی: موادی که در دل طبیعت وجود دارند و از آن‌ها به همان شکل استفاده می‌کنند؛ مانند خاک رس

چسباننده‌ها: موادی که به عنوان چسب و برای چسباندن مواد و مصالح دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ مانند گچ سیمان

ملات: نوعی مواد که از ترکیب چند ماده ایجاد می شود که خاصیت چسبنده پیدا می کنند مانند گل رس

قطعات: ابزارهایی که در ساختمان سازی به عنوان اجزا استفاده می شوند؛ مانند سنگ

مواد آلی: مواد هیدروکربنی که از تجزیه اجساد حیوانات و باقیمانده گیاهان به وجود می آیند؛ مانند آسفالت

آهن آلات

آهن آلات از جمله مصالحی هستند که به دلیل مقاومت بسیار بالا و قابلیت شکل پذیری به فراوانی در امور ساخت و ساز استفاده می شوند. اصولاً این متریال ها به صورت خالص  استفاده نمی شوند  بلکه  آلیاژهای آن مورد مصرف قرار می گیرند. فولاد، مس، چدن، آلومینیوم، فولاد و … از جمله آلیاژهای آهن هستند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. آهن آلات باعث افزایش دوام و مقاومت سازه می شوند اما تنها عیب آن ها عدم مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی است. از این رو از روکش های مختلف برای آن استفاده می شود.

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

سیمان

سیمان از مصالح ساختمانی که به صورت پودر سفید رنگ و پاکت‌های کرم رنگی عرضه می‌شود. خاصیت سیمان این است که در هنگام ترکیب با آب به یک ماده بسیار مقاوم تبدیل می‌شود و با توجه به مقاومت سیمان در برابر حرارت، رطوبت و … ، به عنوان بهترین ماده در صنعت ساختمان‌سازی به کار گرفته می‌شود و سیمان جزو مواد کلیدی در ساختمان‌سازی است.

آجر

آجر از مصالح ساختمانی ساده است که به دو صورت آهکی و رسی تهیه می‌شود. در نوع آهکی از سنگدانه‌های سیلیسی و در نوع رسی از سلیکات‌های آلومینیوم استفاده می‌شود؛ البته پایه تشکیل آجر، خاک رس است.

ساختمان اسکلت‌ فلزی انتخاب کنیم یا اسکلت بتنی؟

در گذشته از آجر بیشتر برای ساخت داخلی دیوارها استفاده می‌شد؛ اما امروزه به عنوان یک ابزار تزئینی داخلی هم کاربرد دارد که البته نوع این آجرها به آجر نسوز معروف است که مقاومت بالاتری نسبت نوع معمولی دارد.

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

گچ

گچی که شما از آن به عنوان مصالح ساختمانی میبینید و مصرف می کنید، در واقع پودر آن است. پودر گچ ماده‌ای سفید رنگ است و مانند سیمان بعد از ترکیب با آب به یک ماده سفت و چسبنده تبدیل می‌شود. گچ برای سفیدکاری، هموار کردن سطح، کاشی کاری، سرامیک کاری، تولید سقف کاذب و …به کار می رود. در واقع دیوارهای سفیدی که اکثرا شما بعد از اتمام ساخت یک بنا مشاهده می‌کنید، همان گچ است که روی آجر قرار گرفته است. در آخر باید عنوان کرد که قیمت گچ ساختمانی بستگی بسیار زیادی به نوع آن دارد. برای اطلاع از قیمت ها می توانید به قسمت اختصاص داده شده به این نوع مصالح ساختمانی در سایت مراجعه کنید.

چوب

چوب در اصل یک نوع از مصالح ساختمانی می باشد که در نمای داخلی استفاده می‌شود. مهم‌ترین کاربرد چوب در ساخت انواع کابینت چوبی است. چوب‌هایی که برای این هدف مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای ویژگی‌هایی از جمله مقاومت در برابر پوسیدگی هوا و آب، ترک خوردگی، رشد باکتری و به ویژه موریانه‌ها و … می باشند.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سبک دو جداره چیست و چه کاربردی دارد؟
سنگ

یکی از مصالحی که از زمان های گذشته تاکنون از آن در ساخت بنا ها استفاده می شود، سنگ است. سنگ به مواد جامد و سختی گفته می شود که از پیوند یک یا چند کانی تشکیل شده و به سه دسته کلی سنگ های آذرین، سنگ های رسوبی و سنگ های دگرگون تقسیمبندی می شود. سیلیس عنصر اصلی تمام سنگ ها می باشد اما با توجه به شرایطی که در آن شکل می گیرند شامل کانی ها و مواد تشکیل دهنده متفاوت خواهند بود. یکی از مزیت های استفاده از این متریال در دسترس بودن آن می باشد.

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

قیمت مصالح ساختمانی در تهران

خاک

خاکی که در ساختمان‌سازی به کار می روند با خاکی شما در کوچه و خیابان مشاهده می‌کنید، کاملامتفاوت است. طبق تعریف خاک باید دارای قطر کمتر 0.002 میلی‌متر باشد. خاک رس بیشترین نوع خاکی است که شما آن‌ها را در حالت عادی دیده و شنیده‌اید و البته یک از مصالح ساختمانی پر کاربرد نیز است.

خاک رس، خاکی است که حالت چسبندگی دارد و اگر چنین حالتی در آن وجود نداشته باشد، به آن ماسه گفته می شود. به دلیل عبور نکردن آب از خاک رس از آن در مکان هایی مانند پشت بام به منظور ضد آب کردن استفاده می کنند.

سرامیک

سرامیک هم از مصالح ساختمانی مانند سنگ‌ها است که امروزه بیشتر جنبه تزئینی در نمای داخلی و به ویژه کف پوش ساختمان‌ها را دارد. از نظر جنس، سرامیک در دسته مواد و مصالح غیرآلی و غیر فلزی قرار میگیرد که متشکل از خاک رس، ماسه و فلدسپاراست. صنعت سرامیک با توجه به رشد چشمگیر استفاده از آن در ساختمان‌های مدرن، نسبت به بقیه صنعت‌ها در حال گسترش است. قیمت مصالح ساختمانی از نوع سرامیک با تواجه به ابعاد و جنس آن در بازار متفاوت می باشد.

ملات

هر کسی حتی از ساختمان‌سازی چیزی ندارد، حداقل برای یکبار هم که شده است، روش تهیه ملات را دیده است. ملات را چسب ساختمانی می‌نامند و به همین دلیل ، مهم‌ترین مصالح ساختمانی هستند که هر بنا بایداز آن استفاده کرد. در واقع تمامی مصالح معرفی شده در بالا بدون ملات هیچ کاربردی ندارند.

از ملات برای چسباندن آجر، سنگ و بلوک استفاده می‌شود. ملات انواع مختلفی دارد که بسته به موقعیت‌های مختلف مورد کاربرد قرار می‌گیرند که ملات در حالت کلی شامل سیمان، آهک، گل، خاک رس و ماسه است. استانبولی، بیل و کمچه از سه ابزار پایه‌ای هستند که در ساخت ملات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت مصالح ساختمانی

قیمت مصالح ساختمانی

آهک

آهک از همان مصالح ساختمانی طبیعی است که از دل معادن و به صورت سنگ آهک استخراج می‌شود و پس از فرآوری‌های لازم به پودر آهک تبدیل می‌شود و به مواد و مصالح دیگری برای افزایش مقاومت و … اضافه می‌شود.

ماسه

ماسه هم یکی از عناصر اصلی مصالح ساختمانی است که ترکیب آن با آهک، یک ماده مقاوم در ساختمان‌های آجری را تشکیل می‌دهد. ماسه کوهستانی، ماسه رودخانه‌ای، ماسه بادی سه نوع ماسه‌ای هستند که در دنیا وجود دارند. ماسه کوهستانی نسبت به بقیه کیفیت بهتری برای استفاده در ساختمان‌سازی را دارد. البته دو ماسه دیگر هم دارای کاربردهایی هستند؛ اما باید تغییراتی روی آن‌ها انجام شود.

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی بسته به جنس، نوع ساخت و منشأ و کاربرد آن به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند. بیشترین مصالح ساختمانی که در ساخت‌وساز به کار گرفته می‌شود، شامل سنگ، آهن، خاک، ماسه  و … است که بسته به نوع مدل ساختمان، باید مقدار متفاوتی را در نظر گرفت؛ اما نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که حتی در ساخت یک بنای ساده، این مواد مورد نیاز است.

این مقالات را از دست ندهید:  گودبرداری ساختمان و نکات مهم آن

امروزه ساختمان ها بر اساس و متناسب با نیاز بشر و نوع کاربریشان ساخته می شوند که این صنعت نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده است. این تغییرات نه تنها شامل مصالح ساختمانی بلکه شامل نوع ساخت و ساز نیز می باشد. امروزه به علت افزایش روز افزون جمعیت، صنعت ساخت و ساز بیشتر به سمت ساختن آسمان خراش ها و آپارتمان ها می رود به همین دلیل ساختمان و مصالح ساختمانی باید دارای مقاومت بسیار زیاد باشد تا بتواند ابتدایی ترین نیاز بشر یعنی امنیت راتعمین کند. مصالح ساختمانی بسیار متنوع و مختلف با کارایی های متفاوتی هستند. شما می توانید با مراجعه به سایت ما با انواع مصالح ساختمانی آشنایی پبدا کرده و همچنین از قیمت مصالح ساختمانی در تهران آگاه گردید.

مقاومت مصالح ساختمانی

اولین دغدغه هر شخصی که در ساخت‌وساز فعالیت می‌کند، مقاومت مواد و مصالح به کار برده درساختمان است. از نظری علمی، تعریفی برای مقاومت مواد و مصالح وجود دارد که به این صورت عنوان می‌شود: توانایی مصالح در برابر شن‌ها و نیروها. مقاومت فشاری، کششی، ضربه‌ای و پیچشی از چهار نوع مقاومتی هستند که برای تعیین کیفیت مقاومت مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت مصالح ساختمانی

در صنعت ساختمان سازی از مصالح و مواد متفاوتی استفاده می شود که هر کدام دارای قیمت معینی می باشند. قیمت مصالح ساختمانی بر اساس آیتم های بی شماری محاسبه می شود از جمله:

خواص فیزیکی: جرم,  حجم, چگالی

خواص شیمیایی: مقاومت در برابر مواد اسیدی, مقاومت در برابر مواد قلیایی, مقاومت در برابر خوردگی, مقاومت در برابر گازها, مقاومت در برابر هوازدگی و …

خواص مکانیکی: خاصیت ارتجاعی, خزش, مقاومت فشاری, درجه سختی, کرنش و …

ابزارهای کاربردی در مصالح ساختمانی

 • گونیا
 • شاقول
 • تراز
 • تیشه
 • استانبولی
 • پتک
 • چکش
 • کلنگ
 • بیل
 • فرغون
 • پیمانه
 • متر
 • شمشه
نتیجه گیری

استفاده از مصالح ساختمانی باکیفیت بیشتر از هر چیزی دیگر اهمیت دارد. بارها اتفاق افتاده است که بناهایی با بهترین نقشه‌های ساختمانی هم به دلیل به کار نبردن مواد و مصالح مناسب بعد از مدتی دچار مشکل شده و حتی ریزش هم کرده‌اند. از این رو شناخت مواد و به کار بردن بهترین نوع آن برای هر کسی واجب است.

مصالح ساختمانی همانطور ذکر شد بر اساس چند دسته از جمله نوع ترکیب و کاربرد دسته بندی می شوند. اصلی ترین نوع مواد که امروزه در ساختمان سازی مصرف می شوند، شامل گچ، سیمان ، ماسه و سنگ و … است. علاوه بر این باید به مسئله خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی مواد هم توجه کرد. این خواص روی بسته بندی بعضی از آن‌ها توسط کارخانه نوشته شده است. در هر صورت لازم است که حتما در هنگام خرید، یک کارشناس با خود همراه ببرید.

امیدواریم از این مقاله از وبسایت IAGCO اطلاعات لازم را کسب نموده و توانسته باشیم به دانش شما در این حوزه کمک کرده باشیم.

درصورت داشتن هر گونه سوال میتوانید از طریق کامنت ها اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 3 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید