مصالح ساختمانی، معرفی انواع مصالح و خرید آنلاین

مصالح ساختمانی، خرید مصالح ساختمانی آنلاین

قیمت دیوار های پیش ساخته بتنی
قیمت دیوار پیش ساخته بتنی (قیمت روز)
دی ۲۴, ۱۳۹۷
استاندارد شن و ماسه
استاندارد شن و ماسه
بهمن ۱۱, ۱۳۹۷
نمایش همه

مصالح ساختمانی، خرید مصالح ساختمانی آنلاین

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی مدرن و جدید

تعریف اصلی مصالح ساختمانی چیست؟به طور کلی به مجموعه ای از مواد که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد مصالح ساختمانی می گویند.از جمله مهم ترین مصالح ساختمانی می توان شن ، ماسه ، رس ، انواع فلزات ، سنگ ، خاک ، سیمان ، بتن ، آجر ، چوب و غیره را نام برد.این مواد بسته به نوع استفاده و برآورد هزینه و محاسبات کلی آن برای هر ساختمان می تواند متفاوت باشد.مصالح ساختمانی در موقعیت های مختلف، کاربرد های مختلفی دارند.منطقه ساخت و ساز از نظر جغرافیای آب و هوایی و شرایط محیطی و همچنین جنس خاک بر نوع استفاده و انتخاب مصالح ساختمانی بسیار تاثیرگذار می باشد.همچنین مصالح ساختمانی به دو دسته عمده تقسیم بندی می شوند.

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی طبیعی : مصالح ساختمانی طبیعی آن دسته از موادی هستند که بصورت طبیعی و از منابع طبیعی استخراج شده اند.شن، ماسه ، خاک ، سنگ و … از این دسته مصالح هستند که فعالیت انسانی تنها در نقش استخراج کننده آن است.به این معنی که در ماهیت این مواد تغییری به وسیله فعالیت انسانی صورت نمی گیرد.

مصالح ساختمانی طبیعی

مصالح ساختمانی مصنوعی: همانطور که از نام این دسته از مصالح پیداست،این مواد می تواند به صورت طبیعی استخراج شده و سپس یا دستکاری در آن صورت گیرد و یا با موادی دیگری (در محیط صنعتی)  ترکیب  می شوند و مصالح جدیدی تولید می نمایند.بتن و قطعات پیش ساخته بتنی ، سیمان ، آجر ، میلگرد ، شیشه  و پلاستیک و رنگ های نفتی نیز در این دسته از مصالح قرار می گیرند.

مصالح ساختمانی مصنوعی (Artificial Stone)

مصالح ساختمانی بالاترین اهمیت را دارد!

زمان همواره بسیاری از چیز ها را دستخوش تغییر کرده است.در گذشته از مصالح ساختمانی استفاده می شد که دخالت تکنولوژی در آن بسیار کم رنگ بود.امروزه با افزایش دانش روز مهندسی و افزایش نیاز برای آرامش ایجاب می کند که بازی تکنولوژی به صنعت ساختمان سازی نیز راه یابد تا بلکه بتواند آن را دستخوش تغییرات مثبت کند.مصالح ساختمانی الفبای هر ساختمان یا هر سازه در حال ساخت می باشد.کمبود و یا عدم وجود این مصالح می تواند پروژه های عظیم را از ادامه باز دارد و کم کیفیتی یا بی کیفیتی آن می تواند ساختمانی هر چند بزرگ را با خاک یکسان کند!لذا حدالامکان پیشنهاد می شود مصالح ساختمانی را مقوله ای مهم در نظر داشته باشید و همواره با کیفیت ترین انتخاب را در این مورد داشته باشید.امروزه بسیاری از افراد در صنف فروش مصالح ساختمانی فعالیت دارند.بازار رقابتی و کیفیت های مختلف از یک طرف و تبلیغات و بازاریابی های متعدد از طرفی دیگر همواره کارفرمایان و مهندسین ساختمانی را سردرگم کرده است!به هیچ وجه نباید به این پروسه به عنوان آزمون و خطا نگریست چرا که کوچکترین خطا و اپسیلون سهل انگاری در آن می تواند به قیمت از دست رفتن جان و مال عده ا.ی تمام شود!لذا همواره سعی کنید :

 1. اهمیت کاربرد مصالح ساختمانی و ماهیت آن را خوب درک کنید.
 2. به این نکته برسید که از مصالح ساختمانی درست ، در جای درست و به طرزی درست استفاده نمائید.

چند نکته مهم حول مصالح ساختمانی

نکته اول : بدانید که همواره باید از مصالحی استفاده کنید که نه تنها با کیفیت،بلکه بالاترین کیفیت را دارند!در این کار به هیچ وجه چرتکه نیندازید و سعی کنید بهترین را تهیه نمایید.تفاوتی نمی کند که کدام نوع از مصالح را میخواهید تهیه کنید.اگر سنگ نمای بی کیفیت انتخاب کنید مدتی طول نمی کشد که از ساختمان جدا شده و جان عابری را به خطر بیاندازد.اگر بتن بی کیفیت انتخاب کنید فرآیند بتن ریزی دچار ناخالصی شده و ساختمان شما دیگر نه مقاومت کششی و نه مقاومت فشاری دارد در نتیجه با کوچک ترین تنش تن به خرابی خواهد داد و این بار جان ساکنین در خطر است.ساختمان های بسیاری وجود دارند که به دلیل انتخاب های نادرست مهندسین آن نه تنها به خود،بلکه با ساختمان های مجاور نیز صدمات زیادی وارد نموده اند!

این مقالات را از دست ندهید:  ربات بتن خوار چیست و چه کاربردی دارد؟

نکته دوم : مصالح ساختمانیتان را از نزدیکترین محل به ساختمان تهیه کنید!همواره هزینه حمل و نقل مصالح ساختمانی جزء هزینه های زیاد ساختمان سازی می باشد.با این کار از هزینه های گزاف حمل و نقل آن جلوگیری کنید و روند کاری خود را تسریع ببخشید.این موضوع باعث می شود که مجبور نباشید به فکر محلی برای اسکان مصالح باشید.این کار معمولا دردسر های خاص خودش را به همراه دارد.از تذکر مامورین شهرداری گرفته تا اعتراض همسایگان!پس همواره از نزدیکترین محل متریال خود را تهیه نموده تا دچار این دردسر ها نشوید!

نکته سوم :فقط به فکر خودتان نباشید!بدانید محیط زیست میراثی است که در حفظ آن باید تلاش کرد.بر طبق این موضوع همواره مواد و مصالحی را انتخاب نمایید که برای محیط زیست ضرری نداشته باشد.چرا که انسان نیز جزئی از محیط زیست می باشد و استفاده از مواد مضر به ضرر خودمان نیز تمام می شود!ساختمان های سبز به سرعت در حال رشد با چنین چشم اندازی هستند و دستاوری بسیار حیاتی برای موضوعات زیست محیطی به شمار می آیند.

انواع مصالح ساختمانی و کاربردهای آن ها

در ادامه این مقاله می خواهیم در رابطه با انواع مصالح ساختمانی و کاربردهای آن ها با شما صحبت کنیم.

به طور کلی مواد و مصالح ساختمانی را بر اساس جنس، متد تولید و منشا و کاربرد آن دسته بندی می کنند، که در ادامه این مطلب به تقصیل در رابطه با هریک از این دسته ها و زیر دسته های آن ها صحبت می کنیم.

مصالح ساختمانی  بر اساس جنس

 • مصالح ساختمانی ساده

مصالح ساختمانی ساده در واقع مواد و مصالحی می باشند که از یک ماده داخلی مشابه تشکیل شده باشند، حال آن که این مواد فرآورده های معدنی، طبیعی و یا مصنوعی باشند.

شن و ماسه، سیمان تیرآهن و … از جمله مصالح ساده می باشند.

در ادامه می خواهیم کاربرد شن و ماسه را برای شما شرح دهیم، همانطور که می دانید شن و ماسه ذراتی هستند که از فرسایش و خرد شدن سنگ ها به دست می آیند، در واقع شن و ماسه خاصیت پرکنندگی و پوشش دهندگی در مصالح ساختمانی دارند که در سطوح معابر، ملات ها، بتن سیمانی و … از آن ها استفاده می شوند.

 • مصالح ساختمانی مرکب

مصالح ساختمانی مرکب به  فرآورده های معدنی، طبیعی و مصنوعی اطلاق می شود که از چندین نوع ماده داخلی تشکیل شده باشند، ایرانیت، ایزوگام، بتن، تیرچه و … در دسته مواد ساختمانی مرکب قرار می گیرند.

مصالح ساختمانی بر اساس متد تولید

 • مواد و مصالح پیش ساخته

مواد و مصالحی نظیر کاشی، سرامیک، سفال، آجر، بلوک، بتن، قیرگونی، ایزوگام و … که از طریق  عملیات و در کارخانه مربوطه تولید می شوند، مصالح پیش ساخته می گویند.

 • مواد و مصالح درجا

مواد و مصالحی نظیر ملات ها، بتن درجا، بلوک سقفی، چهارچوب درجا، اسکلت و …که در محل ساخت و ساز تهیه می شوند، مصالح درجا می گویند.

از جمله مواد پیش ساخته و یا درجا که از ترکیب شن وماسه و ماده چسباننده به دست می آیند بتن ها می باشند، که انواع مختلفی مانند بتن سیمانی، بتن آسفالتی، بتن های خاکی دارند. از بتن ها در شالوده های زیر ستون ها، پایه های پل ها، ساخت سد خاکی و … استفاده می شوند.

مصالح ساختمانی بر اساس منشا و کاربرد آن ها

 • مصالح و مواد طبیعی

مصالح طبیعی در واقع همان مواد معدنی موجود در طبیعت می باشند، اگر بخواهیم چند نمونه مصالح طبیعی نام ببریم می توانیم به ماسه، خاک ها از جمله خاک رس، قطعات سنگی و … اشاره کنیم.

 • چسباننده ها

مواد و مصالح معدنی و یا مصنوعی که با کمک ماده حلال، چسبنده شده و مواد و مصالح را به هم بچسبانند، چسباننده می گویند. گچ، سیمان، آهک، قیر نمونه هایی از چسباننده ها می باشند.

این مقالات را از دست ندهید:  آموزش اجرا والپست ها با توضیحات کامل

سیمان از جمله مواد چسباننده می باشد که انواع مختلفی مانند سیمان رنگی، سیمان سفید، سیمان طبیعی هم دارد. از جمله کاربردهای سیمان تهیه ی انواع ملات، موزائیک های ماسه سیمانی، ساخت انواع سازه ها، پل ها و … می باشند.

انواع مصالح ساختمانی و کاربردهای آن ها

 • ملات ها

ملات ها در واقع ترکیبی از ماده حلال، چسباننده ها و ذرات پر کننده می باشند. ملات کاه گل، ملات گل رس، گچ و خاک، شفته آهک، ماسه آهک و … نمونه هایی از ملات ها می باشند.

 • قطعات

قطعات در واقع مواد معدنی و یا مصنوعی می باشند که به عنوان اجزای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ ساختمان، آجر و بلوک، کاشی، سرامیک و …در دسته قطعات قرار می گیرند.

 • فلزات

مصالح فلزی در واقع ترکیبات شکلی حاصل از ذوب و قالب گیری کانی های فلزی می باشند که فولاد، چدن آهن آلات، مس، آلومینیوم و … نمونه هایی از این دسته می باشند.

 • چوب

به ترکیبات اره کاری شده و برش خورده از تنه درختان مصالح چوبی می گویند که نئوپان، فیبر، روکش های چوبی و … نمونه هایی از مصالح چوبی می باشند.

 • مواد آلی

مواد آلی در واقع به مواد دارای هیدروکربن که از تجزیه بقایای گیاهان و جانوران به دست می آیند و در امور ساختمانی از آن ها استفاده می شوند گفته می شود که آسفالت، چسب ها، پی وی سی نمونه هایی از مواد آلی می باشند.

 • مواد متفرقه

دیگر مواد و مصالحی که در ساخت و ساز از آن ها استفاده می شوند اما در دسته خاصی جای نمی گیرند، مواد متفرقه نام دارند که پشم شیشه، پشم سنگ، چوب پنبه و … در دسته مواد و مصالح متفرقه جای می گیرند.

مصالح ساختمانی نوین

در این مطلب قصد داریم از به روز ترین مصالحی که دنیای ساخت و ساز رو متحول کرده صحبت کنیم. محققانی در سراسر دنیا در این زمینه فعالیت های چشمگیری انجام داده اند. این پروژه های تحقیقاتی برای بالا بردن سطح و جایگاه صنعت ساختمانی می باشند. این تحقیقات در مقیاس های بزرگی در سراسر جهان صورت می گیرد. آیا به نظر شما می توان مصالحی تولید کرد که آلودگی هوا را به خوش جذب کند؟ و آیا می توان چوب شفافی را داشته باشیم که نور از آن عبورکند؟ و یا می توان مصالحی ساخت که در ساخت و ساز در مریخ مناسب باشد؟ یک متریال جدیدی که خیلی مورد توجه و تحقیق محققان در دانشگاه KTH قرار گرفته چوب شفاف می باشد. این تحقیق در دانشگاه استکهلم صورت گرفته و چوب شفافی را ارائه داده اند که عبور دهنده ی نور می باشد. این تحقیقات تاثیر بسیاری در پروژه های معماری می تواند داشته باشد.

چوب شفاف:

متریال جدیدی که توسط محققانی در دانشگاه KTH ارائه شده. همانطور که گفته شد منظر از شفاف بودن این چوب، این می باشد که به راحتی نور از آن عبور کرده و دیگر خانه هایی که با متریال چوب ساخته می شوند تاریک نیستند. نور را از خود عبور داده و به داخل ساختمان می برند. اما به نظر شما بر اساس چه فرآیندی محققین این کار را انجام داده اند؟ در طی یکسری فرآیند های شیمیایی یک ماده ای به نام لینگین از چوب جدا می شود پس با جدا شدن این ماده از چوب، وب به رنگ سفید در می آید. در اثر خالی شدن چوب از این ماده فضاهایی خالی در چوب ایجاد شده که این فضا های خالی را با یک پلیمر شفاف اشباع می کنند.

مصالح ساختمانی نوین

مصالح ساختمانی نوین

کم وزن ترین آرماتور ضد زلزله در جهان:

یک شرکت ژاپنی یک فیبر کربنی ترموپلاستیکی ایجاد کرده . که روش تهیه آن اینگونه می باشد که فیبر کربنی را با فیبر معدنی و فیبر مصنوعی می پوشانند وبهد ار آن یک رزین ترموپلاستیکی اضافه می کنند. این مصالح ساختمانی توسط یک مهعمار ژاپنی ساخته شده است. این آرماتور ضد زلزله در شرکت ژاپنی تست شده و به موفقیت پیوست.

این مقالات را از دست ندهید:  فروش شن و ماسه در تهران

بتن زیستی ای که خودش را ترمیم می کند:

یک دانشگاه فنی یک فرمولی را ایجاد کرده که کار آن تنها ترمیم خسارت ناشی به زیبایی بتن نیست. بر اساس اصول علمی اگر بتن ترک بردارد و این ترک ها رشد کنند شرایط ورود آب به داخل بتن فراهم می شود و این امر موجب به زنگ زدگی آرماتورها می شود. زمانی که این اتفاق می افتد تنها کیفیت مکانیکی آن را به خطر نمی اندازد بلکه مهندسین ساختمان مجبور به استفاده ی بیشتر از فولاد های تقویتی شده و این امر نه تنها وزن مصالح را افزایش داده بلکه باعث بالا رفتن هزینه نهایی می شود.

مصالح ساختمانی که از خودش نور تولید می کند:

برای پاسخ گویی به مدل های جدید ساختمانی مصالحی را در نظر گرفته اند که پاسخ گوی نیاز های جدید بشر باشد. به طور مثال تولید سیمانی که از خودش نور تولید می کند. این سیمان با ظرفیت جذب و تابش انرژی نورانی را از خود تولید کرده و قابلیت بهره وری در انرژی را دارد.

این مواردی که در برای شما عزیزان ذکر کردیم از تعدادی از به روز ترین مصالح ساختمانی ای بود که هنوز به طور کامل وارد بازار ساخت و ساز نشده اند. حال در نظر داریم چند مورد هم از مصالح جدیدی که از آن استفاده ی بیشتری می شود را ذکر کنیم.

بتن رومی ازمصالح نوین که استفاده ی زیادی می شود:

همانطور که می دانید ساختمان های روم باستان بسیار عمر طولانی داشته پس بهتر است از چگونی ساخت مصالح آن ها پی ببریم. بر خلاف بتن های مدرن که از سیمان پرتلند برای اتصال دانه ها به هم استفاده می شوند رومیان از ملات آهک آتش فشانی که به شکل کریستال هایی در فضای بین بتن منبسط می شوند استفاده می کردند. این امر باعث مقاومت بیشتر آن در برابر خوردگی می شود. و این امر خطر ترک خوردگی هم کاهش می دهد. پس در نتیجه بتن عمر طولانی تری هم خواهد داشت. مزایای استفاده از بتن رومی نسبت به بتن مدرن: بتن رومی سبک تر، مقاوم تر، نیاز به گرمای زیادی ندارد، در دمای پایین هم واکنش می دهد، دارای عمر طولانی تر.

از جمله مصالح نوینی دیگر: چوب بهبود یافته، تار عنکبوت مصنوعی، بتن ترکیبی و …. می باشد.

بلوک سبک

یکی از مصالح ساختمانی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، بلوک سبک می باشد. این نوع بلوک ها دارای وزن کم، عایق حرارتی خوب، عایق صوتی عالی می باشند. این بلوک ها سرعت ساخت سازه را نسبت به مصالح قدیمی بالاتر برده و می تواند در زمان کمتری یک سازه را با بالاترین استاندارد به نتیجه رساند.

بلوک هبلکس

نوع دیگری از بلوک ها، بلوک هبلکس یا همان بلوک aac می باشد. بلوک هبلکس یا AAC مخفف واژه Autoclaved Aerated Concrete به معنای بتن هوادار اتوکلاو شده است. این نوع از بلوک با نام بلوک فرمستون یا سیپورکس نیز شناخته می‌شود و در دسته بلوک های سبک ساختمانی قرار میگیرد.

سنگدانه ایرانیان

شرکت فنی و مهندسی سنگدانه ایرانیان (IAGCO) پیشرو در تولید و بهره برداری انواع مصالح ساختمانی و عضو نام آشنای خانواده صنعت ساختمان می باشد.دانش روز و تحقیق و توسعه در کنار ابزار و تجهیزات مدرن و به روز ما را بر آن داشته تا بتوانیم خدماتمان را به نحوی متفاوت ارائه نماییم.سال ها تجربه کاری در حوزه تولید و بهره برداری شن و ماسه ، تولید قطعات بتنی پیش ساخته ، پوشش ضد حریق ، انواع بلوک های سبک و از همه مهم تر تامین مصالح ساختمانی با کیفیت سنگدانه ایرانیان را به یکی از قطب های بلا منازع این صنعت تبدیل نموده.این شرکت تمامی پروژه هایی که در حوزه های ذکر شده نام برده شد را پوشش می دهد.

 

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

1 دیدگاه

 1. Thiss is the perfect webpage for anybody who wants to understand this topic.
  You realize soo much its allmost tough too argue with youu (not that I really will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for
  years. Excellent stuff, just wonderful!

  Feel free to visit my homepage: trendyol indirim kodu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید