مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق | IAGCO

مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

کارخانه تولید بلوک سیمانی سبک
کارخانه تولید بلوک سبک و نحوه تولید آن
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸
ماده مقاوم در برابر آتش در مصالح ساختمانی
تیر ۱, ۱۳۹۸
نمایش همه

مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

اصلی ترین مواد مورد استفاده در پوشش های ضد حریق عمدتا به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 1. ورمیکولیت: گروهی از مواد معدنی به نام فیلوسیلیکاته وجود دارد که دانه های ورمیکولیت ها با نام اختصاری (vermiculite) زیر مجموعه ای از این نوع مواد می باشند.ورمیکولیت ها عموما در دسته دانه های آبدار قرار می گیرند.این ماده در خاصیت نسوزندگی پوشش ضد حریق تاثیر بسزایی داشته و مقاومت دمایی آن در برابر آتش بیش از 1200 درجه سانتی گراد می باشد.همچنین این ماده از نظر خاصیت شیمیایی خنثی است و همین امر از واکنش آن با سازه های فلزی و فولادی جلوگیری می کند.خاصیت صد در صد معدنی بودن در این دانه ها از خصوصیت برجسته آن است.
  ورمیکولیت-(vermiculite)

  ورمیکولیت-(vermiculite)

 2. پرلیت: کنار هم قرار گرفتن عناصری مانند کلسیم،پتاسیم،منگنز،سدیم و دیگر عناصر،خاک های آبدار پرلیت را به وجود می آورند.این نوع از خاک به علت وجود رطوبت در آن می تواند عایق گرما باشد.همچنین دانه های پرلیت می توانند از نوسانات ناگهانی المانی که درون آن به کار رفته اند جلوگیری نمایند.
  پرلیت

  پرلیت

 3. گچ ساختمانی: گچ ها به جهت گیرش سریع المانی که در آن به کار می روند کمک می کنند،گچ نیز به نوعی عایق گرما شناخته می شود.نقش گچ در تشکیل پوشش های ضد حریق تسریع گیرش فرآیند شاتکریت (گیرش بتن متشکل از سیمان،شن و ماسه) می باشد.
 4. مونتموریلونیت: مجموعه ای کانی ها با عناصر جداگانه و با فرمول شیمیایی {(Al 1.67 Mg 0.33)[(OH)2 – Si4O10] 0.33-}.Na 0.33(H2O)4 که به نوعی نگه دارنده سازه و حفظ استحکام آن در دماهای بالا را بر عهده دارد.
 5. میکا: میکا (mica) نوعی کانی و مواد معدنی می باشد.این نوع از مواد عایق صد در صد حرارت و الکتریسیته می باشد.نوع قابل لمس استفاده از میکا را می توانید در سرپیچ لامپ ها مشاهده نمایید.نکته لازم به توجه آنکه با افزایش دما،خاصیت انبساط در این ماده فعال شده و همین مقوله باعث شده تا استحکام و مقاومت سازه در دماهای بالای 200 درجه را تامین کند.
  میکا-(mica)

  میکا-(mica)

 6. کلسیم کربنات : این ترکیب،بسیار پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی و در بخش های مختلف آن است.کلسیم کربنات به فرمول شیمیایی CACO3 نقش پر کننده(FILER) را در ساخت انواع سازه های ساختمانی بر عهده دارد.همچنین حجم دهندنگی پوشش های ضد حریق به عهده کربنات کلسیم است. لازم به ذکر است که کربنات کلسیم ها جزء مواد معدنی سبک هستند و به دلیل کاهش وزن کلی سازه از آن ها در ساختار پوشش های ضد حریق استفاده می شود.
  کربنات کلسیم

  کربنات کلسیم

 7. سیمان پرتلند: سیمان حاوی اکسید های سیلیسی،آلومنیومی و آهنی و نیز آلومین کلسیم را سیمان پرتلند می گویند.سیمان پرتلند مستحکم کننده سازه و پوشش های ضد حریق می باشد.
این مقالات را از دست ندهید:  معرفی انواع ماسه هایی که در ایران وجود دارد

مواردی که مشاهده نمودید ترکیبات اصلی پوشش ضد حریق را تشکیل می دهند.اما جدای این ترکیبات،در هنگام اجرای پوشش ضد حریق،معمولا موادی به آن اضافه می شود تا خاصیت خود را تشدید کند و یا اجرای آن آسانتر باشد.به این مواد “افزودنی” پوشش های ضد حریق می گویند.

افزودنی های لازم در اجرای پوشش ضد حریق

 • لاتکس(latex) :لاتکس ها مواد بسیار ریز پلیمری و محلول درون آب می باشند.به منظور افزایش خاصیت چسبندگی ملات ضد حریق به نسبت هر 20 کیلوگرم 4 لیتر به مواد اصلی پوشش اضافه می شود.
 • تیلوز(tylos) : تیلوز در صنعت به عنوان چسب مورد استفاده قرار می گیرد.کاربرد این چسب ها در کاشی کاری به چشم می آید.در پوشش های ضد حریق این ماده به اندازه نیم درصد ترکیب و به عنوان چسبنده به آن اضافه می شود.
 • افزودنی حباب هواساز:با افزودن حباب های هوا فضای بین ذرات ترکیب افزایش یافته و دانسیته آن کاهش میابد.

 

 

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 6 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید