نحوه دیوار چینی با انواع سنگ (توضیحات جامع) | IAGCO

نحوه دیوار چینی با انواع سنگ (توضیحات جامع)

دیوار چینی با آجر سفالی
نکات دیوار چینی با آجر سفالی
شهریور ۳, ۱۳۹۸
خدمات دیوار چینی در تهران
خدمات دیوار چینی ساختمان در تهران
شهریور ۵, ۱۳۹۸
نمایش همه

نحوه دیوار چینی با انواع سنگ (توضیحات جامع)

دیوار چینی با انواع سنگ

دیوار چینی با انواع سنگ

چطوری با سنگ دیوارچینی را انجام دهیم

نحوه دیوار چینی با انواع سنگ: در ساخت دیوارهایی از جنس سنگ  ضروری است که مانند کارهای عمرانی دیگر مصالح استاندارد و مرغوب انتخاب شوند و همچنین در اجرای آن اصول کلی مربوطه رعایت شود. دیوار های سنگی انواع مختلفی از لحاظ نوع سنگ به کار رفته در آن و نوع ساخت آن میباشد. سنگ باید در دیوار به حالت طبیعی یعنی در راه خواب خود قرار داده شود. این مسئله در مورد سنگ‌های لایه لایه، از اهمیت خاصی برخوردار است. به طور کلی، راستای نیروهای وارده بر روی هر قطعه سنگ ساختمانی‌، باید عمود بر رگه یا خواب طبیعی آن باشد.

نحوه ساخت دیوار سنگی

وزن سنگ

سنگ ها در وزن های متفاوتی دارا میباشد که محدوده وزن مخصوص سنگه ها معمولا از ۲۸۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلوگرم در متر مکعبدارا میباشد، ابعاد سنگ معیار مناسبی برای سنجش تناسب آن برای استفاده در بناهای سنگی نیست. در کل وزن یک پاره سنگ طبیعی که برای ساختن دیوار سنگی انتخاب می‌شود باید در حدی باشد که یک نفر بتواند آن را برداشته و در دیوار جای دهد. ازاین جهت سنگ‌هایی با وزن مخصوص کم، به نسبت دارای ابعاد بزرگتری میباشد و بناهای زیباتر و مستحکم تری به وجود خواهد آورد ولی باید توجه داشت که اغلب، مقاومت فشاری سنگ با وزن مخصوص آن رابطه مستقیم داشته و استفاده از سنگ‌هایی با وزن مخصوص کم برای دیوارهای باربر توصیه نمی‌شود.

نحوه قرار دادن سنگ

در دیوار چینی با سنگ , سنگ باید در دیوار به حالت طبیعی یعنی در راه خواب خود قرار بگیرد. این مسئله در مورد سنگ‌های لایه لایه، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به طور کلی، راستای نیروهای وارده بر روی هر قطعه سنگ ساختمانی‌، باید عمود بر رگه یا خواب طبیعی آن باشد.

این مقالات را از دست ندهید:  قیمت سیمان پاکتی 50 کیلویی

نمای سنگی

نمای سنگ باید صاف و سالم باشد و در ساخت دیوار سنگی باید با استفاده از سنگ‌های کوتاه ریشه و بلند ریشه قفل و بست لازم را به وجود آورد. ریشه سنگ در دیوار نباید از ۱۵ سانتیمتر کمتر شود. به طور کلی باید به ازای هر ۲ سنگ راسته، حداقل یک سنگ کله و در هر متر مربع نمای دیوار سنگی حداقل یک سنگ عمقی به استفاده شود.

دیوار چینی با سنگ

دیوار چینی با سنگ

قفل و بست سنگ‌ها دیوار سنگی

در ساخت دیوار سنگی، باید با استفاده مناسب از سنگ‌های کوتاه ریشه (راسته) و بلند ریشه (کله و عمقی) قفل و بست لازم را ایجاد کرد. ریشه سنگ در دیوار نباید از ۱۵ سانتیمتر کمتر باشد. به طور کلی به ازای هر ۲ سنگ راسته، حداقل یک سنگ کله و در هر متر مربع نمای دیوار، حداقل یک سنگ عمقی باید به کار رود (در هر رج بایستی یک سوم سنگ‌ها، سنگ کله باشد).

در دیوارهایی که بین فضای داخلی و خارجی یک ساختمان در منطقه رطوبتی قرار دارند، بهتر است اندازه ریشه سنگ‌های عمقی به اندازه دوسوم کلفتی دیوار، و نه بیشتر، در نظر گرفته شود. زیرا سنگی که ریشه آن تمام کلفتی دیوار را تحت پوشش قرار دهد ممکن است باعث نفوذ رطوبت از خارج دیوار به داخل ساختمان شود. پشت این سنگ عمقی، به نسبت ضخامت دیوار، یک سنگ راسته یا یک سنگ کله قرار می‌گیرد. اگر ضخامت دیوار از حدود ۶۰ سانتیمتر بیشتر شود، ردیفی از سنگ‌های کله که حداقل ۱۵ سانتیمتر یکدیگر را بپوشانند، در تمام ضخامت دیوار به دنبال هم قرار می‌گیرند. بدیهی است در مناطق و موارد دیگر، از جمله در دیوارهای داخلی، در صورت امکان، می‌توان از سنگ عمقی با ضخامتی برابر با کلفتی دیوار (تا ۶۰ سانتیمتر) استفاده کرد.

دیوار چینی با سنگ

دیوار چینی با سنگ

ضخامت دیوار سنگی

ضخامت دیوار سنگی با احتساب ضخامت ملات کمتر از 40 سانتی متر نباید باشد، ولی چون بیشتر سنگ‌های طبیعی عایق حرارتی خوبی نیستند، بهتر است دیوارهایِ سنگیِ جداره بیرونیِ ساختمان‌ها را با ضخامتی حداقل برابر با ۴۵ سانتیمتر ساخت. برای طولانی کردن زمان عبور سرما و گرما از دیوار سنگی باید به ضخامت دیوار اضافه کرد. مقدار ضخامت دیوار سنگی نسبت به ضخامت دیوار آجری با کارکرد مشابه، حداقل سه برابر خواهد بود.

این مقالات را از دست ندهید:  معرفی انواع ماسه هایی که در ایران وجود دارد

اگر ساکن تهران هستید حتما مقاله اجرای ذیوارچینی با بلوک سبک در تهران را مطالعه فرمایید و جهت دریافت لیست انواع بلوک سبک اقدام کنید.

دیوار خشکه چین سنگی

از دیوارهای خشکه چین سنگی غالبا برای دیوارهای دو رو نمای حصار استفاده میکنند. این دیوارها، فقط وزن خود را تحمل می‌کنند و به هیچ عنوان نباید نیرویی به آنها وارد کرد. این دیوارها به علت جابه‌جا شدن و سقوط سنگ‌ها در اثر باران و برف، نفوذ آب به داخل دیوار و همچنین جابه‌جا شدن به وسیله انسان و حیوانات، از پایداری کمتر و عمر کوتاه تری دارند. حداقل ضخامت قابل قبول دیوارهای سنگی خشکه چین ۶۰ سانتیمتر است. نسبت ارتفاع به ضخامت در این دیوارها، حداکثر سه برابر است.

بنای رج اول در ساخت دیوار سنگی

در ردیف زیرین (سنگ‌هایی که بلافاصله بر روی پی، یا زیرسازی قرار می‌گیرند) دیوارهای سنگی، به ویژه دیوارهایی که به صورت خشکه چین بنا می‌شوند، باید از سنگ‌های بزرگ بلند ریشه (کله و عمقی) استفاده شود. در گوشه‌ها و محل‌های تقاطع دیوارها نیز باید از این سنگ‌ها مصرف شود. بهتر است ارتفاع این سنگ‌ها حدود ۲ برابر ارتفاع سنگ‌های مجاور باشد. در دیوارهای سنگی با ملات، برای استقرار سنگ‌های رج اول، باید بر سنگ‌ها را با استفاده از ملات، بر روی پی یا زیرسازی گذاشت، به این صورت که با فشار دست یا کوبیدن با تیشه، سنگ را بر روی ملات مستقر کرد تا ملات در زیر سنگ پخش شده و تمام قسمت‌ها را پر کرد. درزهای قائم را نیز باید با کمچه از ملات پر کرد تا محل عبور و تجمع آب باران و یا لانه حشرات نشود.

این مقالات را از دست ندهید:  خدمات پیمانکاری و دیوارچینی در تهران

ابعاد و اندازه سنگ‌های رج اول به نسبت دیگر سنگ‌ها در انواع دیوارهای سنگی آورده شده است.

نصب سنگ در دیوار سنگی

هنگام اجرای عملیات بنایی نباید سنگ بر روی دیوار در حال ساختن پرتاب یا کشیده شود، بلکه باید با دقت در محل مربوطه نصب گردد تا سنگ‌های کار گذاشته شده جابه جا نشود. سنگ چینی باید به طور یکنواخت انجام شود به نحوی که هیچ زمان هیچ قسمت بنا، بیش از یک رج از قسمت‌های دیگر آن بالاتر نباشد.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید