نکات مهم در خرید شن و ماسه ساختمانی | IAGCO

نکات مهم در خرید شن و ماسه ساختمانی

خدمات پیمانکاری و دیوار چینی
خدمات پیمانکاری و دیوارچینی در تهران
شهریور ۲۱, ۱۳۹۸
پخش عمده مصالح ساختمانی نوین
پخش عمده مصالح ساختمانی نوین
شهریور ۲۵, ۱۳۹۸
نمایش همه

نکات مهم در خرید شن و ماسه ساختمانی

تحقیق در مورد شن و ماسه ساختمانی

تحقیق در مورد شن و ماسه ساختمانی

تحقیق در مورد شن و ماسه ساختمانی شاید بتواند به شما درباره شناخت این مصالح ساختمانی کمک به سزایی کند. شن و ماسه از ملزومات و مصالح پرکاربرد و اصلی ساختمان است و قیمت آن به عواملی از جمله مرغوبیت و نوع آن بستگی دارد که در هزینه کلی ساختمان نیز بسیار تاثیر گذار است. دانستن نکاتی در این مورد خالی از لطف نیست که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم.

تحقیق در مورد شن و ماسه ساختمانی

اولین نکته این است که مصالح فروش ها شن و ماسه را به صورت تنی از معادن می خرند و معدن دارها نیز به صورت تناژ هر بار از حواله مصاح فروش ها کم می کنند.

در همه معدن ها برای کامیون ها باسکول رایگان وجود دارد که بر طبق آن تناژ از حواله مصالح فروش کاسته می شود. بنابراین اصلا منطقی نیست که کامیونی که یک بار رایگان در معدن باسکول شده باشد مجددا به باسکول دیگری برود و هزینه ای را بپردازد و بار را با باسکول غیر از باسکول معدن  برای مشتری ارسال کند چنین بارنامه های به طور حتم مشکل تناژی دارد.

در حالت دوم فرض می کنیم با باسکول معدن، بار ماسه یا شن یا آجر و…  برای مشتری فرستاده شده و تحویل داده شده است. در این حالت اگر برگه باسکول دارای آدرس و شماره تلفن و تاریخ دقیق از معدن نباشد و یا تلفن آن پاسخگو نباشد مشتری باید بداند که احتمالا تناژ باسکول درست نباشد.

شن و ماسه ساختمانی

شن و ماسه ساختمانی

 شن و ماسه ساختمانی

با توجه به مقاومت بیشتر ساختمان های بتنی نسبت به ساختمان های فلزی و آجری در برابر عوامل جوی و عمر طولانی تر آن ها،  می توان دریافت که شن و ماسه نقش اساسی در ساختمان سازی به خصوص سازه های بتنی ایفا می کند. بنابراین باید جنس و خصوصیات شن و ماسه مورد توجه قرار گیرد. جنس شن و ماسه در هر منطقه متفاوت است و هر نوع شن و ماسه ای را نمی توان برای ساخت و ساز استفاده کرد.تحقیقات انجام شده نشان می دهد که شن و ماسه ممالک دیگر برای ساخت و ساز در ایران مناسب نیستند. بر همین اساس شن و ماسه و حتی سنگ های مناطق مختلف ایران نیز به طور دقیق و مجزا مورد مطالعه قرار گرفته اند و کاربرد هر کرام مشخص شده است.

این مقالات را از دست ندهید:  استاندارد شن و ماسه

یکی دیگر از منابع تامین کننده شن و ماسه رسوبات جوان آبرفتی می باشد. پیوند بین ذرات این رسوبات بسیار ناچیز است به همین دلیل بهره برداری از آن ها بسیار ساده تر است. نیمی از سطح کشور ایران را رسوبات آبرفتی جوان پوشانده است که می توان گفت عمر آن ها کمتر از دو میلیون سال است.

این رسوبات منشا متفاوتی دارند و فقط گروه به خصوصی از آن ها قابل استفاده برای ساخت و ساز های ساختمانی می باشد. این مقاله نکات لازم برای خرید شن و ماسه و توضیحات فنی در خصوص آن ارائه شده است. مطالعه این مطلب برای تمام افرادی که در زمینه ساخت و ساز ساختمانی فعالیت دارند بسیار مفید می باشد.

تحقیق در مورد شن و ماسه

تحقیق در مورد شن و ماسه

ابعاد دانه ای شن و ماسه ساختمانی

بیشترین بخش ماسه ای که در کارخانه های شن و ماسه تولید می شود برای ساخت بتن، و کمترین بخش آن نیز برای ملات ماسه سیمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در ملات با توجه به ضخامت ملاتی که زیر فرش موزاییک یا سنگ یا روی آجرچینی دیوار می کشند بزرگی دانه های ماسه متفاوت است.

سایزبزرگ ترین دانه ماسه که برای ملات و نماسازی استفاده می کنند نباید بیشتر از نصف کلفتی لایه ملات که روی آجر می کشند باشد. از دانه های کوچکتر نیز غالبا برای دوغاب پشت کاشی و سنگ کاری ها همراه دوغاب سیمان استفاده می کنند که باعث چسبانیدن سنگ ها به دیوار می شود.

نزدیک به 35 تا 40 درصد حجم ماسه های ملاتی از هوا تشکیل می شود که بخشی از این هوا باید پس از مخلوط شدن ماسه با سیمان به وسیله گرد سیمان پر شود . در این صورت وزن مخصوص ملات بالا می رود و باعث یکپارچه شدن ملات و آجر روی آن می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  قیمت دیوار چینی سوله با بلوک سیمانی

زمانی که مقدار ریزدانه های داخل سیمان (خاک) بیشتر از مقدار مشخصی شود (تفریبا 3 یا 4 درصد) این ریز دانه ها دور دانه های ماسه را می گیرد و مانع گرفته شدن دور دانه با سیمان می شود در نتیجه به دانه مجاور خود نمی چسبد که این مسئله موجب پوکی ملات می شود.

البته ماسه شسته شده که مناسب ملات باشد،نسبت به ماسه ای که ریزدانه بیشتر است شکل پذیری کمتری دارد و پهن کردن آن روی آجر یا زیر سنگ فرش موزاییک برای کارگران ساختمانی دشوار تر است. بنابراین در هنگام مصرف این ماسه ها کارگران برای ایجاد چسبندگی بیشتر از سیمان بیشتری استفاده می کنند تا ملات شکل پذیری دلخواه را به دست بیاورد.

انواع شن و ماسه

انواع شن و ماسه

مهم ترین منابع تأمین شن و ماسه

شن و ماسه های ساختمانی به دو شیوه تهیه می شود.

1 ـ شن و ماسه طبیعی

2 ـ شن و ماسه شکسته (ماسه صنعتی)

1 ـ شن و ماسه طبیعی

پس از بارندگی و طغیان رودخانه ها مقدار زیادی شن و ماسه در بستر رودخانه ها باقی می ماند که پس از فروکش کردن مجدد آب رودخانه ها، این شن و ماسه ها قابل دسترسی هستند که پس از شستن و سرند کردن مورد بهره برداری قرار میگیرد.

2 ـ شن و ماسه شکسته

ابتدا جنس تک سنگ های بزرگ را تعین می کنند و با توجه به جنس تعین شده آن ها را در سنگ شکن های مختلف شکسته و خرد می کنند. سپس آن ها را به وسیله الک های به خصوصی دانه بندی می کنند. پس از تمام این مراحل ماسه شکسته ما قابل استفاده می باشد.

ماسه شکسته

ماسه شکسته

چیزهایی که نباید در ماسه و شن باشد:

مضرترین ماده برای شن و ماسه وساخت  بتن و ملات وجود خاک رس می باشد. زیرا خاک رس به دلیل خاصیت مکندگی خود 8 برابر میزان خود را آب می کشد. این مسئله باعث مکیده شدن آب و خشک شدن ملات یا بتن مورد نظر می شود. در این صورت فعل و انفعالات ضروری سیمان انجام نمی شود در نتیجه چسبندگی مورد انتظار ایجاد نمی شود و قطعه ایجاد شده پوک و غیر باربر می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  قیمت دیوار پیش ساخته بتنی (قیمت روز)

همچنین خاک رس موجود در ملات دور دانه های شن و ماسه را می گیرد و مانع تماس آن با سیمان می گردد. بعضی از آئین نامه ها وجود 3 تا 5 درصد وزن خاک رس را در شن و ماسه را بلا مانع می دانند.

امیدواریم از این مقاله از وبسایت IAGCO اطلاعات لازم را کسب نموده و توانسته باشیم به دانش شما در این حوزه کمک کرده باشیم.

درصورت داشتن هر گونه سوال میتوانید از طریق کامنت ها اقدام نمایید. کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + ده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید