نکات مورد نیاز برای افزایش مقاومت دیوارها | IAGCO

نکات مورد نیاز برای افزایش مقاومت دیوارها

بلوک بتنی
همه چیز درباره بلوک بتنی و کاربرد آن
مرداد ۲۸, ۱۳۹۸
هزینه دیوار چینی با بلوک سیمانی در تهران
هزینه دیوار چینی با بلوک سیمانی در تهران
شهریور ۲, ۱۳۹۸
نمایش همه

نکات مورد نیاز برای افزایش مقاومت دیوارها

دیوارچینی پیمانکار دیوارچینی

دیوارچینی پیمانکار دیوارچینی

دیوارها، نرده ها و موانع فقط برای جلوگیری از مهاجرت ساخته نشده اند، بلکه به دلایل امنیتی نیز ساخته شده اند. در زیر انواع مختلفی از دیوارها که در ساخت ساختمان ها استفاده می شود آمده است:

هدف اصلی دیوارها در ساخت و سازها نه تنها محافظت از ساختمانها در برابر آسیب ، بلکه تقسیم آنها در اتاقها یا فضاهای مختلف است. احتیاجات عملکردی مختلفی برای دیوارها وجود دارد که باید عملکرد کافی را انجام دهند.

نیازهای عملکردی دیوارها در ساخت و ساز ساختمان

در زیر الزامات عملکردی دیوارها در یک ساختمان آمده است:

  • استحکام
  • ثبات
  • مقاومت در برابر آب و هوا و زمین
  • دوام
  • ایمنی آتش
  • مقاومت در برابر عبور گرما
  • عایق صدا

همه چیز در مورد دیوارچینی – مراحل ساخت و مصالح

الزامات استحکام دیوار

استحکام دیواره ها در ساخت و سازها با استحکام مصالحی که برای ساخت دیوار استفاده می شود و نحوه قرارگیری مصالح در کنار هم ارتباط دارند. استحکام مصالح با مقاومت فشاری و کششی آن تعیین می شود که از طریق آزمایشات حاصل می شود. استحکام نهایی مصالح در هنگام تخریب از آزمایش کردن نمونه ها بدست می آید و عامل کاهش استحکام برای استحکام نهایی اعمال می گردد تا استحکام مصالح مجاز را محاسبه کند. این فاکتور هم برای در نظر گرفتن تغییرپذیری استحکام مصالح و هم واکنش آنها در برابر فشارها مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ ، آجر ، فلز و بتن نمونه هایی از مصالحی است که می توان از آنها برای ساخت دیوارها استفاده کرد. به طور کلی، تمام استحکام فشاری آجرها و سنگ ها در ساختمان های کوچک مانند خانه هایی با ثبات عملکردی ساخت به کار نمی رود.

الزامات ثبات دیوارها

ثبات دیوارها به طور عمده ای با ثبات فونداسیون آن، خروج از مرکزیت بار، اثرات دما، بارهای جانبی مانند زلزله و وزش باد و تغییر رطوبت بستگی دارد. تمایل به واژگون شدن دیوار به دلیل بارهایی است که در مرکز دیوار مانند بام و کف و بارهای جانبی عمل نمی کنند. اگر بارهای جانبی و بارهای خارج از مرکز افزایش یابد تغییر شکل دیواره افزایش می یابد و بدین ترتیب دیوار بی ثبات خواهد بود.

این مقالات را از دست ندهید:  قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟

کدهای ساختمان برای جلوگیری از بی ثباتی ناشی از بارها، توصیفاتی در مورد ارتفاع و عرض دیوار ارائه می دهند. علاوه بر این ، محدودیت های افقی مانند کراوات بین دیوارها و سقف ها و تقاطع بین دیوارها و اسکله ها از تغییر شکل ناشی از بارهای جانبی جلوگیری می کند. علاوه بر این ، دیواره هایی با پیکربندی های نامنظم همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است نسبت به دیواره های مستقیم معمولی پایدارتر هستند.

دیوارچینی سازنده

دیوارچینی سازنده

مقاومت در برابر آب و هوا و رطوبت خاک دیوارها

دیوارها باید مقاومت کافی در برابر رطوبت (بخار آب و آب مایع) داشته باشند که از طریق دیوارهای فونداسیون با جذب آب از زمین و بارش باران بر روی دیوار ها نفوذ می کند. یک لایه ضد آب با ضخامت 150 میلی متر بالاتر از سطح زمین برای کلیه دیوارهای پایه می تواند استفاده شود. این می تواند مانع از جذب آب از زمین شود که اگر به درستی با آن برخورد نشود، می تواند اثرات خسارت واری را داشته باشد.

آبی که دیوار جذب می کند به چندین عامل از جمله کیفیت مواد و نحوه جمع آوری این مواد در کنار هم و وزش باد شدید بستگی دارد. راه حل های مختلفی برای موقعیت هایی از قبیل استفاده از ضخامت بیشتر برای دیوارها ، آجر ساختمانی ، سنگ یا دیوارهای بلوک در دو پوست با حفره 50 میلی متر بین آنها ، محافظت از چهره بیرونی دیوار با روکش یا گچ کاری و استفاده از ورق شیشه ای به عنوان دیوار پرده وجود دارد. علاوه بر این، در تعیین راه حل های مناسب باید از ویژگی های محیطی مانند تپه ها ، درختان یا سایر ساختمان های ساخته شده در نظر گرفته شود زیرا این موارد می تواند شدت شرایط قرار گرفتن در معرض وزش بادهای غالب که باران را به سمت دیوارها هدایت می کند تغییر دهد.

این مقالات را از دست ندهید:  نحوه اجرای گچ پاششی چگونه است

الزامات دوام دیوارها

دوام دیوارها با فرکانس و میزان کار مورد نیاز برای ساخت دیوار کمترین نکات لازم برای دیوارچینی و زیبایی شناختی هستند. الزامات عملکردی ممکن است شامل توانایی دیوار برای مقاومت در برابر باران و حرارت باشد.

مشخص کردن ظاهر قابل قبول استاندارد دیوارها بخصوص در مواردی که از مصالح غیرمعمولی مانند شیشه و ورق های پلاستیکی استفاده می شود، دشوار است. این امر به این دلیل است که حداقل ظاهر قابل قبول می تواند از شخص دیگری تغییر کند. با این حال، زمانی که از مصالح آشنا مانند آجر و سنگ با کیفیت بالا در دیوارچینی استفاده می شود این مشکل وجود ندارد. دیوارچینی با آجر دوام بالایی دارد و در صورت استفاده از آجرهای به خوبی پخته شده و با کیفیت و ملات طول عمر دیوارها افزایش می یابد و نیازی به تعمیر نخواهند داشت. در هنگام استفاده از ملات آهک برای ساخت دیوار آجری، لازم است که ملات آهک دفع شود تا از نفوذ رطوبت جلوگیری کرده و ظاهر خوبی را به دست آورد.

دیوارچینی با آجر

دیوارچینی با آجر دیوارچینی با سنگ23210

دیوارچینی با آجر دیوارچینی با سنگ23210

الزامات ایمنی دیوارها در برابر آتش

اولین و مهمترین اقدام در برابر آتش، فراهم کردن روشی مناسب برای فرار از آن است زیرا در مراحل اولیه دود و گاز جان افراد داخل را در معرض خطر قرار می دهد. ایمنی در برابر گسترش آتش سوزی، دومین اقدام است که علاوه بر این، محدود کردن پوشش، ساختاری، گسترش آتش خارجی، علاوه بر این، دسترسی به آتش نشانان را نیز فراهم می کند. این محدودیت ها با تهیه مقاومت در برابر آتش برای دیوارها و سطح اشتعال مصالح برای پوششی که در داخل دیوارها و کف ها استفاده می شود تعیین می گردد.

این مقالات را از دست ندهید:  پوشش های ضد حریق اسکلت فلزی

مقاومت در برابر عبور حرارت

مهار گرما و جلوگیری از هدر رفتن آن بسیار مهم است زیرا منجر به به دست آوردن شرایط حرارتی مقرون به صرفه ، مطلوب و راحت در ساختمان ها می شود. بنابراین، برای جلوگیری از از بین رفتن بیش از حد گرما، دیواری که عایق حرارتی باشد، توصیه می شود. استفاده از مصالح سبک و کم رسانا می توان از اتلاف گرما جلوگیری کرد. علاوه بر این، مصالح رسانا با چگالی بالا، ظرفیت مناسبی برای ذخیره سازی حرارتی در مقایسه با مواد سبک وزن و رسانایی کم دارند.

اگر یک ساختمان دارای منبع گرمایش مداوم باشد، می توانید از مصالح با چگالی کم برای قسمت بیرونی دیوار و مصالح با چگالی بالا برای قسمت داخلی استفاده کنید. در مقابل، استفاده از مصالح سبک وزن هنگامی که ساختمان به طور متناوب گرم می شود، مزیت دارد.

عایق صدا دیوارها

ضربه و هوابرد دو راه انتقال صدا هستند. حالت دوم به عنوان اختلال چرخه هوا از منبعی مانند رادیو القا می شود. در حالی که در مورد اول، به دلیل تأثیرگذاری بر روی سطوح جامد به عنوان مثال پله هایی که لرزش کف را تحریک می کنند ایجاد می شود و در عوض هوای اطراف ویبره می شود و به عنوان صدا شنیده می شود.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − شش =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید