پوشش های ضد حریق اسکلت فلزی | IAGCO

پوشش های ضد حریق اسکلت فلزی

استاندارد شن و ماسه
استاندارد شن و ماسه
بهمن ۱۱, ۱۳۹۷
کاربرد ماسه چیست؟
بهمن ۱۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

پوشش های ضد حریق اسکلت فلزی

پوشش ضد حریق سازه فولادی

در مقاله امروز وب سایت iagco می خواهیم در رابطه پوشش های ضد حریق اسکلت فلزی، انواع آن تاثیر آن بر ساختمان ها، پوشش ضد حریق با شما صحبت کنیم. می دانیم حادثه هیچگاه خبر نمی کند،  بنابراین حداقل کاری که ما برای دفاع از خودمان می توانیم انجام دهیم رعایت نکات ایمنی می باشد تا خسارات جانی و مالی را به حداقل برسانیم. با توجه به پیشرفت هایی که در تولید مصالح ساختمانی رخ داده است، می توانیم با استفاده از این مصالح ساختمانی، آسیب ها را به حداقل برسانیم. یکی از  بهترین تجهیزات ساختمانی،  پوشش های ضد حریق می باشند. این پوشش ها مقاومت ساختمان ها و سازه ها را افزایش می دهند که نتیجه آن کاهش خسارت به بنا و افزایش زمان تخلیه و امداد رسانی می باشد.

پوشش ضد حریق سازه فلزی

آتش سوزی چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی دقیق از آتش سوزی(حریق) برای شما بیان کنیم، می توانیم بگوییم که آتش سوزی عبارت است از سوختن شدید مواد سوختنی یا آتشی ناخواسته و خارج از کنترل که با دود، حرارت و نور همراه می باشد، و سرعت گسترش آن بسیار زیاد می باشد، که سرچشمه آن منابع حرارتی غیر قابل کنترل می باشد.

آتش سوزی(حریق) یکی از سخت ترین بلایایی می باشد که در کمترین زمان ممکن خسارت های جانی و مالی بسیاری به جای می گذارد.

دلایل زیادی برای وقوع آتش سوزی وجود دارد، به عنوان مثال احتمال وقوع آتش سوزی پس از وقوع زلزله وجود دارد، که می تواند سبب افزایش خسارات و آسیب ها شود، خسارتی که آتش سوزی پس از وقوع زلزله به وجود می آورد، بسیار بیشتر از خسارت اولیه می باشد.

پوشش ضد حریق سازه فلزی

انواع آتش سوزی کدامند؟

برای دسته بندی آتش سوزی باید به نوع سرچشمه و نوع مواد سوختنی آن توجه کنیم. BS که استاندارد آتش سوزی اروپا می باشد، آتش سوزی را به چهار دسته تقسیم می کند اما NFPA که استاندار آتش سوزی آمریکا می باشد، آتش سوزی را به پنج دسته تقسیم می کند.

این مقالات را از دست ندهید:  هزینه دیوار چینی با بلوک سیمانی در تهران

 گروه A

سوختن مواد خشک مانند چوب، کاغذ، پارچه و … در گروه A قرار می گیرد.

گروه B

سوختن مواد سوختنی مایع مانند بنزین، نفت، الکل، گازوئیل و ….  در گروه B قرار می گیرد.

گروه C

در صورتی که عامل وقوع آتش سوزی الکتریسیته باشد، گروه C  به وجود می آید، که خود انواع مختلفی دارد.

گروه D

سوختن مواد گازی مانند بوتان، پروپان و گاز طبیعی در این دسته قرار می گیرد.

گروه E  

سوختن فلزات قابل اشتعال مانند منیزیم، پتاسیم، سدیم و … در این دسته قرار می گیرد.

گروه K

این گروه که در دسته استاندارد های آمریکا قرار می گیرد، شامل سوختن مواد غذایی می باشد.

نکته بسیار مهمی که در رابطه با آتش سوزی وجود دارد، آن است که سوخت های مختلف آتش های مختلف به وجود می آورند، هر نوع آتش هم نیازمند عوامل حفاظتی متفاوت می باشد، در ادامه این مطلب ما قصد داریم تا روش های فعال و غیر فعال محافظت در برابر انواع آتش را شرح دهیم.

انواع آتش سوزی بر اساس مواد سوختنی کدامند؟

در حالت کلی می توانیم آتش سوزی را بر اساس نوع ماده سوختنی به دو دسته زیر تقسیم کنیم؟

  • آتش سوزی مواد سلولزی مانند کاغذ، چوب، پرده، موکت و …
  • آتش سوزی مواد هیدروکربنی مانند بنزین، گاز، میعانات گازی و …

تقریبا تمامی المان ها یا سازه های فلزی می توانند در برابر حرارت و آتش تا دمای 537 درجه مقاوم باشند.اما اگر دمایی بالا تر از آنچه اشاره شد به سازه فلزی اعمل گردد چه اتفاقی خواهد افتاد؟دمای بحرانی (دمایی که بالاتر از آن المان فلزی تغییر فاز می دهد و دیگر مقاوم نیست) 537 درجه سانتیگراد جاییست که سازه فلزی ثبات خود را تا حد مرزی حفظ کرده است و چنانچه حرارت یا دما از این نقطه گذر کند، فولاد به یک باره دچار کاهش شدید مقاومت کششی شده و در نتیجه آن ، فولاد طبق محاسبات مهندسی و آزمایش و تجربه شروع به تغییر فاز و خم شدن و افزایش طول غیر متعارف خواهد کرد.می توانیم بگوییم این موضوع در صورت بروز می تواند منجر به رخداد یک فاجعه عظیم باشد! به طور مثال اگر یک ساختمان در معرض یک آتش سوزی سلولزی (آتش سوزی که سه مرحله را دنبال می کند،مرحله رشد-مرحله تداوم و مرحله نهایی که در آخر دمای آتش به 1000 درجه سانتیگراد خواهد رسید!) قرار بگیرد،یک ساعت زمان کافیست تا کل یک سازه فلزی را رو به فروپاشی کامل ببرد و اینجاست که مفهوم پوشش ضد حریق سازه فلزی و اسکلت فلزی و استفاده از آن الزام پیدا خواهد کرد.

این مقالات را از دست ندهید:  نکات دیوار چینی با آجر سفالی

پوشش ضد حریق سازه فلزی

اثر حریق بر روی سازه های بتنی

سازه های بتنی در مقابل آتش متفاوت از سازه های فولادی عمل می کنند.شاید هر دو سازه خسارات یکسانی به بار آورند اما نحوه فروپاشی آن ها قدری متفاوت است.سازه های بتنی در اثر متحمل شدن بار حرارتی زیاد شروع به ترکیدن می کنند و در حین این پروسه تکه هایی از بتن از سطح آن جدا شده و مانند ترکش و با سرعت بالا به اطراف پرتاب می شوند! جدا شدن تکه های بتنی گداخته شده می تواند به افرادی که در محدوده آتش سوزی قرار دارند صدمات زیادی بزند حتی گاها باعث به وجود آمدن آتش سوزی های جانبی خواهد شد.همچنین سازه بتنی عملیات اطفاء حریق را به همین دلیل کند می کند و مانع از انجام درست عملیات امدادی نیروهای آتش نشانی می گردد.به هر حال با جدا شدن تکه های بتن ، بتن مادر به تدریج ضعیف تر شده (به دلیل کاهش حجم و جرم و کاهش ضخامت مقطع) و دیگر نمی تواند بارها و فشارهایی را که به آن واگذار شده تحمل کند در نتیجه به طور کامل به فروپاشی می انجامد.لازم به ذکر است که ترکیدگی بتن در اثر چگالی بالای بتن ، تراکم بالا و تنش های فشاری بالا می باشد.لذا پوشش ضد حریق سازه فلزی عملکرد متفاوتی با هم نوع بتنی خود دارد.

نکاتی که در در استفاده از پوشش ضد حریق رعایت کنید!

با توجه به اهمیت زیاد پوشش ضد حریق سازه فلزی و اسکلت فلزی،در انتخاب متریال استفاده شده از آن می بایست نکاتی را رعایت کرد.در ادامه به هرکدام از ان ها خواهیم پرداخت.

  1. توجه داشته باشید که متریال پوشش ضد حریق سازه فلزی تائیدیه UL را داراست یا خیر.این تائیدیه را می توانید در وبسیات UL چک کنید. آدرس این وبسایت WWW.UL.COM می باشد که با کلیک روی آن می توانید به آن مراجعه نمائید.
  2. آیا مواد ضد حریق در برابر آتش سوزی های شدید هیدروکربنی، به طور یکسان اعمال گردیده یا خیر؟
  3. آیا مواد ضد حریق سازه فلزی دارای وزن مخصوص(نسبت وزن به حجم) مناسبی نسبت به انواع آتش سوزی هایی که نام برد دارد یا خیر؟
این مقالات را از دست ندهید:  دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک هبلکس

مطالب پیشنهادی:

قیمت بلوک سبک

کارخانه بلوک سبک

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − نه =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید