چند نوع شن و ماسه وجود دارد ؟ | IAGCO

چند نوع شن و ماسه وجود دارد ؟

شن و ماسه
شن و ماسه چگونه شکل می گیرد
دی ۲, ۱۳۹۷
قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟
قطعات پیش ساخته بتنی چیست؟
دی ۲۰, ۱۳۹۷
نمایش همه

چند نوع شن و ماسه وجود دارد ؟

شن

انواع شن و ماسه

چند نوع شن و ماسه وجود دارد ؟ شن و ماسه چگونه شکل می گیرد ؟ کدام نوع شن و ماسه برای کدام یک از مصارف مناسب تر می باشد ؟

در پاسخ به سوالات بالا منابع و رفرنس های مختلفی وجود دارد اما تا به حال جوابی دقیق به این سوالات داده نشده.هر چند در مقالات و کتاب های مختلف پاسخ های متعددی را میابید اما منبع مرجعی هنوز از این موضوع وجود ندارد.باید بدانید که این مواد معدنی پر از مصارف مختلف می باشند و کاربرد های بسیاری دارند که اگر در غیر اینصورت بود،برای استخراج و جمع آوری آن این همه تجهیزات و وسائل صنعتی به کار نمی رفت !نمونه استفاده از شن و ماسه در صنعت ساختمان می باشد. از میلیون ها سال پیش انسان برای ساخت و ساز از مخلوط آب و خاک استفاده می کرده است و رفته رفته فرانسویان نام بتن را بر روی آن نهادند.بتن همواره با توجه به بالاتر بودن استحکام نسبت به فلز و آجر ،اولین گزینه برای ساخت و ساز ساختمان ها است.اما آیا می دانید عمده مواد تشکیل دهنده بتن چیست ؟ بله شن و ماسه ! با توجه به این موضوع ، شناخت شن و ماسه و بررسی جوانب مختلف آن امری لازم برای هر ساختمان ساز و یا مهندسی می باشد.

شن و ماسه متوسط

ماهیت شن و ماسه چیست ؟

شن و ماسه از ماهیت سنگ های بزرگ می آیند.وقتی سنگ های غول پیکر و بزرگ در معرض هوازدگی و یا یخ زدگی آب درون شیار های آن قرار می گیرد ، سنگ بزرگ تبدیل به سنگ های کوچک تر می شود و همین فرآیند برای سنگ های کوچک تر تا جایی تکرار می شود تا از این روند تکرار شونده شن و ماسه تولید می شود.شایان ذکر است که به جز دو موردی که در ابتدای پاراگراف ذکر شد ، عوامل دیگری نیز می تواند تخته سنگ هایی با ابعاد بزرگ تر را به قطعات کوچک تر تقسیم کند.این عوامل می تواند سقوط سنگ در اثر وزش باد و تکان دادن و در نتیجه خرد شدن سنگ و یا بارش و باران و در نتیجه نفوذ آب (آب به صورت مایع وارد شیار ها شده و پس از یخ زدگی ، 9 درصد به حجمش اضافه خواهد شد و سنگ را از محل شیار خواهد شکست)نیز باشد.

این مقالات را از دست ندهید:  پخش عمده مصالح ساختمانی نوین

ماهیت شن و ماسه

ابعاد شن و ماسه به چند دسته تقسیم می شود؟

البته این یک سوال کلی است.ما بر روی کره زمین انواع و اقسام شن و ماسه را می بینیم که هر کدام در نوع خود ابعاد و اندازه های مختلف و متفاوتی را دارا هستند.پس با این وجود تفاوت زیادیست مابین شن و ماسه ساختمانی با شن و ماسه تزئینی و یا شن و ماسه ای که جهت استحکام نمای ساختمان به کار می رود ! با تمام این اوصاف با دید کلی این مواد معدنی را (از نظر ابعاد) به چند دسته تقسیم بندی کرده اند.

دسته بندی با معیار سنگی

به دانه های ریز سنگی ماسه بادی و به دانه های درشت تر ماسه و به همین ترتیب به دانه های درشت تر شن می گویند.این دسته بندی به ابعاد بزرگتری نیز تقسیم می شوند که می توان به قلوه سنگ ، پاره سنگ و تخته سنگ و صخره نیز اشاره داشت.

دسته بندی با معیار اندازه گیری (ماسه)

به طور کلی دانه های سنگی که قطر آن ها 2 میلیمتر و یا کوچکتر(بین 2 تا 0/02 میلیمتر

08/ تا 0/8) این باشند را ماسه می نامند.

ماسه های درشت: ماسه های درشت به ماسه هایی گفته می شود که ابعاد آن از 1 الی 2 میلیمتر می باشد.

شن درشت

ماسه های متوسط:ماسه های متوسط به ماسه هایی با ابعاد 0/05 تا 1 میلیمتر می گویند.

ماسه معمولی

ماسه های ریز:این ماسه های ابعادی مابین 0/02 تا 0/5 میلیمتر را دارا هستند.

ماسه ریز

(شن)

سنگدانه هایی با قطر بالای 2 میلیمتر را شن می نامند.شن ها نیز مانند ماسه ها دسته بندی های مختلفی دارند که با نام های بادامی ، سوزنی ، پولکی و … در بازار شناخته می شوند.

این مقالات را از دست ندهید:  نکات مهم در خرید شن و ماسه ساختمانی

 

شن

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یک =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید