10 روش عایق کردن خانه | IAGCO

10 روش عایق کردن خانه

بلوک سبک هرمزگان + لیست قیمت
بهمن ۹, ۱۳۹۹
انواع بلوک سبک و کاربرد هرکدام
کاربرد بلوک ساختمانی هر کدام در ساخت و ساز و انواع آن
بهمن ۱۱, ۱۳۹۹
نمایش همه

10 روش عایق کردن خانه

10 روش عایق کردن خانه

روش عایق کردن خانه برای جلوگیری از هدر رفت انرژی

کاربران عزیز امروز قصد داریم موضوع عایق کردن خانه و هر آنچه که در ارتباط با این موضوع وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید و برای دریافت پاسخ سوال های خود در این باره، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

عایق کردن خانه به چه کاری گفته می شود؟

به بیان کاملا ساده عایق به هر چیزی گفته می شود که از عبور حرارت، صوت و انرژی جلوگیری کند. مهم ترین هدف از انجام عمل عایق کاری یا همان عایق کردن، جلوگیری از اتلاف انرژی و نفوذ هوای سرد به محیط داخلی ساختمان است. عمل عایق کاری می تواند با اهداف بسیار متفاوتی از جمله جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان، جلوگیری از خارج شدن گرما و انرژی مصرف شده، جلوگیری از ورود آلودگی های صوتی و … به داخل ساختمان انجام شود. ما در این مقاله سعی داریم روش های عایق کاری های حرارتی صوتی و رطوبتی را مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

عایق های مورد استفاده برای ساختمان به چند دسته تقسیم می شوند؟

عایق های مورد استفاده برای ساختمان

عایق های مورد استفاده برای ساختمان ها به دو دسته ی کلی تقسیم می شود که عبارت اند از:

  • عایق کاری پلیمری

در این روش عایق سازی ساختمان، از موادی همانند پلی استایرن یا پلی یورتان استفاده می شود. استفاده از این عمل برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و نفوذ رطوبت نسبت به دسته ی دیگر نتیجه بخش تر است. البته باید به این نکته نیز توجه ویژه ای داشته باشید که مقاوم سازی ساختمان با استفاده از روش پلیمری بیشتر در زمینه ی رطوبت موثر هستند. برای افزایش سطح مقاومت این نوع عایق ها در تولید آن ها از مواد ضد آتش استفاده می شود.
از معایب استفاده از این روش مقاوم سازی ساختمان، می توان به میزان انعطاف پذیری پایین آن ها هنگام استفاده اشاره کرد.

  • عایق معدنی

عایق های معدنی به عایق هایی همانند پشم سنگ، پشم سرباره و… گفته می شود. از مهم ترین ویژگی های این مواد معدنی می توان به مقاومت بسیاری بالای آن ها در برابر حرارت اشاره کرد. این مواد محدودی کارکرد فوق العاده ای بین 400 تا 700 درجه ی سانتی گراد را دارا هستند و به همین دلیل در صورت استفاده از آن ها در یک ساخت و ساز، ساختمان در برابر آتش سوزی مقاوم خواهد شد.
مهم ترین دلیل استفاده از این دسته عایق ها در میزان سازگاری بالایی است که با سازه دارند.

این مقالات را از دست ندهید:  آموزش اجرا والپست ها با توضیحات کامل

مهم ترین روش های عایق کردن خانه کدام اند و چگونه انجام می شود؟

مهم ترین روش های عایق کردن خانه کدام اند و چگونه انجام می شود؟

روش های زیادی برای مقاوم سازی یک سازه در برابر حرارت، آتش سوزی، رطوبت و … وجود دارد که ما در این قسمت به دو دسته ی اصلی و رایج آن ها اشاره می کنیم.

استفاده از مصالح ساختمانی عایق

یکی از برترین و رایج ترین روش های مورد استفاده ی صنعت ساخت و ساز جهت مقاوم کردن یک سازه در برابر رطوبت، صوت، آتش سوزی و حتی حرارت، استفاده از مصالح ساختمانی با مقاومت بالا در برابر نفوذ رطوبت و … است. در این روش برای ساخت ساختمان مورد نظر از بلوک هایی استفاده می شود که مقاومت حرارتی و صوتی بالایی داشته باشند.
هنگامی که از این نوع بلوک ها در ساخت و ساز استفاده شود، دیوارهای ساخته شده خود عایق بوده و دیگر به استفاده از هیچکدام از روش های عایق کاری نیازی نخواهد بود. با توجه به اهمیت فراوانی که تیغه های درونی ساختمان ها، دیوارهای پیرامون آن ها و … و نقش آن ها در انتقال صوت، رطوبت و … دارند، بهترین روش مقاوم سازی ساختمان، مقاوم سازی حین ساخت و ساز است.

بلوک هایی که در دسته ی بلوک های سبک قرار گرفته می شوند و به طور معمول به صورت سه جدار و دو جدار تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شوند، عایق های حرارتی و صوتی بسیاری خوبی هستند.

با استفاده از این نوع مصالح عایق در روند اجرای فرآیند یک ساخت و ساز، دیگر نیازی به عایق کاری نبوده و مصالح ساختمانی خود این نقش را به خوبی در یک ساختمان ایفا خواهند کرد.

این مقالات را از دست ندهید:  مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

در سال های گذشته بر خلاف امروز، عایق کاری ساختمان در حال ساخت از اهمیت زیادی برخوردار نبود و این، مهم ترین دلیل عایق نبودن درصد بالایی از دیواره های ساختمان هایی است که در چند سال گذشته ساخته شده است. امروزه بلوک های سیمانی با ویژگی های فوق العاده ای، تولید و در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند که یکی از مهم ترین این ویژگی ها عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی بودن آن ها است.

از مهم ترین مزیت های استفاده از این روش، کاهش هزینه های ساخت و ساز است. توجه داشته باشید که در این روش نیازی به عایق کاری های مجدد پس از به پایان رسیدن ساخت و ساز نیست.
اما نگران نباشید. با این که بهترین زمان برای مقاوم سازی ساختمان در برابر صوت و دیگر موارد این چنینی، هنگام ساخت و ساز آن است اما روش های دیگر پس از ساخته شدن ساختمان نیز وجود دارد تا این مقاوم سازی انجام شود.
شما می تواند از استراتژی های به روز برای کاهش میزان هدر رفت انرژی و … استفاده کنید.

بلوک سبک یکی از بهترین ابزارها برای عایق سازی ساختمان است زیرا ضریب انتقال گرمایی این محصول بسیار عالی می باشد.

مشاوره خرید بلوک

عایق کاری های با سازه و بدون سازه

از دیگر روش های مورد استفاده جهت مقاوم سازی ساختمان ها در برابر حرارت، طوبت و … ،روش های سازه ای و غیر سازه ای است که در این قسمت از مقاله آن‌ها را شرح می دهیم. روش های عایق کاری بدون سازه بیشتر برای مقاوم سازی های پلیمری مورد استفاده قرار گرفته می شوند. در این روش به هیچگونه سازه و قالب بندی نیازی نخواهد بود. اما در روش سازه ای که با استفاده از عایق های معدنی انجام می شود، باید از دیوارها با استفاده از پروفیل های چوبی استفاده کرد و عمل مقاوم سازی را با مواد اشاره شده انجام داد.

این مقالات را از دست ندهید:  اجرای تاسیسات در بلوک های سه جدار

استفاده از بلوک های سیمانی علاوه بر ایجاد حالتی مقاوم در برابر رطوبت، می تواند در افزایش سرعت ساخت و ساز و کاهش هزینه ها هم تاثیرات مثبتی داشته باشد. سبک کردن سازه با استفاده از بلوک های سبک به جای بلوک های قدیمی از دیگر ویژگی های استفاده از بلوک های سیمانی است که امروزه توسط صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شود.

نتیجه گیری

عایق کردن خانه یکی از مهم ترین کارهایی است که حتی اگر در حین ساخت و ساز انجام نشود، پس از آن نیز باید با استفاده از روش های نوین صورت گیرد. لزوم عایق کاری یک ساختمان دلایل فروانی دارد که از مهم ترین این دلایل می توان به جلوگیری از هدر رفتن انرژی، جلگیری از نفوذ رطوبت و … اشاره کرد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید