مزیت های بلوک سنگین سیمانی چیست؟ | IAGCO

مزیت های بلوک سنگین سیمانی چیست؟

روش های مقاوم سازی ساختمان
روش های مقاوم سازی ساختمان + معرفی روش ها آن
بهمن ۱۵, ۱۳۹۹
مزایای استفاده از بلوک سبک
مزایای بلوک سبک و استفاده از در ساختمان سازی
بهمن ۱۹, ۱۳۹۹
نمایش همه

مزیت های بلوک سنگین سیمانی چیست؟

مزیت های بلوک سنگین

مزیت های استفاده از بلوک سنگین سیمانی چیست؟

یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در امر ساخت و ساز، بلوک های ساختمانی هستند. بلوک های ساختمانی با توجه به معیارهای بسیار متفاوت و انواع مواد مورد استفاده در ساخت آن ها، به دسته بندی مختلفی تقسیم می شوند. به عنوان مثال بلوک های ساختمانی با توجه به وزنی که دارند، به سه دسته ی کاملا متفاوت با کارایی های مختلف و با عناوین بلوک سبک، بلوک نیمه سبک و سنگین تقسیم می شوند. در این میان بلوک های سنگین در دسته ی بلوک های سیمانی قرار دارند و پایه ی مواد مورد استفاده در تولید این نوع بلوک، سیمان است.

بلوک سنگین سیمانی چیست؟

همان طور که گفتیم، بلوک های سنگین سیمانی از زیرمجموعه های بلوک های سیمانی به حساب می‌آیند که با نام های دیگری همانند بلوک های باغی، بلوک های بتنی و … نیز شناخته می شوند. علت نام گذاری های متفاوتی که برای این نوع بلوک در نظر گرفته شده است، کاربردهای متفاوتی است که دارند. به عنوان مثال بلوک های سیمانی سنگین با توجه به ویژگی های خاصی که دارند، برای حصار کشی باغ ها و دیواره های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بد نیست به این نکته هم اشاره داشته باشیم که اصلی ترین مواد مورد استفاده در تولید آن سیمان، ماسه و آب است و بتن مورد استفاده جهت تولید این بلوک، متخلخل است.

با توجه به این که در تولید این دسته از بلوک ها از ماسه استفاده می شود، وزن بلوک تولید شده به نسبت سایر بلوک ها سنگین تر می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  نحوه دیوار چینی با انواع سنگ (توضیحات جامع)

بلوک سنگین سیمانی دارای چه ویژگی هایی است؟

ویزگی های بلوک سبک

بلوک های سیمانی سنگین یا همان بلوک های باغی در ابعاد متفاوت و نسبتا بزرگی تولید و در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شوند. این نوع بلوک ها وزن سنگین تر و ابعاد بزرگ تری را نسبت به سایر بلوک ها همانند بلوک های سبک، بلوک های سفالی و… دارند.
ابعاد بزرگ این دسته از بلوک ها به عنوان یکی از مهم ترین مزیت های بلوک سنگین سیمانی به حساب می آید، زیرا اجرای دیوارهای خارجی ساختمان ها و دیواره های باغات به بلوک هایی با ابعاد بزرگ و افزایش سرعت اجرا نیاز دارند. با استفاده از بلوک های باغی در اجرای دیواره های خارجی ساختمان ها و باغ ها، علاوه بر سرعت اجرا، هزینه ها نیز به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. توجه داشته باشید که در تولید این دسته از بلوک ها از پوکه ها استفاده نمی شود و با توجه به بالاتر بودن هزینه ی خرید پوکه ها نسبت به ماسه و …، قیمت خرید بلوک های سنگین نیز کم تر است که این موضوع در خودی خود، یک حسن محسوب می‌شود.

شیوه ی تولید بلوک های سنگین سیمانی چگونه است؟

برای تولید بلوک های ساختمانی سنگین از مواد پایه و اصلی سیمان، ماسه و آب به روش متخلخل استفاده می شود. اصلی ترین افزودنی که در تولید این دسته از بلوک ها مورد استفاده قرار گرفته می شود، ماسه است. پس از این که از مواد اشاره شده به اندازه ی مشخص در ترکیب بتن استفاده شد، به خوبی مواد با هم میکس می شوند. پس از این که مواد با استفاده از دستگاه های میکسر به بهترین حالت ممکن با هم میکس (ترکیب) شدند، آن را در قالب های بزرگ و مخصوص بلوک های سنگین می ریزند.
همچنین جالب است بدانید در تولید این نوع بلوک‌ها، به طور معمول از دستگاه های قدیمی و مورد استفاده در بلوک زنی تحت عنوان دستگاه تخم گذار استفاده می شود. در ادامه به بررسی مهم ترین مزیت های بلوک سنگین سیمانی می پردازیم.
کاربران عزیز و محترم Iacgo، بلوک‌های سبک یکی دیگر از انواع مصالح ساختمانی به حساب می‌آیند که از محبوبیت بالایی نیز برخودار هستند و آمار تقاضای آن‌ها به دلیل ویژگی‌های بی‌نظیر، بسیار بالاست. از این رو برای آشنایی بیشتر با این محصولات، به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله بلوک سبک  را مطالعه نمائید.

این مقالات را از دست ندهید:  آشنایی با انواع بلوک سیمانی + شناخت کامل هر نوع

مهم ترین مزیت های بلوک سنگین سیمانی کدام اند؟

مزیت های بلوک سنگین

مزیت های بلوک سنگین عبارت اند از:

صرفه جویی در زمان به دلیل افزایش سرعت کار

با توجه به این که اجرای این بلوک به راحتی قابل انجام است، سرعت اجرای بالایی داشته و می تواند در صرفه جویی زمان بسیار تاثیرگذار باشد. از مهم ترین دلایل افزایش سرعت اجرای این دسته از بلوک ها را می توان به تاثیر ابعاد بزرگ آن‌ها نسبت داد.

عایق صوت

به طور کلی بلوک های سیمانی عایق های صوتی خوبی هستند و بین انواع این بلوک ها، بلوک های سنگین سیمانی عایق های بهتری هستند. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از بلوک های ساختمانی سنگین، عایق صوتی بودن آن ها است.

عایق حرارت و گرما

در صورت استفاده از بلوک های سنگینی نوع سیمانی در ساخت و ساز، حرارت و گرما به مقدار بسیار ناچیزی انتقال پیدا می کند. به همین دلیل در فصل سرما از نفوذ هوای سرد و در فصل گرما از نفوذ هوای گرم به محیطی داخلی جلوگیری می کنند.

پیشنهاد میکنیم در صورت تمایل مقاله روش های مقاوم سازی ساختمان را مطالعه کنید.

مسلح کردن بلوک

مسلح کردن بلوک با مصالح مختلفی همانند میلگرد ها در سایز های مختلف در ساخت وساز، امکان پذیر است. بلوک های سنگین به راحت ترین حالت ممکن با استفاده از سوراخ هایی که در سطح آن ها وجود دارد، مسلح می شوند. در بسیاری از موارد، مهم ترین دلیل افراد برای استفاده از این دسته از بلوک ها، راحت بودن مسلح کردن آن است.
علاوه بر موارد ذکر شده، حمل و نقل راحت از دیگر مهم ترین مزیت های بلوک سنگین سیمانی است که باید به آن‌ها اشاره داشته باشیم.

این مقالات را از دست ندهید:  مقایسه قیمت انواع بلوک

مشاوره خرید بلوک

نتیجه گیری
بلوک های ساختمانی از جمله مهم ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز است که انواع مختلفی دارد. بلوک سنگین سیمانی از مهم ترین و رایج ترین نوع بلوک های مورد استفاده در سازه ها است که مزیت های فراوانی را دارد و مهم ترین دلیل رایج بودن استفاده از آن هم، مزیت های فراوانی است که دارد. به عنوان مثال این بلوک ها عایق های صوتی و حرارتی، سرعت بالای اجرای بلوک و… اشاره کرد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید