کاربرد بلوک ساختمانی هر کدام در ساخت و ساز و انواع آن

کاربرد بلوک ساختمانی هر کدام در ساخت و ساز و انواع آن

10 روش عایق کردن خانه
10 روش عایق کردن خانه
بهمن ۱۰, ۱۳۹۹
چسب بلوک سبک
چسب بلوک چیست و مزایای استفاده از آن
بهمن ۱۲, ۱۳۹۹
نمایش همه

کاربرد بلوک ساختمانی هر کدام در ساخت و ساز و انواع آن

انواع بلوک سبک و کاربرد هرکدام

بررسی انواع بلوک ساختمانی و کاربرد هر کدام در ساخت و ساز

امروزه کاربرد بلوک سیمانی برای همگان بسیار روشن و قابل درک است. بلوک های ساختمانی انواع مختلفی دارند و از هر کدام از این بلوک ها با توجه به ویژگی های خاصی که دارند، در ساخت و سازهای مختلف، محوطه سازی و موارد مشابه استفاده می شود و این بلوک ها باتوجه به عملکرد و کیفیت قابل قبول، به جای بسیاری از مصالح ساختمانی قدیمی مانند آجر مورد استفاده قرار گرفته می گیرند.

شاید برای شما هم، دانستن این موضوع جالب باشد که استفاده از این نوع مصالح ساختمان به دوران قبل از میلاد می رسد. از نمونه های بسیار مشهور ساختمانی که در گذشته با استفاده از بلوک ساخته شده اند، می توان به دیوار بزرگ چین و اهرام ثلاثه ی مصر اشاره کرد. پس از گذشت سال ها و تقریبا در دهه ی 1900، استفاده از بلوک های ساختمانی و کاربردهای متفاوت آن در صنعت ساخت و ساز به اوج خود رسید و به مرور درصد بالایی از ساخت و ساز ها با استفاده از بلوک به جای مصالح قدیمی انجام شد.

در ساخت بلوک ها از مواد مختلفی با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارند، استفاده می شود. موادی مانند سیمان، بتن، یونولیت و … در تولید مورد استفاده قرار می گیرد. البته وزن بلوک های تولید شده بسیار متفاوت است و با توجه به کاربرد و مکان مورد استفاده متغیر خواهد بود اما میانگین وزن آن ها برابر با 7 کیلوگرم است. همچنین یکی دیگر از کاربردهای بلوک ساختمانی، پر کردن فضای خالی موجود بین تیرچه ها هنگام تولید تیرچه است.

کاربرد بلوک ساختمانی چیست و چه انواعی دارند؟

کاربرد بلوک ساختمانی و انواع آن

در قسمت قبل نیز به تنوع زیاد بلوک های ساختمانی اشاره کردیم اما اگر بخواهیم برای این بلوک ها یک دسته بندی کامل و کلی را بیان کنیم، باید بگوییم که انواع بلوک های ساختمانی و کاربرد های آن ها عبارت اند از

این مقالات را از دست ندهید:  مزایای بلوک سبک و استفاده از در ساختمان سازی

– بلوک های سیمانی نوع معمولی

همانطور که از نام این نوع بلوک مشخص است، در ساخت آن از سیمان به عنوان ماده ی پایه و مواد دیگری همانند شن، ماسه و … استفاده می شود. بشترین کاربرد بلوک های نوع سیمانی در ساخت دیواره های داخلی و خارجی سازه های مختلف است. این نوع بلوک ها در ابعاد و وزن های متفاوت تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شود. البته در چند سال اخیر، سازمان نظام مهندسی اندازه های دقیق و مشخصی را جهت تولید بلوک های سیمانی معمولی ارائه داده است.
اگر بخواهیم عیب این نوع بلوک را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که در صورت مخلوط شدن موادی همانند نمک و آهک در ترکیبات آن، میزان استقامت بلوک به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

– بلوک سبک سیمانی

برای درک بهتر کاربرد بلوک سبک سیمانی بهتر است به طور دقیق با انواع و ویژگی های آن ها آشنا شوید. یکی از بلوک هایی که به وفور در امر ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شود، بلوک های سبک ساختمانی هستند. در واقع بلوک های سبک به بلوک هایی گفته می شود که چگالی بسیار پایینی دارند. چگالی این بلوک ها برابر با 1700 گرم است. البته این وزن بین رنج های 1700 تا 2000 کیلوگرم متغیر است.

در ساخت این نوع بلوک ها از یکسری پوکه های معدنی و صنعتی استفاده می شود که بارز ترین ویژگی این نوع پوکه ها، وزن بسیار پایینی است که سبب کاهش وزن بلوک ها شده و مقاومت آن ها را در برابر فشار بالا برده و در نهایت ویژگی عایق بودن در برابر حرارت و رطوبت را به آن ها می دهد.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سبک لیکا، نحوه تولید + ویژگی های آن

از برترین کاربرد های بلوک سیمانی سبک، می توان به استفاده از آن در اجرای دیوارچینی، تیغه چینی و … اشاره کرد.

– بلوک های پوکه معدنی

یکی دیگر از انواع بلوک های سبک است که همانطور که از نام آن مشخص است، در تولید آن از پوکه های معدنی استفاده می شود. پوکه های معدنی به یکسری از پوکه ها گفته می شود که در تولید آن از از خاکستر آتشفشان ها استفاده می شود. با توجه به این که این نوع پوکه ها در استان های شمالی کشور به مقدار زیادی وجود دارد، هزینه ی زیادی برای خریداری آن پرداخت نمی شود و در نهایت از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه خواهند بود.

– بلوک های پرلکس

بلوک های پرلکس یکی دیگر از انواع بلوک های ساختمانی به حساب می آید. در ساخت این نوع بلوک از موادی همانند ماسه، سیمان و ریز دانه استفاده می شود. جالب است بدانید بلوک پرلکس، یکی از بهترین انتخاب های موجود برای جایگزین کردن به جای مصالح ساختمانی قدیمی همانند آجر است. در تولید بلوک های پرلکس که با نام های دیگری نیز شناخته شده است، از موادی همانند فوم، سیمان، ماسه و ریدانه استفاده می شود. این گزینه نیز می تواند جایگزین بسیار خوبی برای مصالح قدیمی ساختمان باشد. این نوع بلوک ها عایق های خوبی در برابر طوبت، حرارت و صوت هستند. در این میان، بد نیست بدانید که امروزه روش های نوینی برای عایق کاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند که شما می توانید در مقاله ی 10 روش عایق کردن خانه، از برترین روش های عایق کاری ساختمان مطلع شوید.

این مقالات را از دست ندهید:  معایب استفاده از بلوک هبلکس

– بلوک های سفالی

از رایح ترین نوع بلوک های ساختمانی، بلوک های سفالی هستند. کاربرد بلوک ساختمانی نوع سفالی در ساخت و ساز بسیار زیاد است و از آن در بسیاری از موارد استفاده می شود. بلوک های سفالی در ابعاد بسیار متنوعی تولید می شوند و از آن ها در قسمت های متفاوتی از یک ساختمان استفاده می شود. بیشترین کاربرد بلوک های سفالی در قسمت های دیوار ها و سقف های تیرچه بلوک است.

– بلوک های پلی استارین

بلوک های پلی استارین یکی از بلوک های ساختمانی است که جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار گرفته می شوند. بلوک های پلی استارین دارای مقاومت بالا در برابر حرارت، استحکام بالا هستند که سبب می شود از آن ها به وفور در امر ساخت و ساز استفاده شود. جالب است بدانید این نوع بلوک با نام های دیگری همانند آتش پنهان نیز شناخته می شود.
از مهم ترین و برترین ویژگی های این دسته از بلوک های ساختمانی، خاصیت دی الکتریکی آن ها است. به دلیل وجود خاصیت دی الکتریکی، بلوک های پلی استارین در مصارف الکتریکی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته می شود.

مشاوره خرید بلوک

نتیجه گیری
در یک مقاله مفید و اختصاصی دیگر، با مقایسه ی انواع بلوک، ویژگی و مزایای آن ها همراه شما عزیزان و علاقه مندان بودیم تا با ارائه اطلاعات کافی، شما را در خرید و انتخابی راحت و صحیح، کمک کرده باشیم. به طور کلی کاربرد بلوک ساختمانی در صنعت ساخت و ساز متفاوت است. به عنوان مثال از بلوک های ساختمانی در ساخت و ساز قسمت های مختلف یک سازه، در محوطه سازی و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود.

 

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید