چسب بلوک چیست و مزایای استفاده از آن | IAGCO

چسب بلوک چیست و مزایای استفاده از آن

انواع بلوک سبک و کاربرد هرکدام
کاربرد بلوک ساختمانی هر کدام در ساخت و ساز و انواع آن
بهمن ۱۱, ۱۳۹۹
سبک سازی سازه ها با بلوک سبک
سبک کردن سازه با بلوک سبک به جای بلوک قدیمی
بهمن ۱۳, ۱۳۹۹
نمایش همه

چسب بلوک چیست و مزایای استفاده از آن

چسب بلوک سبک

چسب بلوک چیست و استفاده از آن چه مزیت هایی دارد؟

چسب بلوک یکی از تجهیزاتی است که در جهت کاهش وزن ساختمان کمک فراوانی می کند. زمانی که بلوک های ساختمانی با ویژگی ها و مزایای بسیاری جای مصالح ساختمانی قدیمی همانند آجر را گرفتند، وزن سازه ها به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرد. اما به مرور زمان با تولید چسب های بلوک، این کاهش وزن و البته ویژگی بیشتر شد و وزن مرده ی ساختمان به حداقل ممکن رسید. به همین دلیل، در این مطلب با بررسی موضوع مزایای چسب بلوک و هر آنچه که در ارتباط با این موضوع وجود دارد با شما همراه هستیم.

چسب بلوک ساختمانی چیست؟

چسب بلوک ساختمانی

بدون شک یکی از مهم ترین نکاتی که همواره در صنعت ساخت و ساز مورد توجه و تأکید قرار گرفته می شود، سبک سازی ساختمان و ضرورت رعایت آن است. این موضوع به قدری اهمیت دارد که وزن پایین ساختمان به عنوان یکی از مهم ترین مزیت های آن شناخته می شود. جالب است بدانید قبل از تولید و مورد استفاده قرار گرفتن چسب های بلوک، سبک کردن سازه با استفاده از بلوک های سبک به جای بلوک های قدیمی به مقدار قابل توجهی مورد توجه صنعت ساخت و ساز و مهندسین قرار گرفته بود. با وجود مزیت های بسیار چسب بلوک در صنعت ساخت و ساز، هنوز هم افراد بسیاری وجود دارد که در این صنعت از ملات برای اجرای بلوک های ساختمانی استفاده می کنند که این مور علاوه بر به صرفه نبودن از نظر هزینه ها، بار مرده ی ساختمان را افزایش می دهد.

به بیان کاملا ساده و قابل فهم، چسب بلوک، به یک نوع خاصی از چسب گفته می شود که به جای ملات، جهت اجرای بلوک های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این چسب ها دارای مزایای بسیاری نسبت به ملات هستند که در ادامه ی مقاله به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

این مقالات را از دست ندهید:  کامل ترین لیست مصالح ساختمانی

یکی از مهم ترین نکاتی که در ارتباط با ملات ها و استفاده از آن ها جهت اجرای بلوک ها وجود دارد، این است که مواد مورد استفاده در تولید این بلوک ها با توجه به نوع بلوک متفاوت است و از گزینه های متفاوتی مانند سیمان، شن و ماسه و در نهایت آب استفاده می شود. همانطور که درصد سیمان های مورد استفاده در تولید بلوک ها متفاوت است، درصد سیمان مورد استفاده در ساخت ملات نیز متغیر است. همچنین پیشنهاد می کنیم از مقاله بلوک سبک نیز دیدن فرمایید.

امروزه چسب هایی که مخصوص اجرای بلوک ها مورد استفاده قرار می گیرد، قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارند و این قدرت چسبندگی یک مزیت فوق العاده مهم برای این چسب ها به شمار می رود. یکی از مهم ترین عامل هایی که می تواند نقش بسیار مهمی را در اجرای صحیح بلوک های ساختمانی ایفا کند، چسب های مخصوص بلوک هستند. تولید تمامی چسب های مخصوص بلوک بر اساس استاندارد های ملی ایران است و تمامی استاندارد های ملی این تولیدات را تأیید می کنند.

مزایای چسب بلوک کدام اند؟

مزایای استفاده از چسب بلوکدر این قسمت از مقاله سعی داریم به صورت کامل مزایای چسب بلوک را شرح دهیم.

 •  میزان چسبندگی بهتری نسبت به چسبندگی ملات دارد. همچنین میزان قدرت چسبندگی چسب های بلوک حدود 4 برابر ملات های ساخته شده با سیمان است.
 •  به راحت ترین حالت ممکن، امکان اجرا شدن بلوک ها را در حالت های عمودی و افقی را فراهم می کند.
 •  زمانی را جهت آماده شدن نیاز ندارد و بدون صرف زمان به ساده ترین حالت ممکن مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که ملات برای آماده شدن به زمان نسبتا زیادی نیاز دارد.
 •  با توجه به نیاز ملات به مواد مختلفی همانند ماسه، سیمان و … هزینه ی بالاتری را نسبت به چسب های مخصوص بلوک نیاز دارد. پس استفاده از این نوع چسب ها در ساخت و ساز، از نظر اقتصادی به صرفه است.
 •  مقاومت فوق العاده ای در برابر حرارت و دما دارند.
 •  با توجه به میزان چسبندگی بالایی که دارند و نیاز بسیار کم به استفاده از آن ها در هر رج بلوک، وزن نهایی ساختمان به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند. این در حالی است که ملات وزن بسیار بیشتری دارد و مقدار بیشتری نسبت به چسب ها مورد نیاز است.
 •  به هیچگونه مواد افزودنی نیاز ندارد و پس از خریداری شدن، امکان مصرف شدن را به صورت مستقیم دارد.
 •  هیچگونه ضایعاتی هنگام مصرف چسب های مخصوص بلوک وجود ندارد.
 •  مقاومت فوق العاده را در برابر رطوبت دارد.
 •  مقاومت بسیاری بالایی را در برابر ضربه دارد.
 •  درصد انعطاف پذیری بالایی دارد و این ویژگی میزان کارایی آن را به مقدار قابل توجهی افزایش داده است.
این مقالات را از دست ندهید:  ماده مقاوم در برابر آتش در مصالح ساختمانی

روش اجرای چسب بلوک در ساخت و ساز های مختلف چگونه است؟

برای اجرای چسب های مخصوص بلوک، به سرنازل به قطر 1 سانتی متر نیاز است. البته در بسیاری از موارد بسته بندی این چسب به شکلی است که به راحتی و با استفاده از برش کوچکی، امکان استفاده را فراهم می کند. چسب های مخصوص بلوک به صورت کلی باید در امتداد دو لبه ی موجود در بلوک ها قرار گرفته شود.

پس از ریخته شدن چسب های بلوک، بلوک های بالایی برذروی چسب قرار گرفته می شوند و با استفاده از نیروی دست و فشار، امکان دسترسی به استحکام مورد نیاز وجود خواهد داشت. توجه داشته باشید که این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است و تراز و شاغول بودن دیوار اهمیت بسیار زیادی دارد.

بسیار مهم
از دیگر نکات موجود در روش اجرای چسب بلوک، این است که نیازی به استفاده از چسب بر روی تمامی قسمت های بلوک وجود ندارد و پوشاندن تمامی سطح بلوک با استفاده از چسب نیست. هنگام استفاده از چسب، سطح بلوک را از وجود هرگونه گرد و خاک عاری کنید تا میزان چسبندگی چسب کاهش پیدا نکند. حین استفاده ای چسب، نیازی به استفاده از افزودنی های دیگر وجود ندارد. بهترین و مناسب ترین دما برای استفاده و اجرای این نوع چسب، پنج الی سی و پنج درجه ی سانتی گراد است.

مشاوره خرید بلوک

 

 

درصورت داشتن هرگونه سوال از تیم IAGCO می توانید با ما از طریق شماره های درج شده در تصویر در ارتباط باشید

نتیجه گیری
یکی از مهم ترین نکاتی که مهندسین ساختمان و سازمان نظام مهندسی در ارتباط با ساخت و سازها همواره مورد توجه قرار می دهند، میزان وزن مرده ی ساختمان است. امروزه مصالح ساختمانی زیادی با کیفیت بالا و با هدف کاهش وزن مرده ی ساختمان وجود دارند که یکی از کارآمد ترین این مصالح، بلوک های سبک و البته چسب های مخصوص بلوک هستند. عدم نیاز به استفاده از مواد افزودنی، کاهش هزینه های مورد نیاز نسبت به ملات، میزان چسبندگی بالا، افزایش سرعت اجرا و کاهش هزینه ها از جمله مزایای چسب بلوک است که باید به آن ها اشاره کرد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید