گودبرداری ساختمان و نکات مهم آن | IAGCO

گودبرداری ساختمان و نکات مهم آن

تفاوت بلوک سفالی و بلوک سبک
مهمترین تفاوت بلوک سفالی با بلوک سبک
اسفند ۱۶, ۱۳۹۹
میکروسیلیس در بلوک هبلکس
دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک هبلکس
اسفند ۱۷, ۱۳۹۹
نمایش همه

گودبرداری ساختمان و نکات مهم آن

گودبرداری ساختمان

گودبرداری ساختمان چیست؟

تمامی افرادی که با صنعت ساخت و ساز در ارتباط هستند، کم و بیش با گودبرداری ساختمان و مراحل آن آشنایی دارند اما خیلی از افراد هم هستند به صورت دقیق از نکات مهم آن و هدف های مهم این مرحله از ساختمان سازی اطلاع ندارند.
گودبرداری یکی از مهم ترین فعالیت های پایه در ساختمان سازی به حساب می آید که باید به صحیح ترین حالت ممکن انجام شود. با استفاده از گودبرداری مناسب، بستر برای ساخت پی سازه فراهم آورده می شود و شروع یک پروژه ی ساخت وساز با همین فعالیت آغاز می شود. گودبرداری به عنوان یکی از فعالیت های پایه و مقدماتی ساختمان سازی قابل انجام است و در صورتی که با اصول و قوائد موجود انجام نشود، امکان بروز مشکلات فراوانی در آینده وجود دارد.

نکات مهم درمورد گودبرداری

نکات قابل توجه و حائز اهمیت در ارتباط با اولین مراحل گودبرداری ساختمان

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که قبل از هر گونه اقدامی برای گودبرداری ساختمان باید انجام شود، انجام تحقیقات و بررسی مکانیک خاک موجود در منطقه ی مورد نظر است. بهترین و مناسب ترین روش گود برداری باید توسط مهندس پروژه و با توجه به نتایجی که از بررسی مکانیکی خاک به دست آمده است انجام شود. در صوتی که طبق مراحل شرح داده شده گودبرداری انجام شود، راه های مرد نیاز جهت رعایت ایمنی آسان تر طی می شوند.
در این میان برای آشنایی بیشتر با بلوک های سبک، می توانید به مقاله بلوک سبک سر بزنید.
همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، بررسی تمامی ساختمان های اطراف زمین مورد نظر که قصد گود برداری در آن وجود دارد بر عهده ی مهندس پروژه بوده و باید به تمامی نکات حفاظتی و امنیتی توجه ویژه ای داشته باشد. توجه داشته باشید که بررسی نتایج به دست آمده از مهندسی مکانیک خاک، باید توسط مهندس اجرایی انجام شود و در صورت وجود هر گونه اشکالی در جهت برطرف کردن آن، تلاش صورت گیرد.
بهترین روش ارائه ی نقشه ی گود برداری، استفاده از نتایج بررسی های انجام شده بر روی خاک و توسط مشاور ژئوتکنیک است. برای ایجاد حالتی امن و کسب اطمینان از ایمنی برقرار شده در محیط، باید قبل از این که فعالیت های مربوط به گود برداری آغاز شود جلسه ای با حضور تمامی افراد فعال همانند مجری طرح، مهندس های ناظر، مسئول فنی خاک برداری و.. برگزار شود. در این جلسه باید تمامی عیب ها و مشکل های موجود توسط مسئول اجرای سازه در جلسه شرح داده شود تا یک راه حل مناسب برای دفع خطرات احتمالی پیدا شود.

این مقالات را از دست ندهید:  تاریخچه تمامی مصالح ساختمانی در ایران

مهم ترین نکات ایمنی برای افراد فعال در زمینه ی گودبرداری کدام اند؟

نکات مهم در هنگام گودبرداری ساختمان

اگر شما هم جزء افرادی هستنید که در قسمت گود برداری فعالیت دارید، باید به تمامی خطرات موجود در این مرحله آگاهی داشته و سعی کنید نکات ایمنی موجود را رعایت کنید. به عنوان مثال یکی از رایج ترین خطرهایی که در این قسمت از ساختمان سازی وجود دارد و بیشتر افراد فعال در آن را تهدید می کند، ریزش دیواره های گود است و امکان دارد جان افرادی که در گود فعالیت دارند را به خطر بیندازد.
کارخانه بلوک سبک، از دیگر مقالات کارآمدی است که پیشنهاد می کنیم آن را از دست ندهید.
در بسیاری از موارد دیده شده است که به دلایل مختلفی همانند عدم رعایت نکات ایمنی موجود، با ریزش دیواره ها، افراد در زیر مقدار زیادی از خاک مدفون شده اند و امکان بیرون آمدن آن ها وجود نداشته است. پس همواره نکات ایمنی را در چنین فعالیت هایی مد نظر داشته باشید. یکی دیگر از خطرهای موجود علاوه بر خطر ریزش دیواره های گود، خطر کمبود اکسیژن است. همچنین توجه داشته باشید که تمامی منایع موجود در قسمت گودبرداری از جمله کابل های برق و لوله های گاز، امکان اتفاق افتادن انفجارهای شدید را به وجود می آورد.

فرآیند گودبرداری ساختمان شامل چه مراحلی و چه ویژگی هایی است؟

تمامی خطر های اشاره شده موجود در مراحل گود برداری با ستفاده از یک برنامه ریزی عالی دفع می شوند اما در صورتی که این خطرات وجود داشته باشند و برای برطرف کردن آن ها برنامه ای خاص طراحی نشده باشد، علاوه بر خسارت های جانی به علت عقب افتادن مراحل پروژه، خسارت های مالی زیادی به دنبال خواهد داشت.
به شما پیشنهاد می کنیم از مقاله تخریب اصولی ساختمان نیز دیدن فرمائید.

این مقالات را از دست ندهید:  مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس

انجام محاسبات لازم: اولین مرحله ی گودبرداری

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، اولین مرحله ی فرآیند گودبرداری مرحله ی انجام تمامی برنامه ریزی های موجود و به دست آوردن طرح و برنامه ای دقیق و صحیح است. حجم گود با استفاد از نتایج به دست آمده از آزمایش های انجام شده و مشخص کردن طول و عض گودال قابل انجام است.

محافظت کردن از ساختمان های اطراف زمین : دومین مرحله

همانطور که از نام این مرحله مشخص است، تنها برای زمین هایی باید بررسی شود که اطراف آن ساختمان هایی ساخته شده و باید تمامی نکات را برای عدم آسیب رساندن به ساختمان ها هنگام انجام مراحل گود برداری مورد توجه قرار داد. مراحل بعدی نیز به ترتیب شامل پیاده سازی انواع سازه های نگهبان مورد نیاز، برداشتن قسمت های مختلف زمین که در نقشه مشخص شده و در نهایت ارائه ی سازه ی نگهبان طراحی شده است.

مناسب ترین حجم و عمق گودبرداری در ساخت و ساز چه مقدار است؟

عمق گودبرداری ساختمان و مقدار آن به عوامل بسیاری بستگی دارد به عنوان مثال تحت شرایطی خاص که در آن تراز سطح زمین به صورت طبیعی آغاز شود و همچنین زیر فونداسیون ظرفیت های باربری استاندارد را داشته باشند، می توان عمق گودبرداری را به اندازه ی پی گودبرداری کرد و در شرایطی متفاوت که نقشه ی سازه دارای طبقه های منفی باشد یا به عبارت دیگر سازه یکسری طبقه در زیر زمین داشته باشد، حجم گودبرداری بسیار بیشتر خواهد بود و برای داشتن یک خاک مناسب، باید برنامه ریزی دقیق و تدابیر خاصی را در نظر داشت.

این مقالات را از دست ندهید:  ربات بتن خوار چیست و چه کاربردی دارد؟

نتیجه گیری

گودبرداری ساختمان یکی از مهم ترین مراحل ساخت و ساز است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باید به صورت کاملا صحیح انجام شود. نکات مهم و حائز اهمیت زیادی در مراحل گودبرداری وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به انجام فعالیت های ایمنی برای افراد فعال در زمینه ی گود برداری، محاسبه ی دقیق عمق گود توسط مهندس اجرا، مورد بررسی قرار دادن خاک و میزان مقاومت آن و… اشاره کرد. امیدواریم این مقاله iagco نیز برای شما مفید بوده باشد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + سه =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید