روش های مقاوم سازی ساختمان + معرفی روش ها آن | IAGCO

روش های مقاوم سازی ساختمان + معرفی روش ها آن

تاثیر بلوک سبک سیمانی بر ساخت و ساز
بررسی تاثیرات بلوک سبک سیمانی در ساخت و ساز
بهمن ۱۴, ۱۳۹۹
مزیت های بلوک سنگین
مزیت های بلوک سنگین سیمانی چیست؟
بهمن ۱۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

روش های مقاوم سازی ساختمان + معرفی روش ها آن

روش های مقاوم سازی ساختمان

آیا می دانید برترین روش های مقاوم سازی ساختمان کدام اند؟

اگر کمی هم با مباحث عمران و ساختمان آشنا باشید، احتمالا می دانید که از مهم ترین اصول و نکات مهم که رعایت کردن آن ها سبب کاهش صدمات وارده بر ساختمان و جان افراد خواهد شد، رعایت روش های مقاوم سازی ساختمان در ساخت و ساز ها است. جالب است بدانید در این میان، حتی ساختمان های بتنی با آن میزان مقاومت بالا هم در امان نیستند و ممکن است به مرور زمان و به دلیل دلایل مختلف دچار آسیب هایی شوند که در نهایت، مقاومت ساختمان در برابر حوادث هایی همانند زلزله به شدت کاهش خواهد یافت. همه این عوامل و نگرانی ها، باعث شد تا محتوای این مقاله را به صورت اختصاصی به روش های مقاوم سازی ساختمان اختصاص دهیم.

مهم ترین دلایل لزوم رعایت و مهم بودن روش های مقاوم سازی ساختمان ها چیست؟

در سال های اخیر یکسری حوادث تلخ همانند زلزله در استان هایی همانند کرمانشاه اتفاق افتاد و سبب ایجاد خسارت های فوق العاده سنگین به ساختمان ها و سازه ها از نظر مالی و دشوارتر از آن، خسارت های جانی شد. به همین دلیل استفاده از تمامی روش هایی که می توانند میزان مقاومت یک سازه را در برابر چنین حوادثی افزایش دهند، ضروری است.
با زلزله هایی که در چند ساله گذشته در استان های مختلف اتفاق افتاد و میزان خسارت هایی که بار آمد، به راحتی می توان نتیجه گرفت که درصد بالایی از ساختمان های ساخته شده عملکرد لرزه ای مناسبی نداشته و این مشکل به چهار دلیل به وجود آمده است. این چهار دلیل عبارت اند از:

 • عدم دسترسی افراد فعال در زمینه ی ساخت و ساز به آیین نامه طراحی لرزه ای هنگام ساخت و ساز های مختلف.
 •  استاندارد هایی که در گذشته تدوین شده و مورد استفاده قرار گرفته است، در ارتباط با عملکرد لرزه ای ساختمان استاندارد هایی دقیقی نداشته و بسیاری از ساختمان ها هم با توجه به استاندارد های تدوین شده گذشته، ساخته شده اند. متاسفانه استاندارد هایی که در گذشته در ارتباط با ساخت و ساز وجود داشته، با یکسری ضعف ها از جمله عدم توجه به عملکرد لرزه ای ساختمان همراه بوده است.
 •  از دیگر دلایلی که برای مقاومت بسیار پایین ساختمان ها در برابر لرزه وجود دارد، مربوط به ضعف های مختلف هنگام ساخت و ساز است.
 •  یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن خسارت های فراوان هنگام وقوع حوادثی همانند زلزله، سطح فرسودگی بالای ساختمان ها و آسیب پذیر بودن آن ها است.
 • با توجه به دلایل اشاره شده در قسمت بالا و البته برای جلوگیری از وارد شدن چنین خسارت هایی هنگام زلزله، باید با توجه به برنامه ها و استاندارد های تدوین و تعیین شده در عملیات حساس ساخت و ساز پیش رفت. توجه داشته باشید، در صورتی که یک ساخت و ساز با توجه با استاندارد های مشخص شده پیش رود، میزان خسارت های مالی و جانی در اثر اتفاق هایی همانند زلزله به حداقل ممکن خواهد رسید. پس نسبت به آن ها بی توجه نباشید.
این مقالات را از دست ندهید:  مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

کدام یک از ساختمان ها نیاز بیشتری به مقاوم سازی دارند؟

روش های مقاوم سازی ساختمان

ساختمان ها و نیاز آن ها به مقاوم سازی به چهار دسته ی کلی تقسیم می شوند که عبارت اند از:

– دسته اول از این ساختمان ها، مواردی هستند که در آنها به هیچ عنوان امکان انتقال دادن تجهیزات مختلف وجود ندارد، اما عملکرد آنها در برابر زلزله و لرزش باید حفظ شود. از جمله مثال هایی که برای این نوع ساختمان ها می توان زد، ساختمان های مراکز درمانی، ایستگاه های مختلف مخابرات و تلویزیون پالایشگاه ها و… هستند.

 1. دسته دوم از این ساختمان ها، آن دسته از سازه هایی هستند که در شرایط عادی بدون مشکل هستند، اما در صورت وقوع اتفاق هایی همانند زلزله از آن ها به عنوان مراکز خدماتی استفاده می شود. به همین دلیل این ساختمان ها نیاز بیشتری به افزایش مقاومت دارند. به عنوان مثال مکان هایی همانند مدارس، سوله ها، مسجدها و… که در همه جای دنیا و در شرایط سخت و بحرانی به عنوان یک مرکز خدمات رسانی استفاده می شوند.
 2. دسته سوم از مجموعه ساختمان‌های نیازمند برای افزایش مقاومت، ساختمان هایی هستند که درصد امکان ایجاد آسیب های جدی و خسارت‌های جانی در آن ها بیشتر است. برای مثال مرکز های عمومی موجود در سراسر شهر ها، برجها و غیره از جمله این ساختمان ها هستند.
 3. دسته چهارم را مواردی مانند ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری و تجاری تشکیل می دهند.

از مهم ترین نکاتی که در این باره باید مورد توجه قرار داد، این است که مقاوم سازی ساختمان های دسته اول و دوم بر عهده افراد نیست و دولت باید به این امور رسیدگی کند. دسته سوم ساختمان ها به طور معمول با مشارکت دولت و مردم مقاوم سازی می‌شود و دسته چهارم بر عهده افراد سازنده خواهد بود. توجه داشته باشید که مقاوم سازی ساختمان های دسته چهارم نقش بسیار مهمی را در کاهش میزان تلفات و خسارت های جانی و مالی هنگام وقوع حادثه هایی همانند زلزله ایفا می کنند.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سبک aac چیست؟ مزایا و معایب آن

روش های مقاوم سازی ساختمان کدام اند؟

انواع روش های مقاوم سازی ساختمان در سال 1399

در این بخش مقاله از سایت Iagco، به بررسی روش های مورد استفاده جهت افزایش سطح مقاومت ساختمان ها اشاره خواهیم کرد.
شش روش اصلی با هدف افزایش سطح مقاومت ساختمان وجود دارد که عبارت اند از:

 •  افزایش سطح مقاومت یک ساختمان با استفاده از روش دیوار برشی
 •  استفاده از روش اضافه کردن بادبند
 •  استفاده از میراگر
 •  افزایش سطح مقاومت ساختمان ها با استفاده از FRP
 •  استفاده از ژاکت های فلزی با مقاومت بسیار بالا و استفاده از ژاکت های بتنی
 •  استفاده از جداساز های لرزه ای و تاثیران فوق العاده ی آن در افزایش میزان مقاومت

اضافه کردن دیوار برشی با هدف افزایش میزان مقاومت ساختمان چگونه انجام می شود؟

این روش مقاوم سازی معمولا در ساختمان های بتنی مورد استفاده قرار گرفته می شود و همانطور که از نام این روش مشخص است، یک دیوار برشی اضافه می شود. به بیان کاملا ساده و قابل فهم، دیوار های برشی قدرت مقابله کردن با برش های افقی و لنگر واژگونی را دارا هستند و این می تواند مقاومت ساختمان را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.
همچنین این مورد، یکی از اولین روش هایی است که با هدف افزایش مقاومت به یک سازه انجام می شود و البته در طی اجرای آن یکسری مشکلات نیز وجود دارد. برای مثال معماری های خاصی وجود دارند که اجازه ی اجرای دیوار برشی را نمی دهند. در بسیاری از مواقع اضافه کردن دیوار، بررسی فضای تخصیص داده شده ی کاربری را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. از دیگر معایب این روش، هزینه ی پیاده سازی نسبتا بالای آن است.

برای آشنایی با انواع مصالح ساختمانی پیشنهاد می کنیم مقاله مصالح ساختمانی را مطالعه کنید.

روش مقاوم سازی سازه ها با استفاده از بادبند فلزی چگونه انجام می شود؟

در چند سال اخیر، این روش مقاوم سازی مورد توجه بسیاری از مهندسین و افراد فعال در صنعت ساخت و ساز قرار گرفته است. تحقیقات فراوانی در این زمینه انجام شده است و از روش های بسیار متنوعی برای اجرای بادبند های فلزی استفاده می شود. بهترین روش هایی که می توان برای اجرای بادبند فلزی در ساختمان های بتنی مورد استفاده قرار گرفته می شوند عبارت اند از:

 1.  استفاده از قالب هایی از جنس فلز برای نصب کردن بادبند های فلزی.
 2.  در روش دوم نیز از قاب هایی برای نصب بادبند با بتن های مسلح استفاده می شود، با این تفاوت که در این روش قاب ها مخصوص نیستند.
 3.  در روش سوم، بادبند های تهیه شده با استفاده از روش جوشکاری به صورت کاملا مستقیم به بتن مسلح اتصال پیدا می کند.
 4.  در این روش برای ایجاد اتصال بین قاب بتن و پنل فلزی، از ملات استفاده می شود.
این مقالات را از دست ندهید:  دیتیل اجرای والپست چیست

مقاوم سازی سازه ها با استفاده از میراگر یا دمپ چگونه انجام می شود؟

دمپرها که با نام دیگر میراگر نیز شناخته می شوند، با هدف جذب کردن انرژی های وارد شده به ساختمان تولید و مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا در مکان هایی همانند قسمت های مهاربندی ساختمان، اتصال های موجود، اجزای غیر سازه ای و … نصب می شود. اما رایج ترین روش استفاده، به کاربردن آن در مهاربند است. همچنین در بسیاری از موارد، این اتلاف گر های انرژی با ملاحظات خاصی در یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند تا نمای ساختمان دچار مشکل نشود.

افزایش سطح مقاومت ساختمان با استفاده از FRP چگونه انجام می شود؟

در این روش، از مواد کمپوزیت به صورت پلیمر هایی که با استفاده از الیافت مسطح شده اند، استفاده می شود. امروزه روش FRP یا همان Fiber Reinforced Polymers به مقدار قابل توجهی مورد استفاده قرا گرفته می شود. Fiber Reinforced Polymers جایگزین ایده آلی برای استفاده از روش های سنتی است. مصالح مورد استفاده ی FRP در ترکیب موادی همانند الیاف و زرین به عمل می آیند. زرین اپوکسی یکی از بهترین موادی است که می تواند نقش مهمی را در افزایش سطح مقاومت ساختمان ایفا کند.

پوشش های فلزی و بتنی چگونه میزان مقاوت یک ساختمان را افزایش می دهند؟

یکی دیگر از روش های مقاوم سازی ساختمان، استفاده از ژاکت یا همان پوشش های بتنی و فلزی است که می توانند در دیوارهای برشی، ستون ها و تیرها مورد استفاده قرار بگیرند. شیوه های اجرایی این پوشش ها به این صورت انجام می شود که سوراخ هایی با فاصله های مشخص در اطراف المان های ساختمان ایجاد خواهد شد. پس از به اتمام رسیدن این کار، با استفاده از یک مش فولادی پیرامون المان بافته شده و در نهایت سوراخ هایی که ایجاد شده بود را با استفاده از یکسری چسب اپوکسی می پوشانند.

مشاوره خرید بلوک

نتیجه گیری

مقاوم سازی ساختمان ها با هدف کاهش و از بین بردن میزان خسارت هایی است که هنگام وقوع اتفاق هایی همانند زلزله به یک ساختمان وارد می شود. روش های مقاوم سازی ساختمان ها با توجه به نوع ساختمان متقاوت بوده و هر کدام از روش ها مزایا و معایب خاص خود را در مقایسه با روش های دیگر دارا هستند.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سه =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید