مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس – IAGCO

مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس

مقایسه بلوک لینکا و سفالی
بررسی و مقایسه بلوک لیکا با سفال
می 10, 2021
مقایسه بلوک هبلکس و آجر
مقایسه بلوک هبلکس و آجر
می 16, 2021
Show all

مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس

مقایسه بلوک سیمانی و هبلکس

بررسی و مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس

بلوک از مهم ترین و کارآمد ترین مصالح ساختمانی به کار برده شده در دنیای ساختمان سازی هستند. این بلوک ها علاوه بر اجرای دیوار چینی، دارای خواص ویژه ای نیز مانند خواص عایقی و استحکام بخشی هستند.

برای اجرای هر قسمت از ساختمان بنا بر شرایط موجود و نیز با توجه به توانایی مالی مالک، خریداری مصالح ساختمانی انجام می گیرد.

یکی از برند های نام آشنا و پیشرو در زمینه توزیع مصالح ساختمانی، شرکت IAGCO می باشد که بهترین مصالح را با استحکام بالا در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می دهد.

در ادامه در تلاش هستیم بلوک های سیمانی و هبلکس را به صورت جداگانه برای شما بررسی کنیم و سپس مقایسه ای را بین هر دو مورد انجام دهیم. در ادامه با ما باشید.

آشنایی با بلوک هبلکس

آشنایی با بلوک هبلکس و مقایسه بلوک سیمانی و هبلکس

برای بررسی وضعیت مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس، لازم است که در ابتدا یک آشنایی کلی با بلوک های هبلکس داشته باشید. بلوک های هبلکس یکی از انواع پر کاربرد بلوک بوده که دارای بافتی حباب دار به صورت یکنواخت است.

در واقع ساختار متخلخل در این بلوک ها به علت تزریق حباب های گازی شکل به داخل ملات بلوک خواهد بود که به بلوک خاصیت عایقی می دهد. مهم ترین خصوصیات بلوک های هبلکس عبارتند از:

• وجود درصد خاصی از سیلیکس در ساختار آن ها
• دمای ذوب بالا به گونه ای که مقاومت آن در برابر آتش سوزی مثال زدنی است.
• وزن سبک بلوک های هبلکس
• کاهش میزان ضریب جذب آب
• خواص عایقی بلوک از لحاظ صوت، حرارت و دما
• استحکام قابل توجه

تفاوت اساسی میان بلوک های ساختمانی با یکدیگر

بلوک ها دارای دوکاربرد اساسی هستند؛ یکی اجرای دیوارچینی و دیگری استحکام بخشی به سازه.

یک بلوک ساختمانی باید بتواند بر اساس معیار های استاندارد طراحی شده، در برابر فشار مقاومت کند. بلوک های ساختمانی از لحاظ جنس مواد اولیه با هم متفاوت هستند. بتن، سفال ونیز یونولیت از بلوک های مختلف ساختمانی هستند که هر کدام از آن ها دارای خواص ویژه خواهند بود.

وزن انواع مختلف بلوک سبک با همدیگر متفاوت است، همچنین وزن یک بلوک سفالی در حدود 7 کیلوگرم بوده و در مقابل وزن بلوک های تهیه شده از بتن بیشتر از 11 کیلوگرم خواهد بود. علاوه بر تفاوت در وزن، بلوک ها دارای ابعاد متفاوتی نیز هستند و معمولا بر طبق نیاز مشتری قابلیت برش دهی دارند.

بررسی وضعیت عایقی بلوک هبلکس در مقایسه با بلوک سیمانی

بلوک هبلکس یکی از بلوک های مدرن با طراحی روز دنیا است.

در ساختار نهایی این محصول از گرده آلومینیوم استفاده شده که به دلیل وجود این ماده، بلوک در برابر آتش سوزی از خود مقاومت نشان می دهد و تغییر شکل نمی دهد. از دیگر مزایای بلوک هبلکس می توان به قابلیت مانع شدن از ورود و خروج صوت، اشاره کرد که این خاصیت ممکن است در سایر بلوک های سیمانی مشاهده نشود.

وزن پایین بلوک هبلکس موجب کاهش بارهای زائد وارد بر ساختمان می شود و از این رو بر استحکام سازه استقامت می بخشد. جابه جایی و حمل و نقل بارهای مربوط به بلوک های هبلکس کار چندان سختی نیست و این بارها بدون ایجاد پرتی، به مقصد خواهند رسید.

سرعت اجرای بلوک هبلکس بیشتر است یا بلوک سیمانی؟

سرعت اجرای بلوک سیمانی و بلوک هبلکس

با توجه به وزن پایین و ابعاد مناسب بلوک های هبلکس، جابه جایی آن ها توسط کارگران کار چندان سختی نیست و بدون اینکه هزینه اضافی برای کارگر پرداخت شود، بارها به مقصد می رسند. این نوع از بلوک در حالت مرطوب بیشتر خواص خود را نشان می دهد و به عنوان یک بلوک عایق حرارت عمل خواهد کرد.

هنگامی که برای چینش بلوک ها بر روی هم از ملات سیمانی استفاده می شود، در واقع خاصیت عایقی بلوک کاهش پیدا می کند. برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود که از چسب های مخصوص برای چسباندن بلوک های عایقی استفاده کنید. ساختار بیرونی بلوک های سبک به گونه ای طراحی شده که مانع از عبور حشرات به داخل بنا است.

شرح میزان جذب آب در بلوک هبلکس و بلوک سیمانی

در هنگام استفاده از بلوک های هبلکس به خوبی قابل مشاهده است که جذب آب توسط بلوک به کندی صورت می گیرد و همین موضوع باعث می شود تا بنا فرصت کافی را برای نصب بلوک داشته باشد. بلوک هبلکس در مرحله قالب گیری پوسته پوسته نمی شود بلکه با سرعت اجرای بالا بدون اینکه ساختار آن خراب شود، خشک می شود.

برای تهیه بلوک های هبلکس از ساختار معینی با ترکیب سیمان و آب استفاده می شود. هر کدام از مواد موجود باید با یک درصد مشخصی با همدیگر ترکیب شوند. میزان جذب آب در بلوک بر حسب ساختار آن متغیر بوده و در این میان می توان از کاشی به عنوان نوعی چسب استفاده کرد و در واقع این چسبندگی دوام بیشتری برای محصول خواهد داشت.

بررسی تفاوت در نحوه اجرای بلوک هبلکس با بلوک سیمانی

در مجموع می توان گفت بلوک هایی که به صورت قالب بندی های منظم در کارخانه ها تولید می شوند، قابلیت اجرای ساده تری دارند. بلوک هبلکس که یکی از بلوک های اساسی تولیدی در کارخانه است، به صورت قالب های منظم برش دهی شده است؛ به طوری که بنای ماهر به آسانی می تواند آن را برای دیوارچینی به کار گیرد.

در مقابل یک سری بلوک های سیمانی دست ساز نیز وجود دارند که گاهی این بلوک ها دارای برش های منظمی نیستند. طبیعی است که کار با این بلوک ها مقداری سخت و یا زمان بر باشد.

توجه داشته باشید که استفاده از بلوک های هبلکس میزان ملات مصرفی را برای اجرای دیوار به حداقل مقدار ممکن می رساند. هر اندازه که میزان ملات به کار برده شده برای دیوار چینی بیشتر باشد، خاصیت عایقی محصول کاهش پیدا می کند.

بنابراین در بلوک های هبلکس به نسبت سایر بلوک های سیمانی ملات کمتری مصرف شده و در نتیجه از لحاظ عایقی قوی تر عمل خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی: مقایسه بلوک هبلکس و آجر

کدام یک از بلوک های هبلکس و سیمانی از لحاظ اقتصادی به صرفه تر هستند؟

اگر بخواهیم یک مقایسه هزینه ای را بین بلوک های هبلکس و سیمانی انجام دهیم، باید یک مساحت از دیوار اجرا شده به وسیله هر دو بلوک را در نظر بگیریم.

در این صورت برای یک دیوار با مساحت یکسان که دارای ضخامت 15 سانتی متر است، هزینه ای که برای خرید بلوک هبلکس پرداخت می شود تقریبا 3 برابر هزینه ای است که برای خرید بلوک سیمانی باید پرداخت شود.

در مقابل برای اجرای هر کدام از بلوک ها باید یک سری فولاد وآهن آلات خریداری شود تا کار تکمیل گردد.

میزان فولاد مورد نیاز برای اجرای دیوار هبلکس بسیار کمتر است و به همین دلیل هزینه مصرفی آن نیز کمتر خواهد بود به طوری که این هزینه تقریبا بیشتر از 3 برابر می شود.

بنابراین با این اوصاف، هزینه خرید خود محصول بلوک سیمانی پایین تر از بلوک هبلکس است اما هزینه خرید ملات و میلگرد ها در بلوک سیمانی بسیار بیشتر می شود.

اگر بخواهیم یک جمع بندی نهایی را برای هزینه خرید بلوک و ملات لازم برای آن را داشته باشیم، باید بگوییم که هزینه خرید بلوک های هبلکس و اجرای آن بالاتر است و خرید بلوک سیمانی از لحاظ اقتصادی به صرفه تر خواهد بود.

مقایسه بلوک هبلکس و سیمانی از لحاظ مقاومت در برابر زلزله

به طور کلی بلوک های سبکی مانند بلوک هبلکس، بلوک سبک پوکه ای و نیز بلوک های لیکا دارای ساختاری حباب مانند هستند و به دلیل این ساختار مدرن، وزن سازه بسیار سبکتر می شود، چرا که میزان ملات استفاده شده در آن کاهش پیدا کرده است.

وزن کمتر مصالح استفاده شده در ساختمان سازی موجب سبک سازی سازه و در نتیجه افزایش مقاومت آن می شود. چگالی بلوک های سیمانی حدودا 4.5 برابر بلوک هبلکس خواهد بود و به تبع آن بلوک هبلکس حدودا 100 برابر بیشتر از بلوک سیمانی مقاومت دارد.

به همین دلیل در کشور زلزله خیزی مانند ایران، استفاده از بلوک های مقاومی مانند هبلکس برای ساخت بنا پیشنهاد می شود.

برای ساخت مراکز مهمی مانند کتابخانه های ملی از کدام نوع بلوک استفاده کنیم؟

برای ساخت برخی از مراکز مهم مانند کتابخانه های ملی که کتاب های گران بهایی در آن موجود است، باید از مصالحی در ساخت بنا استفاده شود که قدرت بالایی در برابر آتش سوزی های ناگهانی داشته باشد. بلوک سبک سه جداره از بلوک هایی است که معمولا برای این منظور استفاده می شود.

به دلیل ساختار ویژه ای که بلوک های هبلکس دارند و نیز وجود سیلیس در آن ها، موجب می شود که این بلوک ها حالتی نسوز وعایق آتش سوزی داشته باشند.

در صورت ایجاد آتش سوزی در بنایی که در آن از بلوک هبلکس استفاده شده، حرارت به کندی منتقل شده و امکان انتقال آتش به سایر دیواره ها بسیار پایین می آید به گونه ای که میزان خسارت های وارد به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

کلام پایانی

در این مقاله یک مقایسه کلی را بین بلوک هبلکس و بلوک های سیمانی انجام دادیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که هر دو نوع از بلوک دارای مزیت های خاص خود هستند و هر کدام از آن ها در جایگاه خود می تواند مفید واقع شود.

اگر قصد خرید انواع مصالح ساختمانی را دارید، می توانید به سایت شرکت IAGCO مراجعه کرده و محصولات این برند را با بالاترین کیفیت در سایت مشاهده فرمایید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ تماس بگیرید