مقایسه بلوک هبلکس و آجر | IAGCO

مقایسه بلوک هبلکس و آجر

مقایسه بلوک سیمانی و هبلکس
مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس
اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
نمایش همه

مقایسه بلوک هبلکس و آجر

مقایسه بلوک هبلکس و آجر

 

مقایسه بلوک هبلکس و آجر و بررسی نکات و موارد مهم

به دلیل اهمیت بالای مصالح ساختمانی و کاربرد هایی متعددی که دارند، داشتن اطلاعات در این باره می تواند حائز اهمیت باشد. مصالح ساختمانی زیادی وجود دارند که از این میان می توان به انواع بلوک های هبلکس، لیکا، آجر، بلوک های سیمانی و … اشاره کرد. برند IAGCO از بهترین برندهای مصالح ساختمانی موجود در بازار است.

آجر یکی از مصالح بسیار پرکاربرد است که از دیرباز تا کنون در پروژه های مربوط به ساخت و ساز به کار می رود. خاک رس ماده اصلی سازنده آجر است که این ماده در خاک طبیعی یافت می شود. به صورت طبیعی مصرف بیش از اندازه از خاک رس موجب کاهش منابع محیط زیست خواهد شد، بنابراین در میزان مصرف این ماده باید نهایت دقت را به عمل آورد.

به منظور ارائه اطلاعات مفید در زمینه مصالح ساختمانی به شما عزیزان، در پی گردآوری این مطالب تحت عنوان مقایسه بلوک هبلکس و آجر برآمده ایم. امید است توانسته باشیم در این زمینه، کمکی هر چند ناچیز به شما مخاطبان ارجمند کرده باشیم.

علت محبوبیت آجر در دنیای ساخت و ساز

مقایسه بلوک هبلکس و آجر

اگر تا به حال خانه های آجری قدیمی را از نزدیک دیده باشید، احتمالا متوجه شده اید که قدمت این نوع از مصالح ساختمانی بسیار زیاد بوده به گونه ای که از دیرباز تاکنون همواره در بخش های مختلف ساخت و ساز به کار رفته است. البته لازم به ذکر است که چون آجر ها از خاک رس به دست می آیند، در صورت استفاده بیش از حد آن ها به محیط زیست آسیب وارد می شود.

به طور کلی علل محبوبیت آجر عبارتند از:

• استحکام و طول عمر بالا
• ارزان بودن محصول و درنتیجه صرفه جویی در هزینه ها
• اجرای راحت آن

آشنایی کلی با بلوک های هبلکس

بلوک سبک از اختراعات تازه بشر است که با ساختار جدیدی که دارد، خواص و مزایای مفیدی را به همراه می آورد.

برای تهیه این بلوک ها حباب های هوا در داخل ملات آن به صورت یکنواخت پراکنده می شود که به سبب وجود این حباب ها یک سری فضا های خلا مانند به وجود می آید.

این فضا ها خود علتی برای به وجود آمدن خواصی مانند عایق صوتی، عایق حرارتی، مقاومت در برابر زلزله و… خواهد بود.

مقایسه قدمت بلوک های هبلکس و آجر

آجر های مورد استفاده در ساخت بنا ها دارای قدمت بیشتر از 5 هزار سال هستند و درباره آن آزمایش ها و تحقیقات فراوانی صورت گرفته است.

این مقالات را از دست ندهید:  مقایسه بلوک سبک و بلوک سفال (کدام بهتر است)

هم اکنون اطلاعات زیادی درباره آجر ها موجود بوده و به عبارت دیگر این مصالح خود را به بشر اثبات می کند.

حتما تاکنون بناهای آجری را دیده اید که با وجود اینکه سال های زیادی از ساخت آن گذشته، هنوز هم دست نخوره باقی مانده است.

در مقابل بلوک هایی مانند هبلکس، بلوک سبک پوکه ای و IAG از مصالح ساختمانی به روز هستند که به تازگی توسط بشر احتراع شده اند.

این بلوک ها با اینکه هنوز زمان چندان زیادی از اختراع آن ها نمی گذرد، در موارد زیادی به کار رفته و در حال اثبات مزایای خود به بشر است.

بررسی شرایط سازگاری با محیط زیست در بلوک های هبلکس و آجر

بلوک های آجری دارای وزن بالاتر وچگالی بیشتری نسبت به بلوک های هبلکس هستند و به همین خاطر میزان بار مرده موجود در ساختمان را افزایش می دهد و همین موضوع خود دلیلی برای کاهش استقامت سازه خواهد بود. به دلیل استفاده خاک رس در ساختار آجر، تولید آجر موجب آسیب جدی به محیط زیست و نابودی آن می شود.

حال در مقابل اگر بخواهیم همین خصوصیات را برای بلوک هبلکس بررسی کنیم، باید بگوییم که بلوک های هبلکس جزء بلوک های سبک هستند و به همین دلیل دارای وزن بسیار سبک تر از آجر خواهند بود. برای ساخت بلوک های هبلکس نیازی به خاک رس نیست و آسیبی به محیط زیست وارد نمی شود.

از طرفی این بلوک ها در حفظ انرژی بنا نیز کارآمد هستند و از این جهت به پایداری منابع سوختی کمک می کند.

بنابراین در مقایسه سازگاری با محیط زیست برای دو نوع بلوک هبلکس و آجری می توانیم نتیجه بگیریم که بلوک های هبلکس دارای سازگاری بیشتری با محیط زیست هستند.

طول عمر بلوک های هبلکس بیشتر است یا بلوک های آجری؟

کارشناسان طول عمر سازه ای که با بلوک سبک سه جداره ساخته می شود را حدودا 100 سال عنوان کرده اند که هرچند این میزان طول عمر نسبت به سازه آجری کمتر است اما برای یک سازه معمولی که برای طول عمر 70 یا 80 ساله طراحی شده است جوابگو خواهد بود.

خواه یا ناخواه یک سازه پس از مدت زمان نه چندان زیادی به علت های مختلف از جمله تغییر کاربری، قدیمی شدن بافت و یا تغییر دکوراسیون ممکن است دستخوش تغییرات شود؛ بنابراین چه سازه از آجر باشد و چه از بلوک هبلکس تفاوت چندان زیادی ندارد.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سه جداره - قیمت و خرید آنلاین بلوک

برخلاف بلوک های هبلکس، طول عمر آجر بسیار زیاد است و این میزان حدودا به 500 سال نیز می رسد اما به صورت طبیعی یک سازه با تغییر در سبک زندگی دست خوش تغییراتی می شود؛ بنابراین جای نگرانی برای طول عمر و استحکام بلوک های هبلکس وجود ندارد. در مجموع بلوک های هبلکس به صرفه تر از بلوک های آجری خواهند بود.

تفاوت وضعیت مقاومت در برابر آتش سوزی برای دو نوع بلوک هبلکس و آجر

به دلیل ساختار ویژه و خاصی که بلوک های هبلکس دارند، توان آنها در برابر حرارت به شدت بالا است به طوری که گفته می شود این بلوک ها به مدت 4 ساعت نیز می توانند در برابر حرارت آتش مقاومت کنند، بدون اینکه ساختار آن ها خراب شود. این مقاومت بالای بلوک های هبلکس در برابر دما موجب شده است تا از آن ها به عنوان نوعی بلوک عایق حرارت نام برده شود.
میزان مقاومتی که برای بلوک های آجری در برابر آتش سوزی گزارش شده است در حدود 2ساعت می باشد که این میزان، از بلوک هبلکس کمتر بوده اما قابل قبول خواهد بود.

برای ساخت بنا در مناطق زلزله خیز، بلوک های هبلکس مناسب ترند یا آجر؟

با توجه به این که کشور ما یک کشور زلزله خیز است، بهتر است برای ساخت بنا مصالحی که دارای مقاومت بالایی هستند به کار روند. ساختار تخلخلی بلوک های هبلکس موجب سبکی وزن سازه و نیز استحکام بالای آن می شود. در مقابل بلوک های آجری به دلیل وزن بیشتر دارای مقاومت کمتری خواهند بود؛ بنابراین برای مقاومت در برابر زلزله بهتر است که از بلوک های هبلکس استفاده شود.

عایق صدا، از دیگر ویژگی های قابل مقایسه بین بلوک هبلکس و آجر

در خصوص بررسی ویژگی عایق صوتی می توان گفت که بلوک هبلکس نوعی بلوک عایق صدا است؛ چرا که شدت صدا در صورت برخورد با بلوک هبلکس به شدت می شکند واین مقدار به حدود 42 دسی بل برای این بلوک می رسد.

ساختار خاص بلوک های هبلکس فضا را برای قرار دادن نوعی عایق صوتی در میان بلوک ایجاد می کند.

این مقالات را از دست ندهید:  قیمت سیمان پاکتی 50 کیلویی

با قرار گیری عایق صوتی، بلوک هبلکس مانع از عبور سر وصدا به داخل سازه می شود که این ویژگی بلوک هبلکس برای احداث ساختمان هایی که نیاز به سکوت داخلی دارند، اهمیت پیدا می کند. از لحاظ ویژگی عایق صوتی بلوک های هبلکس نسبت به بلوک های آجری دارای برتری هستند.

مقاومت بلوک های هبلکس و آجری در برابر آفات

موادی که در تهیه بلوک های هبلکس IAGCO به کار رفته اند، به صورت غیر آلی هستند و به همین دلیل مانعی برای ورود حشرات مزاحم و موریانه ها به داخل بلوک ایجاد شده است. این خصوصیت مواد اولیه به کار رفته در بلوک های هبلکس باعث می شود تا بلوک کمتر به تعمیر نیاز پیدا کند؛ در نتیجه هزینه های ناشی از نگهداری بنا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

بررسی وضعیت کار با بلوک های هبلکس در مقایسه با بلوک های آجری

بلوک های آجری دارای ابعاد کوچک در قالب های منظمی هستند. با توجه به سایز کوچک این نوع از بلوک، مدت زمانی بیشتری برای اجرای بنا لازم است وهمچنین نیاز به وجود تعداد کارگران بیشتری احساس می شود تا بتوانند روند کار سرعت ببخشند.

در مقابل، کار با بلوک سبک از نوع هبلکس بسیار راحتتر است؛ چرا که ابعاد این بلوک بزرگ تر بوده و دیوار در مدت زمان کمتری ساخته می شود.

بالا بودن سرعت کار با بلوک هبلکس موجب کاهش هزینه های مربوط به کارگر خواهد شد. البته مسئله صرفه جویی در هزینه ها در مقیاس های بزرگ اهمیت پیدا می کند.

مسئله مهم دیگر در ساخت سازه به وسیله بلوک های هبلکس این است که در کنار استفاده از این بلوک، مقدار ملات و فولاد کمتری نیاز بوده اما این مقدار ملات در دیوارچینی به وسیله بلوک های آجری بیشتر خواهد شد و همین مسئله هزینه های ناشی از خرید مصالح را افزایش می دهد.

نتیجه گیری

در این قسمت، مقایسه ای را بین بلوک های هبلکس و آجر انجام دادیم، همچنین مزایای هر دونوع از بلوک را به صورت کامل برای شما عزیزان باز کردیم. در یک نتیجه گیری کلی می توان گفت که استفاده از آجر در مقیاس های کوچک تر بهتر پاسخگو است و در مقابل، استفاده از بلوک های هبلکس به منظور اجرای پروژه های بزرگ تر مناسب خواهد بود.

 

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید