مقایسه بلوک لیکا با سفال، بررسی تمامی نکات و موارد حیاتی

بررسی و مقایسه بلوک لیکا با سفال

بلوک سبک عایق حرارتی
بلوک عایق حرارت، بلوک های سبک عایق حرارتی
اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۰
مقایسه بلوک سیمانی و هبلکس
مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس
اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰
نمایش همه

بررسی و مقایسه بلوک لیکا با سفال

مقایسه بلوک لینکا و سفالی

مقایسه بلوک لیکا با سفال

برای ساخت یک ساختمان وپیشبرد کارهای مربوط به نمای داخلی و خارجی آن نیازمند انواع مصالح ساختمانی هستیم. برای هر قسمت از ساختمان نوعی مصالح ساختمانی مربوط به آن استفاده می شود. تلاش سازنده این است که بتواند از بهترین مصالح با بالاترین کیفیت استفاده کند، البته مصالحی که در کنار کیفیت خوب قیمت مناسبی نیز داشته باشند. بلوک های لیکا و سفال از مصالح ساختمانی پر کاربرد هستند.

یکی از برندهای فعال و با سابقه در زمینه پشتیبانی از محصولات ساختمانی، IAGCO است. در ادامه قصد داریم در ابتدا یک توضیح مختصر درباره هر کدام از بلوک های لیکا و سفال داشته باشیم و در نهایت هر دومورد را از لحاظ ویژگی هایی که دارند با هم مقایسه کنیم. با ما همراه باشید تا مقایسه بلوک لیکا با سفال را بررسی کنیم.

آنچه که باید درباره بلوک های سفالی بدانید!

بلوک سفالی و انچه باید بدانید

به طور کلی بلوک های سفالی از بلوک های پرکاربرد در زمینه ساخت و ساز منازل هستند؛ به طوریکه هم برای ساخت دیوارها و هم برای اجرای سقف بنا از آن استفاده های فراوانی می شود. بلوک هایی که برای ساخت دیوار به کار می روند را بلوک های سفالی دیواری می نامند. این بلوک ها از ترکیب خاک رس به همراه آب تهیه می شود.
پس از ترکیب شدن خاک رس با مقدار مناسب آب، ملات یکنواختی به وجود می آید که این ملات را در قالب های مخصوصی می ریزند. قالب های سفالی در ابعاد مختلفی به صورت قالب های سوراخدار در دسترس هستند که آن را برای قسمت های غیر باربر به کار می برند.

آشنایی با بلوک لیکا

مقایسه بلوک لیکا با سفالی

بلوک لیکا یکی از پیشرفته ترین مصالح روز دنیا است که امروزه استفاده از آن برای ساخت بناهای مهم در کشورهای مختلف دنیا به وفور دیده می شود. این بلوک سبک در ابعاد و شکل های مختلفی قابل برش دهی است به گونه ای که برای کاربرد های مختلف دارای اشکال متفاوتی است.

ترکیب اولیه برای ساخت بلوک های لیکا شامل دانه های سیمانی، دانه های لیکا و آب است که در قالب های مشخص ریخته شده و به صورت بلوک های لیکا شکل می گیرند. به طور کلی ویژگی های مهم بلوک لیکا عبارتند:

• توانایی حفظ انرژی سازه
• عایق صدا
• وزن بسیار مناسب
• توانایی بالا در برابر حرارت محیط اطراف
• مقاومت بالا در برابر زمین لرزه
• مقاومت مکانیکی بالا

این مقالات را از دست ندهید:  روش های تشخیص پوکه معدنی مرغوب چیست؟

بررسی تفاوت میان بلوک های لیکا با سفال از لحاظ مقاومت

یکی از خصوصیات مهمی که در انتخاب بلوک باید به آن توجه داشت، قدرت و توانایی محصول در برابر عوامل مزاحم خارجی است.

بر این اساس مصالح ساختمانی که دارای استحکام بیشتر باشد، کاربرد بیشتری نیز دارد.

در مقایسه بین بلوک های لیکا با سفال می توان گفت که بلوک های لیکا به دلیل ساختار ویژه ای که دارد، دارای استحکام بیشتری نسبت به بلوک سبک دو جداره تهیه شده با بلوک سفالی است. این مقاومت عنوان شده برای بلوک لیکا تنها شامل مقاومت فشاری نیست، بلکه این بلوک ها دارای مقاومت بالا در برابر حرارت وآتش سوزی نیز هستند.

مقایسه میزان ضریب حرارتی بین بلوک های لیکا با سفال

منظور از ضریب حرارت یک بلوک، مقدار حرارت عبور داده شده از محصول است؛ به این معنا که هر اندازه میزان ضریب هدایت حرارتی یک بلوک کمتر باشد، حرارت کمتری را از خود عبور می دهد و این یک مزیت به حساب می آید. همچنین در مقابل هر اندازه که میزان ضریب هدایت حرارتی بیشتر باشد، یعنی میزان حرارت عبوری بیشتر خواهد بود و محصول توانایی کمتری برای حفظ انرژی دارد.

بر اساس آزمایش هایی که صورت گرفته شده، بلوک های لیکا تقریبا 6 برابر بیشتر از بلوک های سفالی دارای مقاومت حرارتی هستند وبه عبارت دیگر این بلوک ها همانند یک بلوک عایق حرارت عمل خواهند کرد.

شرح تفاوت میان بلوک های لیکا با سفال از لحاظ نحوه اجرا

ساختار بلوک های لیکا به گونه ای طراحی شده است که حفره های خالی در میان این بلوک ها دیده می شود.

از این حفره ها برای عبور سیم و کابل های برق به منظور انتقال انرژی الکتریکی به داخل ساختمان استفاده می شود. عملیات برش دهی، میخ کاری ونیز سایر عملیات های مورد نیاز بر روی بلوک های لیکا به راحتی انجام می شود، بدون اینکه مقدار پرتی های آن زیاد باشد.

در مقابل برای بلوک های سفالی می توان گفت که این بلوک ها دارای حفره های لازم برای عبور سیم های برق نیست و در نتیجه برای ایجاد این حفره ها و اجرای فرآیند سیم کشی، نیاز به برش کاری بلوک است و همین موضوع سبب افزایش پرتی های کار می شود

لازم به ذکر است که در میان فضاهای خالی بلوک لیکا می توان نوعی مواد عایقی صوتی جایگذاری کرد و به این ترتیب بلوک لیکا به یک بلوک عایق صدا تبدیل خواهد شد که از آن برای ساخت مراکزی که نیاز به آرامش فضا دارند استفاده می شود.
محدودیت استفاده از بلوک های لیکا در برابر سفال
بر طبق استاندارد های بین الملی در ساخت یک سازه با استفاده از بلوک های لیکا، یک محدودیتی گزارش شده است. بر این اساس حداکثر میزان طول قابل استفاده بلوک حدودا 40 برابر ضخامت خود دیوار تعیین شده است. این محدودیت برای اجرای ارتفاع یک دیوار، حداکثر 3 متر و50 سانتی متر خواهد بود که در صورت سرپیچی از این شرایط، سازه ایمن نخواهد بود وممکن است دچار مشکل شود.
اگر محدودیت های عنوان شده به خوبی رعایت نشود و سازه از شرایط فوق خارج شود، نیاز به استفاده از وال پست مطرح می شود که یک مبحث اختصاصی در زمینه بلوک های لیکا خواهد بود. در مقابل این محدودیت های مطرح شده، هیچ محدودیتی برای طول و ارتفاع یک سازه با بلوک سفالی قرار داده نشده و این یک ویژگی مثبت برای محصولات سفالی به حساب می آید.

این مقالات را از دست ندهید:  خرید بلوک سبک از خراسان (خرید آنلاین)

قابلیت اجرای نمای سنگ بر روی بلوک های لیکا و سفال

احتمالا تا به حال خانه هایی با نمای بلوکی را از نزدیک دیده اید. این خانه ها ممکن است از لحاظ ظاهری چندان خوشایند نباشند. برای حل این مشکل معمولا از نمای سنگ بر روی بلوک ها استفاده می شود.

ایجاد نمای سنگ بر روی بلوک هایی از جمله بلوک های لیکا و بلوک سبک clc، موجب افزایش استحکام بلوک و نیز افزایش زیبایی بنا می شود. این قابلیت برای بلوک های سفالی نیز وجود دارد اما در مجموع استحکام نمای سنگی بر روی بلوک لیکا بیشتر از استحکام آن بر روی سفال خواهد بود. به دلیل خاصیت جذب آب بالا در بلوک های لیکا، استفاده از آن به عنوان دیوار های خارجی کمتر توصیه می شود.

آشنایی با تفاوت در نحوه گچ کاری بلوک های لیکا با سفال

اگر بنایی که کار ساخت پروژه را بر عهده دارد، دارای توانایی بالا در زمینه کاری خود باشد، می تواند بدون اینکه از گچ و خاک استفاده کند مستقیما کار سفید کاری را بر روی بلوک های لیکا انجام دهد.

برای استفاده از نهایت خواص عایق صوتی بلوک های لیکا می بایست دو سمت بلوک به گچ و خاک اندود شود. با این کار، بلوک لیکا به یک عایق صوتی قوی تبدیل خواهد شد که می تواند درصد شکست صوت را به سطح بسیار بالایی برساند.

بلوک لیکا سبکتر است یا بلوک های سفالی؟

یکی دیگر از تفاوت های میان بلوک لیکا و بلوک سفالی، تفاوت در وزن محصول است. به طور کلی بلوک های سبکی مانند بلوک لیکا و یا بلوک هبلکس دارای وزن کمتری نسبت به بلوک های سفالی هستند. با به کار بردن بلوک های لیکا در ساخت یک بنا، وزن سازه کاهش پیدا می کند وبه عبارتی سبک سازی انجام می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  مراحل اجرای گچ پاششی پلیمری

همان طور که می دانید با پایین آمدن وزن ساختمان، بارهای مرده وارد بر بنا نیز کاهش پیدا می کند و در نتیجه ساختمان مستحکم تر خواهد شد. بلوک سفالی تا حدودی دارای وزن بیشتری هستند و به همین دلیل بارهای اضافی را بر ساختمان وارد می کند.

از لحاظ اقتصادی خرید بلوک لیکا به صرفه تر است یا بلوک سفالی؟

برای اجرای هر پروژه ای معمولا بحث هزینه ای ومالی آن برای صاحب ملک بسیار مهم است و او بر طبق توانایی مالی خود اقدام به خرید مصالح می کند.

همان طور که می دانید بلوک های سفالی معمولا در دسترس هستند ومشکلی در تهیه آن ها برای ساخت و ساز وجود نخواهد داشت و به همین دلیل معمولا قیمت مناسب تری را نسبت به بلوک لیکا دارد. بنابراین در مجموع می توان گفت که استفاده از بلوک های سفالی نسبت به بلوک های لیکا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر خواهد بود.

کلام آخر

در این محتوا درباره تفاوت های میان دو نوع از مصالح ساختمانی به نام بلوک های لیکا و بلوک های سفالی مطالبی را ارائه دادیم. بر طبق ویژگی های بیان شده برای هر دو مورد از بلوک، می توان گفت که هر کدام از آن ها دارای مزایای خاص خود هستند و به طور قاطع نمی توان گفت که کدام یک از آن ها برتر هستند، بلکه هر یک در جایگاه خود می تواند مزیت های فراوانی داشته باشد.

شرکت نام آشنا IAGCO در زمینه ارائه مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. اگر قصد خرید بلوک و یا سایر مصالح ساختمانی را دارید، به سایت این شرکت مراجعه نمایید.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید