مقایسه بلوک سبک و بلوک سفال (کدام بهتر است) | IAGCO

مقایسه بلوک سبک و بلوک سفال (کدام بهتر است)

مزایای قطعات پیش ساخته بتنی
مزایای قطعات پیش ساخته بتنی
شهریور ۲۷, ۱۳۹۸
ضریب انتقال حرارت در انواع بلوک
مقایسه ضریب انتقال حرارت بلوک های مختلف
آذر ۳۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

مقایسه بلوک سبک و بلوک سفال (کدام بهتر است)

تفاوت بلوک سبک با بلوک سفال

بلوک سبک و بلوک سفال! کدام بهتر است؟

تفاوت بین بلوک سبک و بلوک سفالی، یکی از سوالات و البته معضلات رایجی است که معمولا در حوزه عمران و ساختمان خیلی به چشم می‌خورد و جالب است بدانید، هنوزهم افراد زیادی هستند که از مزایای بلوک سبک نسبت به سفالی آگاه نیستند و بدون اطلاعات خاصی، بلوک سفالی را ترجیح می‌دهند. از این رو، در این مقاله اختصاصی سعی خواهیم کرد تا شما عزیزان را با این بلوک‌ها آشنا کنیم و به بررسی تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم. البته قبل از آن، بد نیست تا کمی درباره ماهیت بلوک و کارایی آن توضیح دهیم.

بلوک ساختمانی چیست؟

بهتر است خیلی سریع به اصل مطلب مراجعه کنیم. بلوک یکی از مصالح اصلی و ضروری برای ساخت و ساز است و به دلیل کارایی بالای خود، می‌تواند به عنوان یک قطعه کاملا مجزا در سازه اصلی مورد استفاده قرار گیرد.

به زبان ساده، اکثر بلوک‌های ساختمانی این قابلیت را دارند که به عنوان یک بخش کاملا مجزا در بدنه سازه فولادی و البته بتنی به کار گرفته شوند.

همچنین استفاده از بلوک مزایای زیادی از جمله بالا رفتن سرعت ساخت و ساز و کاهش چشمگیر استفاده از مواد خام را به همراه خواهد داشت و به همین دلیل است که محبوبیت بالایی دارد. علاوه بر این موارد، باید به این نکته توجه داشته باشید که هر پیمان‌کاری می‌تواند با توجه به نیاز و سلیقه خود، مدل‌های مختلفی از انواع بلوک‌های ساختمانی را به کار ببرد.

جالب است بدانید پیمان‌کارها، از بلوک‌های ساختمانی به عنوان نمونه‌ی ارتقا یافته‌ی آجر یاد می‌کنند و آن‌را جایگزین مناسب و مطمئنی برای آجر می‌دانند؛ که البته این ادعا کاملا حقیقت داشته و به نوعی اثبات شده است. از لحاظ ابعاد و اندازه، بلوک‌ها بزرگتر هستند و دقیقا به همین دلیل است که ویژگی عایق صوتی در آن‌ها نسبت به آجر تا 80 درصد ببشتر است.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سه جداره - قیمت و خرید آنلاین بلوک

بررسی بعضی از بهترین بلوک‌های ساختمانی

تفاوت بلوک سبک با بلوک سفالی چیست

امیدواریم تا اینجای مطلب، تاحدودی با ماهیت بلوک آشنا شده باشید. در ادامه می‌خواهیم به صورت مختصر، شما را با بعضی از انواع بلوک آشنا کنیم و سپس به بررسی موضوع اصلی این مقاله یعنی، مزایای بلوک سبک نسبت به سفال بپردازیم.

بلوک سنگ فرش: اولین نوع از بلوک که به آن خواهیم پرداخت، سنگ فرش نام دارد. این بلوک‌ها معمولا در پارکینگ‌ها و پارک‌ها بیشتر به چشم می‌خورند و اگر دقت کرده باشید، به صورت قطعات مربعی یا مستطیلی شکل هستند. همچنین بلوک‌های سنگ فرش به دلیل این‌که که تردد بر روی آن‌ها بسیار زیاد است، باید از مقاومت و استحکام زیادی برخوردار باشند تا بتوانند بارهای وارده را تحمل کنند. از این رو، این قابلیت را دارند که در سنگ فرش‌ها و شانه‌های جاده ها نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

بلوک گچی: این بلوک‌ها نیز معمولا به شکل مکعب مستطیل و دارای فاق یا زبانه هستند و هنگام کارگذاری به یکدیگر متصل می‌شوند. همچنین معمولا از ترکیب گچ و آب در داخل قالب تشکیل شده و به همین دلیل است که اندازه دانه‌های گچ آن نسبت به گچ معمولی ساختمانی ریز‌تر است. علاوه بر موارد ذکر شده، در ساخت بلوک های گچی از الیاف نیز استفاده می‌شود.

بلوک سفالی: به جرأت می‌توان گفت یکی از پرطرفدارترین نوع از بلوک‌های ساختمانی، بلوک سفالی نام دارد. این بلوک از خاک رس، آب و ماده افزودنی آهک ساخته می‌شود و معمولا بیشترین کاربرد آن، در بخش‌های غیر باربر ساختمان است. همچنین بلوک‌های سفالی در سقف به منظور یک عوامل پرکننده در مابین دو تیرچه در آن مورد استفاده قرار می گیرند.

بلوک سیمانی سنگین: ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که بلوک سیمانی، دارای 2 نوع معمولی و سبک است که در ادامه هر 2 مورد را بررسی خواهیم کرد. نوع سبک بلوک سیمانی، دارای چگالی 1700 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و در 4 دسته‌بندی مختلف قرار می‌گیرد. همچنین از آن به عنوان بلوک پوکه‌ای نیز یاد می‌شود.

این مقالات را از دست ندهید:  خرید بلوک سبک از خراسان (خرید آنلاین)

همچنین بلوک سیمانی معمولی نیز، دارای چگالی 2000 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و اکثرا از شن و ماسه‌ی رودخانه‌ها تشکیل می‌شوند.

بلوک سبک پایه سیمانی (پوکه ای): معمولا در ساخت بلوک سبک پایه سیمانی برخلاف اکثر بلوک‌ها، از سنگ دانه‌های رسی استفاده می‌شود که این سنگ دانه‌ها، از انبساط خاک رس درون دستگاه کوره به دست می‌آیند. جالب است بدانید سنگ دانه‌های این نوع بلوک ها معمولا به شکل گرد و به رنگ قهوه‌ای هستند و در دیوار و سقف ساختمان، بیشترین کاربرد را دارند. همچنین دوام آن‌ها در محیط های شیمیایی زیاد بوده و به راحتی قابل استفاده هستند.

بررسی مزایای بلوک سبک نسبت به سفال

مزیت های بلوک سبک نسبت به بلوک سفالی چیست

حال به مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش این مقاله رسیده‌ایم. توجه داشته باشید که هر دو بلوک سبک و سفالی، جزو پرطرفداترین بلوک‌های ساختمانی محسوب می‌شوند اما بلوک‌های سبک سیمانی به دلایلی که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم داشت، کارایی و طرفدار بیشتری نسبت به نوع سفالی خود دارند.

  1. همان‌طور که از نام آن پیداست، یکی از مزایای بلوک سبک نسبت به سفال وزن کمتر آن است. بلوک‌های سفالی به دلیل وزنی که دارند، بار اضافی و غیر مفید را برای ساختمان ایجاد می‌کنند. در حالی که چنین موردی درباره بلوک سبک وجود ندارد و این نوع از بلوک با وزن ایده‌آل خود، یک گزینه منطقی برای ساخت و سازهای امروزی محسوب می‌شود.
  2. جالب است بدانید، سفال اولین نسخه و به اصطلاح تکنولوژی بود که در ساخت بلوک از آن استفاده شد. اما امروزه دیگر طرفدار خاصی ندارد و به نوعی منسوخ شده است. همچنین اکثر پیمان‌کارها به دلایل منطقی، بلوک سبک سیمانی را ترجیح می‌دهند.
  3. یکی دیگر از مزایای بلوک سبک نسبت به سفال، صرفه‌جویی در مصرف انواع مختلف مصالح ساختمانی است که این مسئله به خودی خود، یک ویژگی فوق‌العاده محسوب می‌شود و به زبان ساده، با انتخاب بلوک سبک بسیاری از هزینه‌ها کم خواهد شد.
  4. معمولا بلوک‌های سبک و سفالی به دلیل ساختار خاص خود، در برابر پدیده‌هایی مانند آتش سوزی تغییر شکل نخواهند داد و مقاوت قابل توجهی در مقابل حرارت دارند. اما باید توجه داشته باشید که درصد این مقاومت در بلوک سبک بیشتر بوده و در نتیجه، این بلوک در مقابل نوع سفالی مقاومت بیشتری خواهد داشت.
  5. یکی دیگر از بهترین مزایای بلوک سبک نسبت به سفال که نباید به سادگی از کنار آن گذشت، مقاومت و استحکام بالای بلوک سیمانی است. معمولا بلوک‌های سیمانی، از سختی و مقاومت بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل است که برای ساخت دیوارهای اصلی ساختمان، گزینه مطمئنی به حساب می‌آیند. در مقابل، بلوک‌های سفالی به اصطلاح غیر باربر هستند و در نتیجه از مقاومت کافی برای نصب لوازمی که به رول پلاک نیاز دارند، برخوردار نیستند.
این مقالات را از دست ندهید:  کاربرد بلوک ساختمانی هر کدام در ساخت و ساز و انواع آن

سخن پایانی

ما سعی کردیم براساس تجربه‌های چندین ساله و البته تحقیقات موثق در شرکت IAGCO، برخی از مزایای بلوک سبک نسبت به سفال را مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه دلیل برتری این نوع از بلوک بشوید. همچنین برخی دیگر از انواع بلوک‌های ساختمانی را معرفی نمودیم تا اطلاعاتتان در این زمینه تا حد زیادی تکمیل شود. امیدواریم محتوای این مقاله برایتان مفید بوده باشد و به جواب سوالتان رسیده باشید.

Lightweight blocks

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 8 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید