مقایسه پوکه معدنی با پوکه صنعتی | IAGCO

مقایسه پوکه معدنی با پوکه صنعتی

مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد
مشکلات استفاده از بلوک غیراستاندارد چیست؟
اسفند ۲, ۱۳۹۹
بلوک aac
بلوک سبک aac چیست؟ مزایا و معایب آن
اسفند ۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

مقایسه پوکه معدنی با پوکه صنعتی

مقایسه پوکه معدنی و پوکه صنعتی

مقایسه دو پوکه معدنی و پوکه صنعتی

پوکه به عنوان یکی از مواد اصلی و مورد نیاز در تولید بلوک های سبک ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته می شود. جالب است بدانید با توجه به وزن پایین پوکه ها و ویژگی های خاصی که دارا هستند، می توان از آن ها در تولید بلوک های مرغوب و ایده آل ساختمانی نیز استفاده کرد. همچنین در بسیاری از موارد که سطح مقاومت فشاری بلوک اهمیت دارد، پوکه می تواند به عنوان بهترین گزینه انتخاب شود.
پوکه های مورد استفاده در تولید بلوک ها به دو دسته ی اصلی پوکه های معدنی و صنعتی تقسیم می شوند که هر دو نوع، ویژگی های خاص، مزایا و معایب خاص خود را به همراه خواهند داشت.

در این مقاله مقایسه پوکه معدنی و پوکه صنعتی را باهم بررسی خواهیم کرد.

مقایسه پوکه معدنی با پوکه صنعتی

حال می خواهیم این دو پوکه پرطرفدار را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم. همچنین باتوجه به محبوبیت بالای بلوک های سبک و تاثیرگذاری آن ها در ساخت و سازهای امروزی، به شما توصیه می کنیم مقاله بلوک سبک سه جداره  را از دست ندهید.

پوکه معدنی و ویژگی های آنپ

پوکه معدنی چیست

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، پوکه های معدنی یکی از انواع پوکه هایی هستند که در صنعت ساخت و ساز و در تولید بلوک های ساختمانی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. پامیس یا Pumice یکی از معروف ترین سنگ های آتشفشانی است که در ترکیبات این پوکه به مقدار زیادی وجود دارد. این سنگ هنگامی که لاوا به سرعت در سطح زمین تشکیل می شود، به وجود می آید. با توجه به این که حرارت و گرما به سرعت از این پوکه خارج می شود، حفره های زیادی در سطح آن به وجود می آید.
شکل حفره های به وجود آمده در این سنگ به صورت معمول، دایره و بیضی شکل هستند. وجود حفره های بسیار در سطح این سنگ ها، سبب کاهش وزن آن ها نیز شده است. وزن این سنگ ها به اندازه ای کم است که برای مدتی و به راحتی بر روی سح آب، دوام می آورند. البته پس از قرار گرفتن این سنگ ها در مدت زمان طولانی در آب، نهایتا در آب فرو می روند.

این مقالات را از دست ندهید:  بررسی و مقایسه بلوک لیکا با سفال

این پوکه قدرت بسیار بالایی را در جذب رطوبت دارد و از این رو در صنعت های مختلف مورد استفاده قرار گرفته می شود. جالب است بدانید علاوه بر استفاده در ساخت و ساز، می توان از آن ها در کشاورزی نیز استفاده کرد.

مهم ترین کاربردهای پوکه های معدنی

  •  در ساخت پلاستر استاد می توان از آن ها استفاده نمود.
  •  در تولید پلاسترهای ویژه کاربرد دارند.
  •  در تولید مصالح ساختمانی یا همان عایق های پرکننده در بنایی های مختلف می توان از آن ها بهره برد.
  •  در تولید آجر هایی که ویژگی عایق صوتی دارند.
  •  استفاده در پوشش دهی سقف ها
  •  استفاده های مختلف در صنعت نساجی
  •  در تصفیه خانه ها نیز کاربرد دارند.
  •  استفاده در محوطه سازی و مفید برای رشد گیاهان مختلف

همچنین کیفیت پوکه های معدنی مانند هر محصول دیگری، دارای تفاوت هایی بوده. از این رو اگر می خواهید با پوکه معدنی مرغوب آشنا شده روش های تشخیص پوکه معدنی مرغوب چیست؟

پوکه صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پوکه صنعتی چیست

امیدواریم تا اینجای مقاله، با ماهیت پوکه های معدنی به صورت کامل آشنا شده و به ویژگی های آن پی برده باشید. حال به معرفی پوکه های صنعتی خواهیم پرداخت.
مهم ترین و اساسی ترین تفاوت موجود بین این نوع پوکه با پوکه ی شرح داده شده، این است که پوکه های صنعتی توسط انسان و با استفاده از ترکیب خاک رس و آب تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شوند. برای تولید این نوع پوکه، خاک رس مورد نیاز را با استفاده از جعبه به محیط اصلی تولید انتقال می دهند. همچنین برای رسیدن به پوکه ی ایده آل با بالاترین کیفیت ممکن، آب را با مقدار مشخصی از خاک رس ترکیب کرده تا خمیر شکل شوند.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک عایق حرارت، بلوک های سبک عایق حرارتی

پس از تولید خمیر مورد نیاز از ترکیب خاک رس و آب، خمیر به دست آمده تا جای ممکن ورز داده می شود. پس از تکمیل شدن مراحل ورز دادن خمیر پوکه، خمیر آماده شده را از آسیاب های غلتکی عبور می دهند. بعد از عبور دادن خمیر از آسیاب غلتکی، آن را به کوره هایی مخصوص جهت خشک کردن خمیر انتقال می دهند. در کوره های خشک کن، خمیر های از آسیاب عبور داده شده خشک می شوند و به پوکه هایی آماده ی مصرف تبدیل می شوند. در آخرین مرحله از مجموعه مراحل تولید این دسته از پوکه ها، پوکه های تولید شده را از کوره خارج و بسته بندی می کنند. همچنین از مهم ترین تفاوت های موجود بین دو پوکه ی معدنی و پوکه صنعتی، می توان به هزینه بر بودن تولید پوکه های صنعتی اشاره کرد.

مقایسه ی پوکه ها از نظر قیمت

معمولا قیمت به عنوان یکی از مهم ترین جنبه های مورد استفاده در مقایسه انواع پوکه است. با توجه به این که پوکه معدنی ویژگی ها و مزایای بسیاری از جمله عایق حرارتی و صوتی بودن، استحکام بالا تر، مقاومت فشاری بالا و… را دارد، به طبع به هزینه ی بالاتری جهت خریداری نیاز دارد. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که سطح تخلخل این نوع پوکه نسبت به نوع معدنی بسیار پایین تر است.

نتیجه گیری

به طور کلی پوکه ها به دو دسته ی صنعتی و معدنی تقسیم می شوند که دارای یکسری تفاوت ها با یکدیگر هستند. پوکه های معدنی از سرد شدن مواد مذاب موجود در آتش فشان ها با سرعت بالا به وجود می آیند و دارای املاح معدنی بسیار، ویژگی عایق حرارتی و صوتی بودن و … نسبت به نوع صنعتی هستند. همچنین نوع صنعتی با استفاده از ترکیب خاک رس و آب تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. امیدواریم محتوای این مقاله جامع و تخصصی، برای شما عزیزان و علاقه مندان مفید بوده باشد. IAGCO

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 3 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید