ربات بتن خوار چیست و چه کاربردی دارد؟ | IAGCO

ربات بتن خوار چیست و چه کاربردی دارد؟

ارزانترین روش ساخت خانه
ارزانترین روش ساخت خانه
اسفند ۱۶, ۱۳۹۹
تفاوت بلوک سفالی و بلوک سبک
مهمترین تفاوت بلوک سفالی با بلوک سبک
اسفند ۱۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

ربات بتن خوار چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد ربات بتن خوار

ربات بتن خوار مناسب ترین ابزار برای تخریب ساختمان

برای تخریب شدن ساختمان های فرسوده و در کنار آن قسمت های ساخته شده از بتن، ماشین آلات مختلفی مورد استفاده قرار گرفته می شود که درصد بالایی از آن ها به صورت دستی کنترل می شوند. با توجه به این که انرژی زیادی برای تخریب ساختمان ها مورد نیاز است و همچنین خطرات فراوانی در این عملیات وجود دارد، معمولا از ماشین آلاتی همانند ربات بتن خوار در فرآیند تخریب استفاده می شود.

ربات بتن خوار چیست؟

ربات بتن خوار چیست

با طراحی کردن ماشین آلاتی همانند ربات بتن خوار، امکان بازیابی مقدار قابل توجهی از بتن های استفاده شده فراهم شده است و این موضوع در افزایش سرعت پیشرفت صنعت ساخت و ساز نقش بسیار مهی را ایفا می کند. جالب است بدانید در گذشته نیز امکان از بین بردن و تخریب شدن بتن ها بدون چنین ماشین آلاتی وجود نداشت اما امروزه عملیات تخریب با استفاده از این ماشین آلات بسیار راحت تر شده و به علاوه امکان بازیابی بتن ها نیز فراهم شده است.
همچنین از دیگر مشکلاتی که درباره بتن ها در گذشته وجود داشت، نیاز به مصرف مقدار زیادی آب حین تخریب به دلیل تولید گرد و غبار فراوان بود. به همین دلیل مهندسین راه و ساختمان، همواره در تلاش بودند تا راهکاری برای حل چنین مشکلی پیدا کنند و در نهایت با دانش و استفاده کردن از تکنولوژی، توانستند از روش های جدید و ماشین آلات مختلف برای اجرای چنین فعالیت هایی استفاده کنند. همچنین برای آشنایی بیشتر با بلوک های ساختمانی، حتما مقاله انواع بلوک ساختمانی را مطالعه کنید.
امروزه به دلیل استفاده کردن از تکنولوژی های جدید، تمامی مشکلات اشاره شده حل شده و سرعت اجرای عملیات تخریب افزایش داده است. به طور کلی استفاده از چنین ماشین آلاتی توانسته سرعت تخریب را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد و درصد بالایی از مشکلات مربوطه را از بین ببرد. همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، یکی از این ماشین آلات که با استفاده از به روز ترین تکنولوژی ها تولید و مورد استفاده قرار گرفته شده است، ربات بتن خوار یا ربات بازیافت بتن است.

این مقالات را از دست ندهید:  هزینه دیوار چینی با بلوک سیمانی در تهران

ربات بازیافت بتن چه عملکردی دارد؟

عملکرد ربات بتن خوار

یا توجه به این که این ربات با استفاده از به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا تولید و مورد استفاده قرار گرفته شده است، عملکرد خاص و جالب توجهی دارد که در ادامه ی مقاله به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد. پس از این که این دسته از ربات ها در ساختمان مورد نظر قرار گرفته شوند، عملیات اسکن کردن ساختمان توسط آن ها آغاز می شود. از مهم ترین مراحل تخریب و یا همان بازیابی بتن موجود در ساختمان فرسوده، تعیین کردن مسیری است که قصد دارید تخریب از آن قسمت آغاز خواهد شد.

توجه داشته باشید که مشخص کردن مسیر اولیه برای این ربات با هدف شکسته شدن سطح بتن موجود و جداسازی آن از ساختمان انجام می شود. از مهم ترین ویژگی ها و مزیت های این دسته از ماشین آلات این است که هیچ گونه آلودگی از جمله گرد و غبار که در روش های سنتی بسیار آزار دهنده بودند، به وجود نخواهد آمد. به علاوه هیچگونه نیازی به جداسازی نخاله ساختمانی و یا جداسازی مواد دور ریختی در فرآیند تخریب وجود ندارد.
عملکرد این دستگاه به گونه ای است که با استفاده از فشار آب به جداسازی و شکستن سطح بتن می پردازد و پس از جداسازی آن، قسمت هایی از بتن با نام دوغاب سیمان تحت عملیات فیلترینگ جدا می شوند و برای ساخت بتن های پیش ساخته به محل تولید مصالح انتقال داده می شوند.

پس از عملیات تخریب، از بتن کنده شده در چه راهی استفاده می شود؟

همانطور که از نام این ماشین مشخص است، از آن با هدف بازیافت کردن بتن های مورد استفاده در ساختمان های فرسوده بدون کوچک ترین آلودگی و … استفاده می شود. در قسمت قبل نیز به این موضوع اشاره کردیم که این دستگاه با استفاده از فشار آب اقدام به جداسازی بتن می کند و این موضوع سبب جلوگیری از ایجاد هرگونه گرد و غبار در عملیات تخریب می شود. هنگامی که از دستگاه بازیافت بتن در عملیات تخریب استفاده می شود عملیات به بهترین حالت ممکن، بدون نیاز به صرف انرژی به پایان می رسد و در نهایت تنها اسکلت ساختمان باقی خواهد ماند. اما این که بتن های تخریب شده توسط این ماشین چه می شوند، مبحثی جدا است که در ادامه به صورت کامل شرح خواهیم داد.
معمولا پس از تخریب شدن بتن ها با فشار آب، با استفاده از قدرت برق استفاده شده توسط دستگاه همانند جاروبرقی درون مخزنی مکیده می شوند. این مکش جاروبرقی از هر گونه پخش شدن بتن تخریب شده به بهترین حالت ممکن جلوگیری می کند. در ساخت این ماشین از چندیدن توربین استفاده شده تا انرژی مورد نیاز جهت مکش جاروبرقی و تخریب را فراهم آورد. همچنین از بتن های تخریب شده برای تولید مصالح ساختمانی جدید نیز استفاده می شود. البته این که در تولید مصالح ساختمانی از چنین بتن هایی استفاده شود یا خیر به کارخانه و یا کارگاهی بستگی دارد که مصالح ساختمانی را تولید می کنند.

این مقالات را از دست ندهید:  قیمت مصالح ساختمانی در تهران

Iagco برای آن دسته از همراهانی که به مطالعه ی مقالات به روزی در حوزه عمران علاقه مند هستند، مطالب مفید و ارزشمندی همانند ارزانترین روش ساخت خانه، والپست را آماده نموده است که در صورت نیاز می توانید آن را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، شیوه ها و دستگاه های جدیدی در صنعت های مختلف از جمله صنعت ساخت و ساز نیز به وجود آمده است. یکی از جدیدترین دستگاه هایی که در عملیات تخریب مورد استفاده قار گرفته می شود، ربات بتن خوار یا همان ربات بازیافت بتن است. این ماشین با استفاده از فشار آب و مشخص کردن مسیر خود به شکسته شدن بافت بتن ها می پردازد و بدون ایجاد کوچک ترین آلودگی و یا گرد و غباری عملیات تخریب را انجام می دهد. همچنین از بتن های تخریب شده توسط این دستگاه در تولید مصالح ساختمانی جدید نیز استفاده می شود.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید