اجرای والپست بتنی و مقایسه قیمت با والپست فلزی | IAGCO

اجرای والپست بتنی و مقایسه قیمت با والپست فلزی

بلوک سبک ماسه و کاربردآن
ویژگی ها بلوک ماسه ای و کاربرد آن
دی ۱۲, ۱۳۹۹
خرید بلوک سبک قزوین
بلوک سبک قزوین + لیست قیمت و سفارش آنلاین
دی ۱۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

اجرای والپست بتنی و مقایسه قیمت با والپست فلزی

اجرای والپست بتنی

نحوه ی اجرای والپست بتنی و مقایسه این نوع والپست ها با والپست های فلزی

همانطور که می دانید دیگر مثل زمان قدیم فقط از یک یا چند مصالح در ساخت ساختمان استفاده نمی شود بلکه تعداد زیادی از مصالح جدید و با فناوری فوق العاده وارد بازار شده که بسیار بهتر از قبل و همینطور منجر به استحکام بیشتر سازه می شوند.

در این مقاله قصد داریم تا نحوه ی اجرای والپست بتنی و همینطور مقایسه قیمت آن با والپست های فلزی را باهم بررسی کنیم. امیدواریم بتوانیم در این مقاله مقایسه ای اطلاعات مفید و ارزنده ای را به شما منتقل کنیم.

والپست چیست و چه کاربردی دارد؟

پیش از این که بخواهیم به اجرای والپست بتنی و مقایسه قیمت آن ها با والپست فلزی بپردازیم، بهتر است ابتدا مختصر توضیحی در خصوص والپست داشته باشیم تا آن دسته از دوستانی که در این باره اطلاعات کافی ندارند به خوبی با آن آشنا شوند.

به کلاف های پروفیلی که در طول های مشخص و نمره پائین برای یکپارچه ساختن دیوارها به کار برده خواهد شد، والپست می گویند. از آن ها به منظور درگیر کردن دیوار با اسکلت ساختمان و بالا بردن استحکام آن استفاده می کنند. در یک کلام می توان گفت که والپست به عنوان نگهدارنده ی دیوارها به کار برده خواهند شد.

انواع والپست

والپست ها به طور کلی به 4 دسته ی مختلف تقسیم می شوند که شامل موارد زیر است:

والپست های افقی

از والپست های افقی زمانی استفاده می کنند که بخواهند دیوار را با اسکلت به هم متصل کرده و به نحوی استحکام بین آن ها را بیشتر کنند.

این مقالات را از دست ندهید:  مصالح ساختمانی جدید-مصالح مدرن و نوین ساختمانی

والپست قائم

زمانی از والپست قائم استفاده می کنند که دهانه ی ساختمان بزرگ باشد، کاربرد آن در این جا این است که در قسمت دهانه تیر طبقه پایین به تیر طبقه بالا با استفاده از جوش متصل خواهد شد.

والپست بتنی

والپست بتنی برای ساختمان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که سازه های آن ها با مصالح بنایی ساخته شده باشد.

والپست فلزی

برخلاف نوع قبلی که برای مصالح بنایی استفاده می شد اما از والپست فلزی تنها در ساختمان هایی استفاده می کنند که دارای اسکلت باشد از جمله والپست های فلزی می توان به نبشی، ناودانی و قوطی اشاره کرد.

قیمت والپست بتنی و قیمت والپست فلزی چقدر است؟

اگر قصد دارید برای خرید والپست بتنی یا خرید والپست فلزی اقدام کنید و از قیمت آن ها اطلاعی ندارید به شما پیشنهاد می کنیم به سایت هایی که به این موضوع مرتبط می شوند رجوع کنید زیرا با نوسانات ارزی که در کشور وجود دارد ما نمی توانیم رقم ثابتی را برای قیمت والپست بتنی یا قیمت والپست فلزی ذکر کنیم. اما به طور کلی مواردی مثل مرغوبیت مصالح به کار رفته شده، کیفیت فلز استفاده شده، تعداد والپست درخواستی و… می تواند عاملی موثر قیمت آن ها باشد.

اجرای والپست بتنی و والپست فلزی چگونه است؟اجرای والپست بتنی

در بخش به محل اجرای والپست بنتی و مقایسه قیمت آن ها با والپست فلزی پرداختیم اما ممکن است برای بسیاری از شما این سوال پیش بیاید که چگونه به کار برده خواهند شد، برای اجرای هر یک از آن ها باید مراحل زیر را طی کرد:

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سبک aac چیست؟ مزایا و معایب آن

روند اجرایی والپست بتنی

 1.  اولین کار برای اجرای والپست بتنی مشخص کردن محلیست که باید والپست در آن قرار بگیرد، این کار با استفاده از نقشه انجام می شود.
 2.  پس از آن عملیات نصب روی ورق های اتصال در کف و سقف آغاز می شود.
 3.  لازم به ذکر است که در هنگام نصب باید فاصله ای را برای اجرای دیوار در نظر گرفت.
 4.  پس از آن نوبت ردیف کردن بلوک ها می رسد که باید یک بست را برای هر دو ردیف به کار برد، با این کار به راحتی می توان دو دیوار جدا از هم را به یکدیگر متصل کرد.
 5. در مرحله ی بعد که ساخت دیوارها به اتمام رسیده است ورق هایی که برای سقف و کف اجرا شده است را با استفاده از 4 میلگرد به هم متصل می کنیم.
 6. حال نوبت به آرماتور بندی است که به کمک سیم اتصال بین میلگردها و بست ها را در دو طرف دیوار فراهم می کنند و سپس قالب آن ها بسته خواهد شد.

در مرحله بعدی باید درون قالب ها بتن ریخته شود تا پس از بازکردن آن ها والپست بتنی متناسب با ضخامت دیوار را داشته باشیم.

 روند اجرایی والپست فلزی

همانند نوع قبلی که ابتدا باید محل قرار گیری والپست ها در آن مشخص شود در این جا نیز چنین است، در مرحله بعد از این که بعد از این که ورق های اتصال نصب شد، نوبت به وصل کردن والپست فلزی به ورق بالایی و پائینی است که به واسطه ی جوش متصل می شوند.

در مرحله ی بعدی بلوک سبک را به صورت کامل به کار می برند سپس با استفاده از اره به میران لازم داخل بلوک را برای جایگذاری والپست فلزی خالی می کنند.

این مقالات را از دست ندهید:  لیست قیمت مصالح ساختمانی در ساخت و ساز

چنانچه ضخامت بلوک کمتر از 15 سانتیمتر باشد محل عبور والپست مشخص خواهد شد. جالب است بدانید که برای والپست فلزی دو روش متفاوت وجود دارد که مراحل روش دوم به شرح زیر است:

 1.  در این روش ابتدا روی والپست را با توری می پوشانند.
 2.  سپس به ساخت پایه و فوندانسیون برای آن می پردازند.
 3.  در مرحله ی بعدی نوبت به ساخت ستون های فولادی است.
 4.  سپس تیرهای فلزی را نصب می کنند.
 5.  سیستم های مربوط به سقف کار بعدیست که باید به آن پرداخت.
 6.  پس از انجام تمام مراحل فوق نوبت به انجام کارهای مربوط به سیستم بادبند است.
 7.  و در آخرین مرحله نازک کاری انجام می گیرد.

از مقاله بلوک سبک نیز حتما بازدید فرمایید و مطالبی که در آنجا درج شده را مطالعه فرمایید.
نتیجه گیری:
قیمتی که برای هر یک از والپست ها تعیین می شود کاملا با هم متفاوت است چرا که برای ساخت آن ها از مصالح مختلفی استفاده می شود، برای اجرای والپست مناسب باید با به ضخامت دیوارها و طبق نظر مهندس ناظر تصمیم گرفت.
کلام آخر این که اجرای هر یک از والپست ها از روش های خاصی استفاده خواهد شد که باید با توجه به شرایط ساختمان و ضخامت دیوار باشد. معمولا برای ساختمان های چند طبقه از والپست فلزی استفاده می شود.
با سپاس از همراهی شما همراهان عزیز IAGCO ، امیدواریم که رضایت کافی را از این مطالب داشته باشید.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یازده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید