پوشش ضد حریق | IAGCO

پوشش ضد حریق

بروز سانحه در صنعت ساختمان سازی ، مانند هر کدام از صنایع دیگر،امریست اجتناب ناپذیر!در عصری که در آن زندگی می کنیم،بخصوص در سال های گذشته دیده ایم که بسیاری از ساختنمان ها دچار آتش سوزی شده اند و زیان های بیشماری به آن ها وارد شده است.به عنوان نمونه ای از این سوانح می توانیم حادثه ساختمان پلاسکو را یاد آور شویم که اسکلت فلزی این ساختمان به کلی دچار تنش شدید شد و سپس به طور کلی فرو ریخت.لذا همواره تامین امنیت یک ساختمان جزء اموریست که می بایست به شدت به آن توجه گردد.این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که به طور ناگهانی خود را در بین یک سانحه مشاهده می کنید!

ماهیت کاری پوشش ضد حریق و اهمیت آن

پوشش ضد حرق در زبان انگلیسی (Fireproof coating) به پوشش محافظتی ای اطلاق می گردد که عموما بر روی سازه های فلزی و گاها سازه های بتنی پیاده سازی می گردند.پوشش های ضد حریق موادی هستند که تحت شرایط خاصی با مواد اولیه مشخص تولید و بهره وری می گردند.این پوشش ها در ساختمان های امروزی بسیار پر کاربرد جلوه می کنند و تقاضای زیادی برای اعمال آن بر روی سازه های فلزی وجود دارد،آن هم تنها به این علت که با پیشرفت زندگی بشری همه چیز در حال توسعه می باشد.با توسعه انواع اقسام المان های زندگی بشری خطرات ناشی از آن نیز همواره بیشتر شده و در نتیجه وجود خطر را باید در همه جا حس کرد!پوشش های ضد حریق تعبیه می شوند تا در صورت آتش سوزی و یا حرارت بیش از حد،روند انتقال انرژی را کاهش دهد و یا بتواند به طور کامل آن را مهار نماید.به طور مثال تمامی پوشش های ضد حریق می بایست بتوانند روند آتش سوزی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهند.چرا که پوشش ضد حریق و مواد سازنده آن معمولا در حرارت های بالا (بین 1200 تا 1300 درجه سانتیگراد) حرارت دیده اند و می تواند حرارت های بالا را تحمل نمایند.

پوشش ضد حریق بر روی سازه فلزیپوشش ضد حریق بر روی سازه فلزی

در استفاده از پوشش ضد حریق آینده نگر باشید!

این سوالیست که برای هر سازنده ای ممکن است پیش بیاید!بسیاری از آن ها بر این باورند که اگر بنا است که حادثه ای رخ دهد،به هر حال تمامی خسارات رخ خواهد داد.بنابراین لزومی به استفاده پوشش ضد حریق نیست.این موضوع باور اشتباهیست که برای بسیاری از افراد پیش آمده است.در نظر بگیرید ساختمانی که در شرف سوختن است و جان ساکنین آن در خطر است.برای نجات هر فردی داخل ساختمان حتی ثانیه ها نیز می تواند مهم باشد.همین موضوع امریست که مورد توجه است.نسبت به ساختمانی که می سازید مسئولیت پذیر باشید و جان ساکنین را در نظر بگیرید.در هنگام بروز حادثه ، زمان مهمترین المان مورد اهمیت است.پس در مورد استفاده از پوشش ضد حریق، آینده نگر باشید.

پوشش ضد حریق چیست؟

در ابتدا شاید خیلی ها اطلاعات زیادی راجع به پوشش ضد حریق نداشته باشند. پس ما به طور خلاصه به شما عزیزان توضیح می دهیم. در اینجا منظورمان پوشش ضد حریق ساختمانی می باشد. پوشش ضد حریق در ساختمان برای جلوگیری از فروپاشی ساختمان در برابر دمای زیاد می باشد. زمانی که در ساختمان سازی از پوشش ضد حریق استفاده می کنید این امکان را به شما می دهد که در زمان آتش سوزی زمان کافی برای فرار کردن از آتش را داشته باشید تا زمانی که آتش نشان ها به کم شما بیایند. این پوشش برای سازه های بتنی و فلزی مورد استفاده می باشد و مختص آن هم طراحی شده. کاری که این پوشش برای سازه ی فلزی یا بتنی ساختمان در زمان حریق انجام می دهد این می باشد که دما را در مدت زمان معینی کنترل می کند. همین کنترل دما از ات مقاومت سازه و تخریب فولاد جلوگیری می کند. در نظر داشته باشید که مدت زمانی که پوشش ضد حریق به شما زمانی آتش سوزی می دهد به یکسری موارد بستگی دارد، به طور مثال: بستگی دارد سازه ی شما فلزی باشد و یا بتنی؟، نوع کاربردی که سازه دارد، میزان موادی اشتعال پذیر به کار رفته در ساختمان، بستگی دارد حریق بر اثر چه اتفاق افتاده؟ و خیلی از مسائل دیگر که تاثیر گذار در آتش سوزی می باشد. معمولا پوشش ضد حریق با در نظر گرفتن این عواملی که گفته شد طراحی می شود. به نظر شما پوشش ضد حریق مناسب چه ویژگی دارد؟ پوشش ضد حریق خوب پوششی میباشد که بتواند به میزان قابل توجهی مقاومت سازه ها را در برابر حریق بالا ببرد. پس همانطور که از اهمیت این پوشش مطلع شدید نتیجه می گیریم که پوشش ضد حریق به طور حتمی در ساختمان های مهم از جمله بیمارستان ها و هر مکانی که مراجع کننده ی بسیاری دارد و سازه های صنعتی به کار رفته است.

آیا پوشش ضد حریق فقط برای سازه های جدید می باشد؟

این سوال خیلی از عزیزان می باشد. پوشش ضد حریق نه تنها برای سازه های جدید می باشد بلکه مورد استفاده برای سازه های قدیمی می باشد. بدانید که این پوشش حتی برای سازه های قدیمی ضروری تر می باشد.

3 نوع پوشش ضد حریق

 1. مواد پاششی معدنی
 2. رنگ های منبسط شونده
 3. پنل های ضد حریق و بوردها

در نظر داشته باشید که برخلاف تجهیزات خاص اعلام و اطفاء حریق که به صورت پیوسته باید دارای نظارت و کنترل باشد اجرای پوشش ضد حریق فقط یک بار اجرا می شود. برای طراحی پوشش ضد حریق از یکسری آئین نامه های بین الملی از جمله: UBC,IBC  استفاده می شود. یک سوال مهم در مورد زمان استفاده؟

 

بهترین زمان برای اجرای پوشش ضد حریق چه مواقعی می باشد؟

بهترین زمان برای اجرای پوشش ضد حریق زمانی می باشد که نصب اسکلت فلزی به پایان رسیده باشد. اجرای این سیستم پس از اتمام اسکلت فلزی به دو روش اجرا می شود.

 1. روش پاششی مصالح ضد حریق
 2. روش اجرای پوشش ضد حریق خشک

توضیح 1: در روش پاششی ضد حریق از مصالحی از جمله: پایه های گچی همراه با ورمیکولایت ، پوشش ها و رنگ هایی که منبسط شونده هستند، پایه هایی که سیمانی هستند.

توضیح 2: در روش پوشش ضد حریق خشک از بردها و پنل ها و غیره برای اجرای آن استفاده می گردد.

نکات ملزم رعایت در هنگام اجرای پوشش ضد حریق

اجرای پوشش ضد حریق در تمام شرایط و برای تمامی اسکلت ها به صورت یکسان انجام نمی شود.اجرای آن کاملا به نوع سازماندهی و نیز موقعیت سازه بستگی دارد.

 • برای اجرای پوشش های ضد حریق به صورت نوین،از دستگاه های پاششی ایرلس استفاده می شود.این دستگاه به کمک نیروی هیدرواستاتیکی پوشش را بر روی اسکلت پاشش می کند.این روش بیشتر برای پوشش های پایه رزین مناسب است.
 • جهت اجرای پوشش های ضد حریق پایه سیمان،ماسه و شن از روش شاتکریت استفاده می شود.این روش شامل پاشش پوشش پایه سیمانی به کمک فشار هوا به اسکلت می باشد.
 • چسباننده های صنعتی استفاده شده در پوشش های ضد حریق نقش مهمی را ایفا می نمایند.دانه هایی مانند تیلوز و لاتکس در هنگام اجرای پوشش ضد حریق نقش چسبنده دارند.استفاده از این مواد هنگام اجرا بسیار حائز اهمیت است.

قیمت پوشش ضد حریق

قیمت پوشش ضد حریق تماما بستگی به وسعت پروژه و نوع پوشش مورد استفاده دارد.متراژ اسکلت پروژه و نیز قسمت هایی از اسکلت که کارفرما قصد اجرای محافظ ضد حریق بر آن را دارد.برای استعلام قیمت اجرای پوشش ضد حریق می توانید با گروه کارخانه جات سنگدانه ایرانیان تماس حاصل نمایید.سنگدانه ایرانیان مجری انواع پوشش های ضد حریق معدنی و رنگ های منبسط شونده و پوشش های حجیم در شهر تهران می باشد.

 مورد مهم برای ضروت استفاده از پوشش ضد حریق در سازه های ساختمانی

 1. اولین موردی که مهم ترین دلیل برای اجرای پوشش ضد حریق می باشد جلوگیری از خسارات جانی و مالی ساکنین سازه می باشد.
 2. با پوشش ضد حریق در زمان آتش سوزی از فروپاشی سازه جلوگیری می کنید.
 3. در مواقع تخریب با وجود این سیستم ترمیم خیلی آسان تر می شود.
 4. بر روی ظاهری زیبا تاثیر دارد
 5. بدون وجود هیچ حسگر و اعلام کننده ی حریق کار خود را انجام می دهد.
 6. اجرای آن بسیار آسان و سریع می باشد.
 7. مرغوبیت مصالح را بالا می برد.

شما سازنده عزیز از هر جهتی که این سیستم را بخواهید مورد بررسی قرار بدهید به مناسب و ضروری بودن آن پی می برید اما هر چیزی که منافع زیادی دارد قطعا چند مورد کم هم معایب دارد. این معایب شامل: برای نصب آن برای نصب و اجرا احتیاج به متخصص دارد. متخصص باید تصمیم بگیرد از چه نوع عایق مصرفی استفاده کند.

پوشش ضد حریق سازه ها ی فلزی

طراحان سازه باید از اسکلت ساختمان و سازه در برابر آتش محافظت کنند، آن ها از پوش ضد حریق سازه های فولادی به عنوان محافظ غیر عامل استفاده می کنند. در واقع در مهندسی حریق از پوشش ضد حریق سازه های فولادی به عنوان یک متد کاربردی در محافظت از سازه ها استفاده می شود.مهم ترین بخش هایی که توسط پوشش ضد حریق پوشش داده می شوند، تیرهای اصلی سازه و ستون ها می باشند. سقف، کف، دیوارها و سایر بخش های ساختمان در موارد ضروری و خاص عایق می شوند.همانطور که می دانید سازه های فولادی بدون پوشش ضد حریق به شدت در برابر آتش آسیب پذیر می باشند.نقطه حرارت خمش سازه های فولادی 500 درجه سانتی گراد می باشد، در واقع در دمای 500 درجه سانتی گراد این فولادها در صورت نداشتن پوشش ضد حریق مقاومت خود را از دست می دهند، بنابراین بسیار ضروری می باشد که جهت مقاوم سازی سازه های فولادی در برابر آتش حتما از پوشش ضد حریق سازه های فولادی استفاده کنیم.یکی از مهم ترین نکاتی که احتمالن خودتان هم می دانید آن است که فلز آهن تقریبا در حدود 10 دقیقه به دمای 500 درجه می رسد و تقریبا نیمی از مقاومت خود را از دست می دهد، بنابراین داشتن پوشش ضد حریق مخصوصا در پروژه هایی  مانند نیروگاه ها که احتمال آتش سوزی در آن ها بالا می باشد، ضروری می باشد.در گذشته از مصالح سنگین مانند محفظه های بتنی، مصالح بنایی، پلاستر به عنوان پوشش ضد حریق اسکلت فلزی استفاده می شد، اما امروزه از مصالح پوششی سبکی که مقاومت بالایی در برابرآتش دارند مانند بورد گچی، پوشش های ضد حریق پاششی، مصالح محافظت کننده، مصالح معدنی فیبر دار به عنوان پوشش ضد حریق  اسکلت فلزی استفاده می شود.نتیجه استفاده از مصالح پوششی سبک به عنوان پوشش ضد حریق اسکلت فلزی، سبک شدن سازه، افزایش سرعت کار و کاهش هزینه ها می باشد.

آیا شکل پروفیل های فولادی در تعیین ضخامت پوشش ضد حریق اسکلت فلزی تاثیر می گذارد؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که ضریب مقطع چیست؟ ضریب مقطع برابر است با سطحی از فولاد که در معرض حریق قرار می گیرد تقسیم بر سطح مقطع کل، هر چه این ضریب بالاتر باشد، ضخامت پوشش ضد حریق سازه فولادی افزایش پیدا می کند، اگر بخواهیم یک نتیجه گیری کلی در این باره داشته باشیم می توانیم بگوییم که هر چقدر سطحی که در معرض آتش است بزرگتر باشد و یا ضخامت فلز کمتر باشد، ضخامت پوشش ضد حریق اسکلت فلزی باید افزایش پیدا کند.

اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه پوشش ضد حریق اسکلت های فلزی

 • نوع سقف متال دک (عرشه فولادی) و ضخامت آن
 • سایز تیرهای باربر متال دک (عرشه فولادی) و مقطع آن
 • اندازه و نوع ستون ها
 • مدت زمان مقاومت در برابر حریق

با در نظر گرفتن تمامی موارد ذکر شده ما می توانیم میزان مناسب ضخامت پوشش ضد حریق سازه های فلزی را که هم از نظر اقتصادی به صرفه باشد و هم قابلیت اعتماد داشته باشد را به دست آوریم.

چه زمانی ضخامت پوشش ضد حریق  سازه فلزی به صورت عملی مورد پذیرش قرار می گیرد؟

در پروژه های عملی ضخامت متوسط کار انجام شده نباید تحت هیچ شرایطی کمتر از ضخامت پوشش طراحی شده باشد، در غیر این صورت طبق استانداردها و آیین نامه ها ی موجود ضخامت پوشش ضد حریق مورد پذیرش قرار نمی گیرد.

از چه موادی برای پوشاندن پوشش ضد حریق استفاده می کنند؟

 • برای جلوگیری از ایجاد ترک از کیورینگ استفاده می کنند.
 • برای افزایش زیبایی از رنگدانه ها استفاده می کنند.

 

 

 

 

سوالی دارید؟ تماس بگیرید