سبک کردن سازه با بلوک سبک به جای بلوک قدیمی | IAGCO

سبک کردن سازه با بلوک سبک به جای بلوک قدیمی

چسب بلوک سبک
چسب بلوک چیست و مزایای استفاده از آن
بهمن ۱۲, ۱۳۹۹
تاثیر بلوک سبک سیمانی بر ساخت و ساز
بررسی تاثیرات بلوک سبک سیمانی در ساخت و ساز
بهمن ۱۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

سبک کردن سازه با بلوک سبک به جای بلوک قدیمی

سبک سازی سازه ها با بلوک سبک

با استفاده از بلوک سبک به سبک کردن سازه خود کمک کنید.

شاید شما هم از اهمیت سبک کردن بار مرده ی ساختمان و لزوم انجام آن اطلاع داشته باشید. امروزه فرایندها و روش های بسیار متفاوتی با هدف کاهش وزن ساختمان انجام می شود که یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین این روش ها، سبک کردن سازه با استفاده از بلوک سبک است. به طور کلی وزن بلوک ها تاثیر بسیاری را در کاهش وزن ساختمان دارند که در یکی دیگر از مقالات اختصاصی IAGCO، این موضوع مهم و حساس را به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بلوک سبک چیست و چگونه تولید می شود؟

بلوک سبک یکی از انواع بلوک های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز است که با توجه به مزایای فراوانی که نسبت به سایر مصالح دارد، در ساخت انواع دیوارهای داخلی و خارجی استفاده می شود. بلوک های سبک انواع مختلفی دارند و مهم ترین ویژگی آن ها، وزن بسیار پایین و عایق صوتی و حرارتی بودن است.
همان طور که مشخص است، وزن پایین بلوک ها سبب می شود تا وزن مرده ی ساختمان کاهش پیدا کند. در ساخت بلوک های سبک از موادی همانند پوکه ی معدنی، پوکه های صنعتی و .. استفاده می شود که با توجه به مواد مورد استفاده در ساخت، میزان کیفیت، ابعاد بلوک و همچنین وزن آن ها، قیمت ها نیز متفاوت خواهد بود. مهندسین همواره سعی داشته اند تا با استفاده کردن از مصالح مرغوب با وزن پایین، وزن نهایی ساختمان را کاهش داده و از بهترین روش های مقاوم سازی ساختمان در برابر عوامل مختلف استفاده کنند.

طریقه ی ساخت بلوک های سبک به چه صورت است؟

 • اولین مرحله از مراحل ساخت بلوک های سبک، مشخص کردن نسبت دقیق موادی است که باید در تولید بلوک مورد استفاده قرار گرفته شوند.
 • پس از مشخص کردن نسبت دقیق مواد، آن ها را با استفاده از دستگاه مخصوصی تحت عنوان میکسر با هم به بهترین شکل ممکن ترکیب می کنند.
 • پس از این که مواد با استفاده از دستگاه یکسر با هم ترکیب شد و حالتی یکدست را به خود گرفت، مواد را با استفاده از دستگاه مخصوصی درون قالب های از پیش آماده شده می ریزند.
 • برای از بین رفتن رطوبت موجود در مواد و خشک شدن کامل بلوک ها، آن را درون اتاق های مخصوصی تحت عنوان اتاق های بخار قرار می دهند.
 • پس از خشک شدن بلوک ها و خارج کردن آن ها از اتاق های بخار، نوبت به شماره گذاری بلوک ها و دسته بندی آن ها جهت ارسال می شود.
این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سه جداره - قیمت و خرید آنلاین بلوک

سبک کردن سازه با بلوک های سبک چگونه انجام می شود؟

سبک کردن سازه با بلوک سبک

اگر بخواهیم روش های مورد استفاده جهت کاهش وزن ساختمان و به اصطلاح سبک سازی آن را دسته بندی کنیم، باید بگوییم که این روش ها به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. روش یا همان دسته ی اول با استفاده از روش های متفاوت نقشه کشی است تا مصالحی با وزن پایین را در ساخت و ساز مورد استفاده قرار دهند که منظور از مصالح، همان ستون های مورد استفاده در ساخت اسکلت است.

دسته ی دوم سبک کردن سازه با بلوک سبک است. مصالحی که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شوند، به هر اندازه ای که وزن پایین تری را داشته باشند، وزن مرده ی ساختمان را کاهش می دهند و از وارد آمدن آسیب های احتمالی از وزن زیاد ساختمان جلوگیری خواهند کرد.

همچنین جالب است بدانید که امروزه، تمامی مصالح ساختمان با استفاده از شیوه های نوین و پیشرفت تکنولوژی تولید می شوند که این عمل سبب کاهش وزن تمامی مصالح ساختمانی نسبت به نوع های سنتی هستند. برخلاف گذشته، در دنیای مدرن امروزی استفاده از روش سبک کردن سازه با بلوک سبک یکی از رایج ترین روش هایی است که مهندسین ساختمان برای کاهش وزن ساختمان مورد استفاده قرار داده و بر روی این موضوع تاکید فراوان دارند.

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله بلوک استاندارد را مطالعه کنید.

چه تفاوت هایی بین بلوک های سبک ساختمانی و بلوک های معمولی وجود دارد؟

مهم ترین ویژگی بلوک های سبک مورد استفاده در ساخت و ساز، وزن بسیار پایین آن ها نسبت به بلوک های معمولی است. به عنوان مثال وزن بلوک های سبک حدود سه تا چهار برابر بلوک های معمولی که در گذشته تولید و مورد استفاده قرار می گرفت، سبک تر است. از دیگر تفاوت هایی که بین این دو نوع بلوک وجود دارد، راحتی فراوان در جا به جایی و حمل و نقل آن ها است که این راحتی به سبب وزن بسیار پایین و عدم نیاز به صرف انرژی بوجود آمده است.

این مقالات را از دست ندهید:  خرید بلوک سبک گیلان + لیست قیمت

مزیت استفاده از بلوک های سبک در ساخت و ساز چیست؟

سبک کردن سازه با استفاده از بلوک سبک

 • در این قسمت از مقاله به بررسی مزیت های فراوان بلوک های سبک نسبت به سایر مصالح ساختمانی مشابه می پردازیم.
 • از مهم ترین مزیت های بلوک های سبک، عایق حرارتی بودن آن ها و صرفه جویی در مصرف انرژی است. میزان این عاق بودن به حدی است که در صورت استفاده از این بلوک ها در ساخت و ساز، ساختمان نیازی به انجام عایق کاری پس از چیده شدن دیواره ها نخواهد داشت.
 • مقاومت بسیار بالایی را در برابر رطوبت و جذب آن دارند.
 • مقاومت فوق العاده ای را در برابر خطرهای احتمالی همانند زلزله دارند. با توجه به این که این نوع بلوک ها وزن پایینی دارند و به هر اندازه که وزن بلوک پایین تر باشد، مقاومت بالاتری را در برابر خطرهایی همانند زلزله خواهند داشت، می توانند از وارد شدن آسیب های جدی هنگام زلزله جلوگیری کنند.
 • در تولید بلوک های سبک هیچگونه سوخت فسیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 • مزیت های فراوانی نسبت به بلوک های سنگین و مصالح قدیمی تری همانند آجر دارند.
 • با توجه به این که وزن این نوع بلوک ها پایین است، هزینه ی جا به جایی بسیار کم تری نسبت به بلوک های دیگر دارند.
 • یکی از مهم ترین و برترین مزیت های استفاده از بلوک هایی با وزن سبک در ساخت و ساز، راحت بودن اجرای تاسیسات در ساختمان است.
 • همچنین سازگاری بالایی با مواد و مصالح مورد استفاده در عملیات ساخت و ساز دارند.

نتیجه گیری

سبک کردن سازه با بلوک سبک یکی از رایج ترین روش هایی است که مهندسین ساختمان برای کاهش وزن مرده ی سازه مورد استفاده قرار می دهند. بلوک های سبک مزیت های دیگری علاوه بر وزن پایین دارا هستند که از مهم ترین این مزیت ها می توان به عایق بودن در برابر حرارت، صوت و رطوبت اشاره کرد. امیدوار هستیم مانند دیگر مقالات این وبسایت، از این مقاله نیز بهترین استفاده ممکن را کرده باشید.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید