دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک هبلکس | IAGCO

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک هبلکس

گودبرداری ساختمان
گودبرداری ساختمان و نکات مهم آن
اسفند ۱۷, ۱۳۹۹
تفاوت بین بلوک سبک و بلوک سنگین
7 تفاوت بلوک سبک با بلوک سنگین
اسفند ۲۰, ۱۳۹۹
نمایش همه

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک هبلکس

میکروسیلیس در بلوک هبلکس

چرا میکروسیلیس در بلوک هبلکس استفاده می شود

همان طور که اطلاع دارید بلوک های ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند و با ابعاد مختلف همراه با مزیت و معایب متفاوتی تولید و مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند. به عنوان مثال بلوک aac، بلوک هبلکس و … از انواع بلوک های رایج و مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز هستند که باید به آن ها اشاره کرد. در این میان، بلوک های سبک نسبت به سایر مصالح ساختمانی تنوع بیشتری دارند و از این رو قیمت بلوک سبک نیز براساس عوامل بسیاری همانند ابعاد بلوک، مواد مورد استفاده در تولید بلوک و… تعیین می شود.
اگر دیگر فاکتورها را کنار بگذاریم، در بحث تولید این دسته از بلوک ها از میکروسیلیس استفاده می شود. با ما باشید تا هر آنچه که در ارتباط با این ماده و استفاده آن در تولید بلوک هبلکس وجود دارد را شرح دهیم تا پاسخ سوال های مرتبط و رایج خود را دریافت کنید.

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک هبلکس

مهم ترین دلیل استفاده از این ماده در بتن ترکیبات مورد استفاده جهت تولید بلوک هبلکس چیست؟

همان طور که احتمالا اطلاع دارید، تمامی بلوک هایی که با استفاده از بتن متخلخل تولید می شوند باید از نظر مقاومت مورد بررسی قرار گرفته تا مقاومت موجود در آن ها به حد استاندارد برسد.
متخلخل بودن بتن مورد استفاده در تولید بلوک، سبب ایجاد منافذ زیادی در ساختار بلوک می شود. وجود منافع موجود در بلوک سبب کاهش وزن بلوک تولید شده خواهد شد و از طرفی هم این کاهش وزن موجود در ساختار بلوک، می تواند مقاومت فشاری بلوک را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد. به طور کلی برای ایجاد یک تعادل در وزن بلوک و میزان مقاومت فشاری آن باید از مقدار مشخصی استفاده کرد.
در واقع میکروسیلیس یک نوع ماده است که در صنعت های مختلف ایران و به خصوص در یک دهه اخیر مورد استفاده قرار گرفته شده است. مهم ترین دلیل استفاده از این ماده در تولید بلوک های هبلکس و سایر بلوک های متخلخل، خاصیت پوزولانی آن است. این ماده در فرایند های مختلفی که طی آن ها آلیاژهای فروسیلیس تولید می شوند، به عنوان یک محصول جانبی عمل می کند که از کوره های قوس الکتریکی تولید شده و در صنعت های مختلفی همانند تولید بلوک های متخلخل استفاده می‌شود.
جالب است بدانید یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در ساخت و ساز که امروزه بیش از هر چیز دیگری به چشم می خورد، مشکل صدا و آلودگی صوتی در ساختمان های مختلف است.

این مقالات را از دست ندهید:  استفاده از سنگدانه های سبک پومیس و پرلیت در واحدهای بنایی سیمانی (بتنی)

مهم ترین و برترین خاصیت این ماده به خصوص چیست؟

  • این ماده کاربرد بسیاری در تولید بلوک های متخلخل دارد و دارای بیش از ۹۰ درصد سیلیس غیر کریستالی است. غیر کریستال موجود در سیلیس ذرات بسیار ریزی دارد و قطر آنها به صورت میانگین یک دهم میکرون است و مهم ترین دلیل استفاده آن در تولید بتن ها خاصیت پوزولانی بالای این ماده هست.
  • این ماده سازگاری بسیار زیادی با افزودنی و فوق روان کننده های متفاوت مورد استفاده در ترکیبات دارد.
  • سبب کاهش ترک های هیدراتاسیون می شود که در سیمان وجود دارد.
  • مقاومت و ماندگاری بالایی در برابر موادی همانند سولفات ها و غیره دارد.
  • توانایی کاهش تعرفه یونهای کلر را دارد و می تواند سطح نفوذ کلر در بلوک هبلکس را به حداقل ممکن برساند.

درصد مناسب میکروسیلیس

درصد مناسب میکروسیلیس

اگر بخواهیم مناسب ترین درصد استفاده این ماده در بتون بلوک ‌هبلکس بیان کنیم باید بگوییم که به هر اندازه که از این ماده در تولید بلوک های متخلخل هبلکس بیشتر استفاده شود، به همان اندازه مقاومت بتن تحت فشار افزایش پیدا می کند اما مشکلی که در این باره وجود دارد این است که درصد های پایین تر از چگالی به صورت معمول برای کاهش پیدا کرده و درصد های بالاتر از چگالی افزایش می یابد که این موضوع می ‌تواند در بلوک های هبلکس ناخوشایند باشد.
همچنین آزمایش های مختلفی برای مشخص کردن بهترین میزان استفاده از این ماده در ترکیبات بتن بلوک ‌هبلکس انجام شده است که نتیجه آن به این شرح است که برای به دست آوردن نتیجه ی مطلوب و ایجاد حالت متعادل بین وزن و مقاومت بلوک هبلکس، باید میزان استفاده آن حدود ۵۰ درصد باشد.
در این مقاله ماده میکروسیلیس را برای شما عزیزان و علاقه مندان بررسی کردیم. اگر به اطلاعاتی درمورد مهمترین تفاوت بلوک سفالی با بلوک سبک علاقمند هستید می توانید مقاله را مطالعه کنید.

این مقالات را از دست ندهید:  مصالح ساختمانی جدید-مصالح مدرن و نوین ساختمانی

نتیجه گیری

هبلکس یکی از انواع بلوک های سبک ساختمانی است که در ساخت و ساز به مقدار قابل توجه مورد استفاده قرار گرفته می شود. در تولید این دسته از بلوک ها از بتن متخلخل استفاده می شود و همچنین برای رساندن سطح مقاومت فشاری بلوک به اندازه استاندارد و قابل قبول، از میکروسیلیس استفاده می شود. این ماده در نتیجه فرآیند تولید آلیاژهای فروسیلیس به دست می آید. امیدواریم محتوای این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

امتیاز ۴ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 20 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید