دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک | IAGCO

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک

نحوه تولید بلوک سبک
نحوه تولید بلوک سبک چگونه است؟
اسفند ۸, ۱۳۹۹
تخریب اصولی ساختمان
تخریب اصولی ساختمان های فرسوده
اسفند ۱۱, ۱۳۹۹
نمایش همه

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک

مهم ترین دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک را در این مقاله بخوانید.

در میان مصالح ساختمانی مختلف، همیشه بلوک های ساختمانی به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز توسط پیمانکارها، بناها و… شناخته می شوند. با توجه به کاربردهای فراوانی که این نوع مصالح در صنعت عمران دارند و البته باتوجه به متفاوت بودن نیازها، در انواع و ابعاد متفاوتی تولید و به دست مشریان می رسند. طبیعتا هر کدام از بلوک های ساختمانی دارای یکسری ویژگی، مزایا و معایب خاص هستند و در قسمت های مختلف یک سازه استفاده می شوند که یکی از رایج ترین این بلوک ها، بلک سبک نام دارد.

اصولا در تولید بلوک های سبک به جای استفاده از سنگدانه که وزن نهایی بلوک را افزایش می دهد، از سبکدانه هایی همانند پوکه معدنی، پوکه صنعتی و … استفاده می شود. به طور معمول بتنی که برای تولید این نوع بلوک ها مورد استفاده قرار گفته می شود، از نوع متخلخل است و برای افزایش سطح مقاومت آن از میکروسیلیس استفاده می شود. بلوک های سبک با توجه به مواد مورد استفاده در تولید آن ها انواع مختلفی دارند. به شما پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با ساختار بلوک های سبک، مقاله چگونه بلوک سبک تولید می شود؟ را مطالعه نمائید.

میکروسیلیس چیست؟

میکروسیلیس چیست

حال امکان دارد شما هم با این سوال رو به رو شوید که میکروسیلیس چیست؟ در طول فرآیند تولید آلیاژ های گروه فروسیلیس، به طور معمول یک محصول که به عنوان محصول جانبی در این پروسه شناخته می شود، تحت عنوان میکروسیلیس تولید می شود. ترکیبات این ماده به این شکل است که بیشتر از 90 درصد از حجم آن ها را سیلیس غیر کریستالی تشکیل داده اند. جالب است بدانید، این ذرات بسیار ریز خاصیت بسیار مناسب و ایده آل پوزولانی برای ترکیب شدن با بتن مورد استفاده در تولید بلوک سبک را نیز دارند.

این مقالات را از دست ندهید:  مقایسه پوکه معدنی با پوکه صنعتی

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک چیست؟

دلایل استفاده از میکروسیلیس

به طور معمول برای تولید بلوک های سبک از سیمان، آب، ماسه و یا شن استفاده می شود. در بعضی از مواقع و با هدف های خاص که در ادامه شرح خواهیم داد، علاوه بر موارد ذکر شده از موادی همانند میکروسیلیس نیز در تولید بتن و در نهایت بلوک سبک ساختمانی استفاده می شود.
جالب است بدانید، تمامی تولید کننده های بلوک سبک ساختمانی از میکروسیلیس برای ارتقاء سطح مقاومت بلوک تا حد امکان و رساندن آن تا مقدار مجاز استفاده می کنند.

در صورتی که بلوک سبک تولید شده از نوع متخلخل باشد، اهمیت استفاده از میکروسیلیس دوچندان می شود زیرا متخلخ بودن بلوک می تواند تاثیر بسیاری را در میزان مقاومت آن داشته باشد. همچنین منافذ های زیادی که در سطح بلوک های سبک و متخلخل وجود دارد، سبب می شود مقاومتی برابر با بلوک های دیگر نداشته باشد. به همین دلیل از موادی همانند میکروسیلیس در ترکیبات بتن و تولید بلوک سبک استفاده می شود.

مهم ترین دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک عبارت اند از:

  • یکی از مهم ترین دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک، افزایش سطح مقاومت بلوک و رساندن میزان آن تا حد مجاز است.
  • با توجه به سازگاری بالایی که این بلوک با سایر مواد و افرزدنی ها دارد، می تواند سبب داشتن بتنی مناسب شود.
  • سازگاری بالای میکروسیلیس با تمامی افزودنی ها و ترکیبات بتن سبب می شود ترک های هیدراتاسیون سیمان به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند و به اندازه ی نرمال خود برسد.
  • سبب افزایش ماندگاری بالای بلوک در برابر حوادث و … می شود.
  • تحریک یون ها را محدود می کند.
  • افزایش سطح خاصیت کششی و خمسی بتن مورد استفاده.
  • دوام و مقاومت بلوک را در برابر آسیب هایی که آب های اسیدی وارد می کند، افزایش می دهد.
این مقالات را از دست ندهید:  مشکلات استفاده از بلوک غیراستاندارد چیست؟

یک نکته مهم

توجه داشته باشید، به هر اندازه ای که از میکروسیلیس در بلوک سبک استفاده شود، سطح مقاومت آن افزایش پیدا کرده و در نتیجه هنگامی که تحت فشار قرار گرفته می شود، به راحتی نمی شکند.

به طور کلی افزایش سطح مقاومت فشاری در بلوک های سبک می تواند یک اتفاق فوق العاده خوب در این صنعت به حساب بیاید زیرا بلوک های سبک مزیت های فراوانی همانند عایق صوتی و حرارتی بودن، اجرای راحت تر، مقرون به صرفه بودن و… را ارائه می دهند اما به این دلیل که مقاومت فشاری پایین تری نسبت به سایر بلوک ها دارند، نمی توان از آن ها در تمامی نقاط یک ساختمان استفاده کرد. همچنین استفاده از میکروسیلیس در ترکیبات آن می تواند به مقدار قابل توجهی این مقاومت را افزایش دهد.
نکته ای که در این باره وجود دارد و حائز اهمیت است، این است که مقدار استفاده از میکروسیلیس نیز دارای استانداردهای خاص خود است و امکان استفاده از آن بیش از یک مقدار مشخص وجود ندارد. تمامی آزمایش هایی که در این باره انجام شده است این نکته را بیان می کند که باید بین چگالی و مقاومت موجود در بتن تولید شده یک نسبت مشخص باشد و تعادلی برابر 50 درصد برقرار باشد.

همچنین با توجه به کاربرد فراوان پوکه های معدنی در ساخت و ساز و انواع مختلف آن ها، نیاز افراد به شناسایی کامل این محصولات و آگاهی از ویژگی های خاصی که دارند، بیش از پیش به چشم می خورد. به شما پیشنهاد می کنیم برای تشخیص انواع مختلف پوکه و خریداری نوع مرغوب آن، مقاله ی روش های تشخیص پوکه معدنی مرغوب چیست؟ را مطالعه کنید.

این مقالات را از دست ندهید:  قیمت بلوک هبلکس، خرید بلوک هبلکس

نتیجه گیری
همه ما از این موضوع اطلاع داریم که بلوک های ساختمانی به عنوان یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در صنعت سخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شوند. در این میان، در تولید بلوک های ساختمانی نوع سبک از یک ماده به عنوان میکروسیلیس با اهداف مشخصی استفاده می شود. دلایل استفاده از میکروسیلیس در تولید بلوک سبک عبارت اند از: افزایش سطح مقاومت فشاری بلوک، افزایش سطح مقاومت بلوک در برابر خسارت های آب های اسیدی و … که سعی نمودیم در این مقاله تخصصی به آن ها بپردازیم. امیدواریم محتوای این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 11 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید