تخریب اصولی ساختمان های فرسوده | IAGCO

تخریب اصولی ساختمان های فرسوده

دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک
دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک سبک
اسفند ۱۰, ۱۳۹۹
ارزانترین روش ساخت خانه
ارزانترین روش ساخت خانه
اسفند ۱۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

تخریب اصولی ساختمان های فرسوده

تخریب اصولی ساختمان

نکات کلیدی در تخریب اصولی ساختمان

با توجه به این که امروزه ساختمان های فرسوده یا به اصطلاح کلنگی را تخریب و در عوض برج های چندین طبقه را جایگزین آن ها می کنند، روش های مورد استفاده جهت تخریب نیز اهمیت بسیاری پیدا کرده و همه به دنبال شناسایی و پیدا کردن روش تخریب اصولی ساختمان هستند. جالب است بدانید طبق مبحث دوازدهم موجود در قوانین ملی ساختمان کشور، تخریب به تمامی فعالیت هایی که برای جداسازی مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز است، گفته می شود و فرقی ندارد که این عملیات مربوط به نوسازی ساختمان باشد یا تعمیرات انجام شده در هر بخش. به طور کلی سه روش برای تخریب ساختمان وجود دارد که عبارت اند از تخریب های دستی، تخریب های مکانیکی و در نهایت تخریب انفجاری.

فرآیند تخریب اصولی ساختمان شامل چه مراحلی است؟

فرآیند تخریب اصولی ساختمان

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، تخریب ساختمان به سه شیوه ی تخریب دستی، تخریب مکانیکی و انفجاری قابل انجام است که در هر کدام از روش های اشاره شده تفاوت هایی با سایر روش ها دیده می شود. اما اصول کار یکی است و برای تخریبی دقیق طبق استانداردهای موجود، باید این اصول به طور دقیق رعایت شود.

اولین نکته ای که قبل از شرح مراحل تخریب باید مورد توجه ویژه ای قرار گرفته شود، این است که هر گونه تخریب باید مجوز خاص خود را از شهرداری مربوطه دریافت کند تا فعالیت به صورت رسمی آغاز شود. یکی دیگر از نکاتی که در این باره باید مورد توجه قرار دهید این است که در بسیاری از منابع، تخریب ها را با توجه به نوع اسکلت ساختمان مورد نظر دسته بندی کرده اند و برای این که این دسته بندی از تخریب ها را به صورت دقیق بررسی کنید، حتما باید اطلاعات خود را در ارتباط با تفاوت هایی که بین اسکلت های فلزی و بتنی وجود دارد را مطالعه کنید.

این مقالات را از دست ندهید:  مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

مهم ترین مراحل موجود در تخریب اصلی ساختمان عبارت اند از:

مهمترین مراحل تخریب اصولی ساختمان

قطع کردن منابع موجود در ساختمان مورد نظر

 • پس از این که مجوز را دریافت کردید، باید تمامی منابعی که در ساختمان وجود دارد را قطع کنید. این منابع شامل تلفن، برق، گاز و آب می شود و یکی از مهم ترین نکاتی که در این باره وجود دارد، این است که برای قطع کردن هر کدام از منابع اشاره شده باید از سازمان مربوط به منبع نیز کمک های لازم را بگیرید. توجه داشته باشید که هنگام تخریب ساختمان، محل های مربوط به انشعابات منابع به طور کامل باید حفظ شود.
 • برای آغاز کردن یک فرآیند تخریب اصولی ساختمان، باید تمامی وسایل موجود در ساختمان که دارای اتصال هایی به دیواره های ساختمان هستند را به طور کامل جدا کنید. به عنوان مثال وسایل و تجهیزات موجود در آشپزخانه همانند کابینت، قفسه ها، سینک ظرفشویی، و وسایل دیگری همانند پکیج ها، کولر ها و… جدا شده و به خارج از ساختمان انتقال پیدا کنند. در ارتباط با سیم کشی های موجود در ساختمان نیز باید بگوییم که تمامی آن ها چه سیم های رو کار و چه سیم های تو کار، باید جدا شوند و به بیرون از ساختمان مورد نظر انتقال پیدا کنند.
  همچنین در وبسایت iagco این بستر ارزشمند فراهم شده تا بتوانید انواع مقالات تخصصی مانند کیورینگ بلوک سبک را مطالعه و علم خود را در این زمینه افزایش دهید.

سطح ایمنی تخریب را افزایش دهید

 • برای آغاز کردن مرحله ی تخریب، هنوز هم به یکسری از فعالیت ها از جمله افزایش سطح ایمنی محل تخریب نیاز دارید. برای این که سطح ایمنی افزایش پیدا کند و حریمی امن را در پیرامون ساختمان ایجاد کنید، می توانید طبق اصول و آیین نامه های موجود در صنعت ساخت و ساز عمل کنید.
 • پس از خارج کردن تمامی اتصال های موجود نوبت به جداسازی تجهیزاتی همانند شیشه های موجود در درب و پنجره، درب و پنجره ها و خارج کردن چارچوب مربوط به آن ها و… می رسد. هنگام جدا سازی این وسایل از بدنه ی ساختمان و انتقال آن ها، دقت داشته باشید تا دچار آسیب نشوند.
 • همچنین یکی دیگر از مهم ترین مراحل موجود در این قسمت از تخریب، عایق بندی مصالح موجود است.
  مرحله ی جداسازی اجزای قابل استفاده در ساختمان مورد نظر
 • ساختمان های قدیمی به طور معمول به صورت دیواره هایی که از نوع باربر هستند ساخته شده اند و این موضوع نیاز به جداسازی سقف و خارج کردن مصالحی همانند تیرآهن دارد. توجه داشته باشید که هنگام تخریب سقف ساختمان فرسوده، تمامی آجرها جدا می شوند زیرا برای ساخت و ساز بعدی به آن ها نیاز خواهد بود. البته از آجر هایی که بیشتر آسیب دیده اند و خرد شده به حساب می آیند، برای شیب بندی استفاده می شود و همچنین امروزه استفاده از بلوک سبک برای ساخت قسمت های غیر بار بر ساختمان رایج شده است.
این مقالات را از دست ندهید:  جدیترین روش های عایق کردن ساختمان

آغاز مرحله ی تخریب کامل

 • تخریب ساختمان هایی که دارای اسکلت بتنی و سقف دال هستند، با استفاده از تخریب چکش هیدورلیکی قابل انجام است و این مراحل با تخریب بالاترین طبقه در ساختمان فرسوده آغاز می شود.
 • در مواقعی ساختمان فرسوده که قصد تخریب آن را دارید، ارتفاع زیادی دارد و این ارتفاع بیشتر از بال مکانیکی مورد استفاده جهت تخریب است. در چنین شرایطی عملیات تخریب طبقه های بالاتر که از بال مکانیکی ارتفاع بالاتری دارند، با استفاده از چکش های بادی و یا کمپرسور انجام می شود.
 • پس از تخریب قسمت های مختلف ساختمان، مصالحی که امکان استفاده ی مجدد از آن ها وجود ندارد باید توسط کامیون ها بارگیری شوند و به بیرون از محیط ساخت و ساز انتقال پیدا کند.
 • یکی دیگر از مهم ترین نکات در تخریب اصولی ساختمان، پر کرردن فاضلاب ساختمان فرسوده است و به طور معمول برای انجام دادن چنین فعالیتی از خاک و آهک به مقدار مشخص استفاده می شود. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، نخاله های ساختمانی و شن و ماسه گزینه ی مناسبی برای پر کردن فاضلاب ساختمان فرسوده نیست زیر امکان دارد بر اثر این موضوع، جانوران موذی و آلودگی های بسیاری به وجود آید.

نتیجه گیری

تخریب ساختمان باید طبق استاندارد های خاصی انجام شود تا سبب ایجاد آسیب و ضررهای مالی و جانی نشود. این فرایند به سه روش اصلی تخریب به روش دستی، تخریب مکانیکی و تخریب انفجاری قابل انجام است که در همه ی روش های تخریب، باید در وهله ی اول مجوز تخریب را از شهرداری منطقه ی مربوطه دریافت کنید.

این مقالات را از دست ندهید:  آموزش اجرا والپست ها با توضیحات کامل

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید