شن و ماسه

 

انواع محصولات شن و ماسه

 
شن و ماسه

شرکت IAG به واسطه تولید شن و ماسه های با کیفیت مشهور و شناخته شده می باشد. این شرکت تولیدکننده انواع مختلف سنگدانه در دانه بندی های متنوع بوده و همگی دارای استاندارد های مربوطه می باشند. ظرفیت تولید و توزیع شن و ماسه یکصدهزار تن در سال می باشد و با داشتن ناوگان حمل و نقل شرکت IAG این توانایی را دارد که محصولات تولیدی خود را در مقادیر بالا و در اسرع وقت برای تمام پروژه های ساختمانی تامین نماید.

 

 
 

اهمیت کلی شن و ماسه

سنگدانه ها با اشغال ۶۰ تا ۷۵ درصد حجم بتن (۷۰ تا ۸۵ درصد وزن بتن)، بر خواص بتن تازه و سخت شده، نسبت های اختلاط و به صرفه بودن بتن تاثیر بسزایی دارد. همچنین سنگدانه ها حدود ۹۵ درصد وزن آسفالت را تشکیل می دهند که جنس، خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی آنها تاثیر بسیار زیادی در کیفیت آسفالت خواهند داشت. در لایه های اساس (Base) در راه سازی نیز جنس و خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی سنگدانه باید به گونه ای باشد که در مقایسه با حدود مجاز ذکر شده در آیین نامه ها و نشریه های فنی تطابق داشته باشد که مجموعه ی حاضر با علم به اهمیت این موضوع، با استفاده از پرسنل متخصص و ابزار آلات به روز، مطالعه و بررسی مداوم مرغوبیت سنگ مادر و مصالح سنگی تولیدی خود را در دستور کار قرار داده است.

انواع معمول شن و ماسه

به طور کلی سنگدانه ها را از نظر منشا تولید می توان در دو دسته کلی قرار داد:

١. شن و ماسه طبیعی

۲. شن و ماسه بازیافتی

در این بین شن و ماسه های بازیافتی را میتوان در دو دسته سنگدانه های حاصل از بازیافت نخاله های ساختمانی و حاصل از عملیات گودبرداری تقسیم بندی کرد.

تست‌های مداوم XRD و XRF از تولیدات این شرکت نشان دهنده درجه‌ی بالای عناصر باارزش از جمله Sio2، AL2O3، CaCO3 و درصد پایین L.O.I می‌باشد. عمده سنگ‌های ذخیره معدنی این شرکت از کانی‌های سیلیسی با سختی بالا می‌باشد که این امرت اهمیت زیادی در ساخت بتن با مقاومت و دوام بالا دارد.

آزمایش شن و ماسه
 
 

١. شن و ماسه طبیعی:

شن و ماسه های معدنی طبیعی، مهمترین سنگدانه ها برای ساخت و تولید سیمان پرتلندی (سیمان با ترکیبات آلومین کلسیم و سیلیکات کلسیم) می باشند.در حالت کلی،رسوب گذاری آبرفتهای حاصل از فرسایش سنگ های مختلف طی سال های متوالی شن و ماسه طبیعی را به وجود می آورد.پس از مکان یابی معادن و ارزیابی آن، با توجه به پارامترهای اقتصادی و زیست محیطی، استخراج شن و ماسه به روش های مقتضی صورت می گیرد. مجموعه حاضر مفتخر است ضمن مالکیت مجموعه معادن بهار شهریار، با بهره گیری از ماشین آلات به روز و پرسنل متعهد و متخصص، انواع ماسه و شن ها با کاربری های مختلف را با بالاترین کیفیت و در بهترین شرایط در اختیار فعالان صنعت ساخت و ساز کشور قرار دهد.


 
 

۲. شن و ماسه بازیافتی

الف)شن و ماسه های تولیدی از بتن بازیافتی و زباله های شهری

نخاله بدست آمده از ساختمان های بتنی تخریب شده، تکه هایی را به دست می دهد که در آن، سنگدانه ها به خمیر سیمان هیدراته، گچ و مقادیر جزئی از مواد دیگر آلوده اند که برای ساخت مخلوط های بتنی تازه نامناسب می باشد. نتایج چندین مطالعه در این زمینه نشان دهنده ی آن است که در مقایسه با بتن دارای شن و ماسه های طبیعی، بتن دارای سنگدانه بازیافتی تقریبا ۳۳ درصد مقاومت فشاری و مدول الاستیسیته کمتری را نشان داده است که این امر ایجاب می کند که این نوع خاص از ماسه و شن با احتیاط بیشتری به کار گرفته شود.

ب)شن و ماسه حاصل از گودبرداری

امروزه، برخی از مجموعه های تولید شن و ماسه، به منظور صرفه جویی در هزینه های استخراج سنگدانه های طبیعی و یا عدم دسترسی به معدن شن و ماسه، اقدام به تولید سنگدانه از خاک های حاصل از گودبرداری می کنند. از آنجا که ذخایر خاک معموال دارای مقادیر متفاوتی از الی و رس هستند، به طور نامناسبی، بر خواص بتن تازه و سخت شده تاثیر میگذارند. این مواد می بایستی بوسیله شستن یا سرند کردن به صورت خشک جدا گردند. مشکلی که این روش ایجاد می کند، عدم ثبات در ترکیب فیزیکی و شیمیایی تولیدات مجموعه می باشد که عدم همگنی در بتن تولیدی را به همراه خواهد داشت و همچنین به علت تفاوت خواص مختلف سنگدانه های استفاده شده در هر مرحله ساخت بتن، عدم تطابق با نتایج آزمون های انجام شده مشاهده میگردد.


 
Call Now Buttonسوالی دارید؟ تماس بگیرید