اسکوریا | IAGCO

اسکوریا

 
Pumaceous_Scoria__Mt._Vesuvius__Naples__Italy_4

اسکوریا از واژه یونانی به معنای زنگ‌زدگی مشتق شده است. اسکوریا نوعی سنگ آتشفشانی تیره رنگ که دارای خطرات زیادی بوده و ممکن است بلورین یا غیر بلورین (درشت بلور) باشد. اسکوریا سنگ آتشفشانی تیره رنگ با تعداد زیادی سوراخ دارای کناره های صاف و در دارای حفره با اندازه های متنوع است. چنین به نظر می‌رسد که واژه اسکوریا اشاره به بافت متخلل سنگ اسکوریا دارد. حفرات موجود در اسکوریا در اثر خروج گازهای آتشفشانی از ماگما تشکیل می‌شود، خروج این گازها در اثر حرکت رو به بالای ماگما و افت فشار اتفاق می‌افتد. (حلالیت گازها در مایع به فشار آن بستگی دارد، هرچه فشار بالاتر باشد حلالیت نیز بیشتر خواهد شد).

 
 

کاربردهای اسکوریا

اسکوریا دارای چندین ویژگی سودمند بوده و کاربردهای متنوعی دارد. متخلل بوده، به نسبت وزن دارای مقاومت و سطح بیشتری بوده و رنگ قابل توجهی دارد. اسکوریا اغلب در زهکشی و محوطه سازی کاربرد داشته و در ساخت کباب‌پز‌های گازی و باربیکیو ازآن استفاده می‌شود. همچنین از اسکوریا به عنوان عایق با مقاومت بالا در برابر حرارت، محدود کننده خروج گل‌و‌لای و در نتیجه کاهش ترافیک کامیون‌های سنگین جهت حمل این مواد به هنگام استخراج نفت و جلوگیری از سرخوردن در جاده‌های پوشیده از برف استفاده می‌شود.

اسکوریا و پومیس

اسکوریا و پومیس در چندچیز مشترک بوده و شبیه هم هستند. هردو جزو سنگ‌های آتشفشانی بوده و دارای حفره می‌باشند. حفرات پومیس معمولا کوچک‌تر و اشکال نامنظم دارند. همچنین سبک وزن بوده و روی آب شناور می‌ماند. اسکوریا سبک‌وزن بوده، اما در آب فرو می‌رود. حفرات اسکوریا معمولا از حفرات پومیس بزرگتر بوده و اغلب مانند پومیس به صورت شفاف و شیشه ای یافت می‌شود.

 
 
اسکوریا

scoria

اطلاعات فنی

اسکوریا به عنوان یک ماده پیروکلاستیک، حاصل خاکسترهای آتشفشانی است و معمولا به اندازه خرده سنگ‌های آتشفشانی (2تا64 میلی‌متر) بوده که بزرگتر از خاکستر آتشفشانی و کوچک‌تر از بمب و بلوک های آتشفشانی است. اسکوریا نسبتا کم حجم بوده اما برخلاف پومیس وزن مخصوص تمام نمونه های اسکوریا بیشتر از یک بوده و در آب فرو می‌روند. چگالی خشک اسکوریا فقط  g/m3 1.115 بوده که این مقدار بسیر سبک‌تر از چگالی خاک معمولی است. تخلخل اسکوریا 8/57% و مقاومت خردشدگی آن 8/54% است.

 
سوالی دارید؟ تماس بگیرید