بلوک دارای استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟ | IAGCO

بلوک دارای استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

خرید بلوک سبک از خراسان
خرید بلوک سبک از خراسان (خرید آنلاین)
بهمن ۱, ۱۳۹۹
خرید بلوک سبک از رشت
خرید بلوک سبک رشت + لیست قیمت (خرید آنلاین)
بهمن ۳, ۱۳۹۹
نمایش همه

بلوک دارای استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

ویزگی های بلوک سبک استاندارد

آیا می دانید بلوک دارای استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از موضوعات و مباحث پرطرفدار که معمولا در حوزه عمران زیاد به چشم می خورد، ویژگی های بلوک های استاندارد است. به همین دلیل قصد داریم این مبحث را در قالب یک مقاله تخصصی و مفید برای شما عزیزان شرح دهیم.

برترین روش تولید بلوک دارای استاندارد کدام است؟

در اولین بخش از این مقاله سعی داریم برترین روش مورد استفاده جهت تولید بلوک های استاندارد را به بهترین و راحت ترین شکل ممکن توضیح دهیم. مهم ترین مواد مورد نیاز جهت تولید بلوک های مناسب ساخت و ساز عبارت اند از: سیمان، شن، ماسه، آب که البته در این میان از موادی همانند پوکه های صنعتی، پوکه های معدنی و … نیز در تولید بلوک ها استفاده می شود. یکی از نکته هایی که در ارتباط با استاندارد تولید این نوع بلوک ها باید مورد توجه قرار گرفته شود، نسبت دقیق مواد اولیه و ترکیب آن ها با یکدیگر است.

جالب است بدانید پس از استفاده مواد اولیه ی مورد نیاز، با کمک گرفتن از دستگاهی تحت عنوان دستگاه میکسر مواد را با یکدیگر مخلوط می کنند. از مهم ترین مراحل موجود در فرآیند تولید بلوک های ساختمانی، مرحله ی لرزاندن و متراکم نمودن مواد میکس شده با هم است. معمولا بلوک های ساختمانی با توجه به شاخص های مختلف دسته بندی می شوند اما رایج ترین نوع این دسته بندی ها، دسته بندی است که با استفاده از شکل بلوک ها انجام می شود و به انواع بلوک های توخالی، بلوک های غیرباربر و همچنین توپر تقسیم می شوند.

در صورتی که بخواهیم بلوک های استاندارد را از نظر مکان و جایگاه مورد استفاده تفکیک کنیم، باید بگوییم بلوک ها به دسته های توکار، نمادار، تیغه، ستونی و سقفی تقسیم و مورد استفاده قرار گرفته می شوند. نکته ای که در ارتباط با خرید و استفاده از بلوک های استاندارد به چشم می خورد، وجود مزایایی همانند حمل و نقل بسیار آسان، مقاومت بالا در برابر حرارت و رطوبت، کاهش هزینه های موجود و … است. همچنین در ساخت دودکش، نعل درگاه، جدول های موجود در خیابان، پیاده روهای خیابان ها از بلوک های مخصوص استفاده می شود. همراهان عزیز، شما می توانید برای اطلاع از قیمت و توضیحات جامع درباره بهترین بلوک های سبک، به صفحه بلوک سبک مراجعه کنید.

این مقالات را از دست ندهید:  مقایسه بلوک پایه سیمانی و بلوک سیپورکس

ابعاد بلوک دارای استاندارد چه اندازه ای است؟

ابعاد بلوک دارای استاندارد

تمامی بلوک های ساختمانی که تولید می شوند، باید بدون هیچگونه شکستگی و نقص خاصی باشند. شکل بلوک های ساختمانی باید به صورت مکعب مستطیل تولید و مورد استفاده قرار گرفته شود و میزان صافی سطح این بلوک ها باید به اندازه ای باشد که هر اندازه ملات بر روی سطح آن ها چسبیده شده و در نتیجه روند کار به ساده ترین حالت ممکن پیش رود.

با توجه به استانداردهای مشخص شده ی شماره 70 ایران، مناسب ترین ابعاد جهت تولید بلوک های ساختمانی برابر است با اندازه ی 40*30*20، 40*10*20 و همچنین ابعاد 40*20*20 مناسب برای بلوک های ساختمانی نوع توخالی است. ابعاد اشاره شده که مورد تأیید استاندارد شماره 70 ایران است با توجه به عوامل بسیاری همانند محداقل جداره ها، میزان ضخامت جداره ی بلوک ها، میان ضخامت موجود در پوسته ی خارجی بلوک ها و … مشخص می شود. پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله متفاوت مقاومت در برابر آتش دیوارهای ساختمان بر اساس مبحث 3 مقرارات ملی ساختمان بزنید.

همچنین میزان ضخامت جداره ی بلوک های ساختمانی که مورد تأیید استاندارد شماره ی 70 ایران قرار گرفته است، برابر با 3 سانتی متر برای بلوک های ساختمانی با ابعاد کوچک و ضخامتی معادل 4 سانتی متر برای بلوک های ساختمانی متوسط و بزرگ است. بلوک هایی که برای ساخت سقف و دیوار یک ساختمان مورد استفاده قرار گرفته می شوند، قابلیت کاهش میزان تبادل حرارت را دارا هستند و در ساخت آن ها از موادی همانند ریزدانه و… استفاده می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  خرید بلوک سبک از کیش + لیست قیمت

بلوک دارای استاندارد چه وزنی دارد؟

در این قسمت از مقاله به بررسی وزن بلوک های استاندارد خواهیم پرداخت. در صورتی که بخواهیم وزن بلوک های سیمانی سبک و ساده را با هم مقایسه کنیم، در مرحله ی اول باید بلوک هایی با ابعاد یکسان و برابر با 25*55*20 تولید کرده و در ادامه ویژگی هایی همانند وزن آن ها را با هم مقایسه کنیم.

وزن بلوک سیمانی سبک تولید شده به طور معمول حدود هجده الی بیست کیلوگرم است. در بسیاری از موارد برای کاهش میزان وزن بلوک های تولید شده از پوکه های صنعتی و معدنی به جای شن در تولید بلوک استفاده می شود. جالب است بدانید استفاده از پوکه های مختلف سبب کاهش هر چه بیشتر وزن بلوک های تولید شده خواهد شد و اگر به جای شن از پوکه در ساخت و تولید بلوک های سبک استفاده شود، وزن آن ها از محدوده ی 18 الی 20 کیلو گرم به محدوده ی 11 الی 13 کیلوگرم خواهد رسید.

ابعاد و وزن بلوک بتی دارای استاندارد چه مقدار است؟

بلوک هایی که در ساخت و ساز ها برای قسمت های سقفی ساختمان مورد استفاده قرار گرفته می شوند، به طور معمول در کارگاه های مختلف و کارخانه ها تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شوند. حداقل اندازه ی استانداردی که برای ضخامت تیغه های بتی و نشیمنگاه آن باید در نظر گرفته شود، به ترتیب اندازه هایی برابر با پانزده میلی متر و هفده میلی متر است. اندازه ی استاندارد عرض این نوع بلوک ها برابر با بیست سانتی متر خواهد بود.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک عایق حرارت، بلوک های سبک عایق حرارتی

همچنین وزن بلوک های بتی استاندارد بین یازده تا بیست کیلوگرم است که این تفاوت وزن با توجه به موادی که در تولید بلوک ها مورد استفاده قرار گرفته می شود، متفاوت خواهد بود. در قسمت های قبل نیز به انواع مختلف بلوک ها با توجه به کاربرد، ابعاد، وزن و … اشاره شد. بلوک های سبکی که در ساخت آن ها از انواع پوکه ها از جمله پوکه های معدنی و پوک های صنعتی استفاده می شود نیز دارای وزن استانداردی هستند. بلوک دارای استاندارد که در ساخت آن از پوکه استفاده شده باشد، ابعادی برابر 7*20*40، 10*20*40، 15*20*40، 20*20*40 و همچنین 15*20*50 دارد.

نکته ای که در ارتباط با ابعاد اشاره شده برای تولید بلوک های پوکه ای مورد توجه قرار گرفته می شود این است که این بلوک ها معمولا به دو صورت سه جدار و چهار جدار تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شوند و وزن های اشاره شده نیز مربوط به بلوک های سه و چهار جدار است.

نتیجه گیری

یکی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز، بلوک های ساختمانی هستند. بلوک ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به ویژگی های خاصی همانند وزن، نوع، مواد مورد استفاده و … در ساخت قسمت های مختلفی از یک سازه مورد استفاده قرار گرفته می شود. در یک کلام، بلوک دارای استاندارد به بلوکی گفته می شود که در تولید آن تمامی نکته ها و استاندارد های مشخص شده رعایت شده باشد. همچنین در پایان باید به این موضوع اشاره کنیم که وبسایت معتبر IAGCO علاوه بر ارائه ی اطلاعات مورد نیاز شما در ارتباط با استانداردهای موجود و ویژگی های انواع بلوک ها، امکان خریداری این مصالح ساختمانی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب فراهم نموده است.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید