چه میزان سیمان در تولید بلوک سبک مصرف می شود؟ | IAGCO

چه میزان سیمان در تولید بلوک سبک مصرف می شود؟

مزایای استفاده از بلوک سبک
مزایای بلوک سبک و استفاده از در ساختمان سازی
بهمن ۱۹, ۱۳۹۹
نکات مهم هنگام خرید بلوک سبک
نکات مهم خرید بلوک سبک چیست
بهمن ۲۲, ۱۳۹۹
نمایش همه

چه میزان سیمان در تولید بلوک سبک مصرف می شود؟

میزان مصرف سیمان در بلوک سبک

میزان مصرفی سیمان در تولید بلوک سبک

اگر کمی با حوزه عمران آشنایی داشته باشید، حتما می دانید که بلوک های ساختمانی انواع مختلفی دارند و با توجه به معیار های متفاوتی، دسته بندی می شوند. یکی از انواع بلوک های ساختمانی که به مقدار قابل توجهی درصنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد، بلوک های سیمانی سبک است.
این نوع بلوک ها همانطور که از نام آن ها مشخص است، وزن پایین ترین نسبت به بلوک های دیگر دارند و این ویژگی به عنوان یکی از مزیت های اصلی آن ها شناخته می شود. جالب است بدانید وزن پایین این نوع بلوک ها به اندازه ای اهمیت دارد که سبب شده بسیای از افراد از روش های نوین سبک کردن سازه با استفاده از بلوک های سبک به جای بلوک های قدیمی در ساخت و ساز های مختلف استفاده کنند.

انواع سیمان مورد استفاده جهت تولید بلوک سبک کدام اند؟

انواع سیمان جهت تولید بلوک سبک

قبل از بررسی میزان سیمان در تولید بلوک سبک، بهتر است انواع سیمان و ویژگی های آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. سیمان به عنوان ماده ی پایه ی مورد استفاده جهت تولید بلوک های سیمانی محسوب شده، خاصیت چسبندگی بالایی دارد و می تواند مصالح مختلف ساختمانی را به یکدیگر اتصال دهد. این ماده در تولید بلوک ها نیز به عنوان چسباننده ی مواد مورد نیاز همانند ریزدانه ها، ماسه، شن و… استفاده می شود.

جالب است بدانید اولین ماده ای که بشر از آن به عنوان ماده ی چسبنده در ساخت و ساز استفاده کرد، گل بوده است. امروزه مواد چسبنده ی مختلفی در تولید بلوک ها و ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شوند که از رایج ترین این مواد می توان به سیمان، گچ، چسب های نوع پلیمر و … اشاره کرد.

انواع سیمان ها و استفاده از آن ها در تولید بلوک های سبک

  • سیمان نوع اول

سیمان نوع اول را با نام های دیگری همانند سیمان پرلند نیز می شناسند. از این نوع سیمان برای مصرف های معمول استفاده می شود. از رایج ترین استفاده های سیمان پرلند می توان به ساخت پیاده روها، رو سازی جاده ها،ساخت ملات مورد نیاز بنایی و… اشاره کرد. نکته ای که در ارتباط با این نوع سیمان ها باید به آن اشاره داشته باشیم، این است که به هیج عنوان استفاده از این نوع سیمان در محیط هایی که عامل های خورنده ای همانند یون های مهاجم وجود دارد، توصیه نمی شود.

  • سیمان نوع دوم

این نوع سیمان، بهترین انتخاب برای مقابله با حرارت هیداراتاسیون متوسط بوده و البته در مواقع نیاز به مقاوت در برابر حمله هایی همانند حمله ی سولفات نیز کاربرد دارد. البته میزان مقاومت فشاری اولیه سیمان نوع دوم از مقاومت اولیه فشار در سیمان نوع اول بسیار کم تر است. همچنین میزان حرارت تولید شده در گیرش این نوع سیمان، نسبت به سیمان نوع اول پایین تر بوده و به طبع، سطح چسبندگی پایین تری را نسبت به نوع اول ارائه می دهد.

  • سیمان نوع سوم

این نوع سیمان در مدت زمان تقریبا کوتاهی، می تواند مقاومت ایده آلی را به دست آورد. جالب است بدانید در مدت زمان 7 روز و در بعضی از مواقع کم تر از 7 روز، مقاومت سیمان نوع سوم به حد ایده آل و مورد نیاز می رسد. همچنین میزان حرارت تولید شده توسط این نوع سیمان هنگام گیرش بسیار بیشتر از حرارت تولید شده هنگام گیرش سیمان نوع اول است.
بد نیست بدانید، به دلیل میزان گیرش بالای این سیمان، از آن هنگامی استفاده می شود که به برداشته شدن قالب، زودتر از حد معمول نیاز باشد. البته میزان استفاده از سیمان نیز بی تاثیر نیست. همچنین برای آشنایی بیشتر با شیوه های مقاوم کردن بهتر ساختمان و سازه، مقاله روش های مقاوم سازی ساختمان را مطالعه کنید.
با توجه به ویژگی گیرش و تولید حرارت سیمان نوع سوم که در قسمت قبل نیز شرح داده شده، می توان از آن در محیط های سرد استفاده کرد.در بسیاری از مواقع، افراد با ترکیب کردن سیمان تر با سیمان نوع اول، بتن هایی با مقاومت بالاتر را تولید می کنند.
البته این نکته حائز اهمیت است که استفاده از سیمان نوع سوم در دماهای منفی و زیر صفر درجه ی سانتی گراد، به اندازه ی کافی کیفیت نداشته و کار نمی کند. البته در چنینی شرایطی، می توان از ضد یخ نیز استفاده کرد. معمولا هنگام استفاده از سیمان های نوع سوم یا همان سیمان های زودگیر در ساعت های اولیه ی ساخت بتن، حرارت زیادی تولید خواهد شد.

  • سیمان نوع چهارم

از مهم ترین ویژگی های این نوع سیمان، می توان به کندگیر بودن و میزان حرارت کمی که تولید می کند، اشاره کرد. میزان C2S موجود در سیمان تیپ چهار، نسبت به نوع های دیگر بیشتر بوده و البته میزان C3S و C3A کم تری دارد. از این نوع سیمان بیشتر در مکانو یا مواردی استفاده می شود که میزان حرارت تولید شده ی بتن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. از دیگر ویژگی های این نوع سیمان، می توان به مقاومت پاین تر آن نسبت به سیمان های دیگر اشاره کرد. مقاومت پایین اشاره شده به این معنا است که مدت زمان بیشتری را جهت گرفتن نیاز دارد.
همچنین از سیمان های نوع چهارم بیشتر در ساخت و ساز هایی استفاده می شود که ساختاری حجیم و بتنی دارند. از جمله مثال های کاربردی برای این دسته ازسیمان ها ی توان به سد های بتنی اشاره کرد.

این مقالات را از دست ندهید:  مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس

میزان سیمان در تولید بلوک سبک چه مقدار است؟

میزان سیمان مصرفی بلوک سبک

تنوع بلوک های ساختمانی بسیار زیاد است و بررسی انواع بلوک ساختمانی و کاربرد هر کدام در ساخت و ساز یک مبحث کاملا جدا است و نیاز به صرف زمان زیادی دارد.
همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، سیمان ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام با توجه به ویژگی های خاصی که دارند، مزایایی ویژه داشته و در نهایت در کیفیت بلوک های تولید شده تأثیرگذار هستند .در شرایطی که فرد مصرف کننده ی بلوک یا همان خریدار، بلوک ها را برای مصرف خاصی نیازداشته باشد، باید با توجه به نیاز خریدار از تیپ های مختلف سیمان با درصد های مشخص استفاده کرد تا بلوک تولید شده، همان ویژگی هایی که فرد خریدار مدنظر دارد، را دارا باشد.
نکته ای که در ارتباط با میزان سیمان در تولید بلوک سبک باید مورد توجه قرار دهید، این است که به طور معمول سیمان های نوع یک و نوع دو (تیپ یک و تیپ دو)در تولید بلوک هایی که کاربرد های متداولی دارند، مورد استفاده قرار گرفته می شوند و مهم ترین نکته ای که در این ارتباط وجود دارد، سطح کیفیت سیمان های مورد استفاده در تولید بلوک ها است و سیمان مورد استفاده باید استاندارد های لازم را داشته باشد.

استاندارد های بلوک سیمانی کدام اند؟

استانداردهای ظاهری این دسته از بلوک ها، به شکلی است که باید ظاهری بدون نقص داشته و سطح آن ها کاملا یکدست و صاف باشد. میزان صافی و یکدستی این بلوک ها باید به اندازه ای باشد که هنگام استفاده از آن ها در ساخت و ساز و برخورد ملات با آن ها، ملات به راحت ترین حالت ممکن به سطح بلوک بچسبد.
از دیگر معیار هایی که در استاندارد های مشخص شده برای تولید بلوک ها وجود دارد، می توان به جذب آب، وزن و همچنین سطح مقاومت فشاری بلوک ها اشاره کرد.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سه جداره - قیمت و خرید آنلاین بلوک

نتیجه گیری

میزان سیمان در تولید بلوک سبک با توجه به نوع سیمان مورد استفاده و استاندارد های موجود بسیار متفاوت است. در بسیاری از مواقع که فرد خریدار قصد دارد از بلوک ها در مصرف خاصی استفاده کند، درصد سیمان مورد استفاده در تولید بلوک ها نیز تغییر پیدا می کند.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 18 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید