مهمترین تفاوت بلوک سفالی با بلوک سبک | IAGCO

مهمترین تفاوت بلوک سفالی با بلوک سبک

کاربرد ربات بتن خوار
ربات بتن خوار چیست و چه کاربردی دارد؟
اسفند ۱۶, ۱۳۹۹
گودبرداری ساختمان
گودبرداری ساختمان و نکات مهم آن
اسفند ۱۷, ۱۳۹۹
نمایش همه

مهمترین تفاوت بلوک سفالی با بلوک سبک

تفاوت بلوک سفالی و بلوک سبک

تفاوت بلوک سفالی با بلوک سبک در چیست؟

یکی از مهم ترین و اساسی ترین مصالح مورد نیاز در صنعت ساخت و ساز از گذشته تا به حال، بلوک ساختمانی است. بلوک های ساختمانی در ساخت و ساز و قسمت های مختلفی از یک ساختمان از جمله تیغه چینی داخلی یا همان پارتیشن بندی داخلی، ساخت دیوارهای داخلی و خارجی و … مورد استفاده قرار گرفته می شوند. همچنین بلوک های ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند و در ابعاد بسیار متفاوتی با ویژگی های خاصی تولید می شوند. با توجه به نوع بلوک، روش مورد استفاده برای تولید و البته مواد مورد استفاده نیز متفاوت است. به عنوان مثال در تولید بلوک های ساختمانی سنگین از مقدار خاصی سیمان و ماسه و.. استفاده می شود و در تولید بلوک های سبک ساختمانی نیز درصد خاصی از مواد و پوکه ترکیب می شود.
ما در این مقاله 2 عدد از بلوک های سفالی و سبک را بررسی خواهیم کرد و به بررسی تفاوت های این محصولات خواهیم پرداخت.

بلوک سفالی چیست، چگونه تولید می شود و چه ویژگی هایی دارد؟

بلوک سفالی چیست

برای درک بهتر تفاوت های بلوک سفالی با بلوک سبک بهتر است یک تعریف مجزا از هر کدام و ویژگی های آن ها ارائه دهیم.
بلوک های سفالی یکی از نواع بلوک های ساختمانی است هستند که به وفور در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شوند. قالب مورد استفاده جهت تولید این نوع بلوک ها، دارای سوراخ هایی است که این ویژگی بلوک های تولید شده با این نوع قالب ها، سبب می شود اجرا و پیاده سازی راحت تری را داشته باشند. مهم ترین و اساسی ترین موادی که در تولید بلوک های سفالی مورد استفاده قرار گرفته می شود، خاک رس است. از دیگر تفاوت های بلوک سفالی با بلوک سبک، استفاده از خاک رس در تولید بلوک های سفالی به عنوان ماده ی اصلی است.
پس از ترکیب مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید این نوع بلوک، آن ها را در درون قالب های مخصوص اشاره شده در قسمت بالا ریخته و در نهایت درون کوره های آجرپزی قرار داده می شوند تا حرارت مورد نیاز را ببینند. همچنین یکی دیگر از بلوک های محبوب، بلوک های سنگین سیمانی هستند که اگر قصد آشنایی بیشتر با آن ها را دارید، حتما سری به مقاله بلوک سنگین سیمانی چیست و چه مزیت هایی دارد، بزنید.
حرارت مورد نیاز جهت تولید این دسته از بلوک ها سبب می شود بلوک های تولید شده مقاومت و دوام مورد نیاز را پیدا کنند و مناسب جهت استفاده در ساخت و ساز شوند. از گذشته تا به حال از مصالح ساختمانی تولید شده با خاک رس همانند آجر و … در صنعت ساخت و ساز استفاده می شده است، اما امروزه با استفاده از شیوه ی های نوین و تولید های انبوه در کارگاه ها و کارخانه ها این مسئله صورت می گیرد.
با توجه به این که تکنولوژی در این زمینه پیشرفت شایانی داشته است، تولید بلوک های سفالی نیز با استفاده از دستگاه های جدید، در ابعاد بسیار متنوع و وزن های مختلفی صورت گرفته و در نتیجه برای سازه ها مورد استفاده قرار گرفته می شوند. انواع بلوک های سفالی عبارت اند از: بلوک های سفالی توپر، بلوک های توخالی و همچنین نوع سوراخ دار که معمولا در تیغه کشی های داخلی مورد استفاده قرار گرفته می شود.
جالب است بدانید برای راحتی بیشتر اجرای این نوع بلوک ها، در سطح آن ها شیارهایی ایجاد می کنند. با ایجاد کردن این شیار ها، میزان چسبندگی بلوک ها به ملات مورد استفاده بیشتر خواهد شد. میانگین وزن بلوک های سفالی به طور معمول بین سه تا ده کیلوگرم است. توجه داشته باشید که در ساختار بلوک های سفالی هیچگونه انحنایی وجود ندارد و لبه ها کاملا مسقیم و نوک تیزی دارند.
در بسیار از موارد دیده شده است که در بلوک های سفالی، یک لایه فوم را به عنوان عایق بلوک قرار می دهند. توجه داشته باشید که با استفاده از این روش می توان بلوک های سفالی را به یک عایق صوتی و حرارتی عالی تبدیل کرد.
همچنین بلوک های سفالی دارای فوم، عایق های خوبی در برابر انتقال سر و صدا هستند و از نفوذ سرما به داخل ساختمان جلوگیری می کنند.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سبک لیکا، نحوه تولید + ویژگی های آن

مهم ترین مزایای استفاده از بلوک سفالی در صنعت ساخت و ساز چیست؟

  • از برترین ویژگی های بلوک های سفالی می توان به مقاومت فوق العاده ی آن در برابر آتش اشاره کرد. با توجه به این که در ساخت این دسته از بلوک ها از خاک رس استفاده می شود، به هیچ عنوان در برابر آتش سوزی تغییر شکل نمی دهند. در نتیجه این ویژگی، گسترش آتش را به دنبال نخواهند داشت.
  • عایق صوتی و حرارت فوق العاده ای هستند، پس در صورت استفاده از این دسته بلوک در ساخت و ساز به مقدار قابل توجهی در مصرف نرژی صرفه جویی خواهد شد. به هر اندازه ای که یک بلوک عایق صوتی و حرارتی باشد، میزان آرامش و آسایش ساکنین ساختمان نیز افزایش پیدا می کند.
  • از بلوک های سفالی در ساخت و ساز های مختلف و دیوار چینی نیز استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی: بلوک سبک لیکا

بلوک سبک چیست چگونه تولید می شود و چه ویژگی هایی دارد؟

بلوک سبک چیست

یکی از رایج ترین انواع بلوک های مورد استفاده در ساخت و ساز، بلوک سبک است.همچنین به صورت کلی مزایای استفاده از بلوک سبک در ساختمان سازی به نسبت زیاد است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.
این دسته از بلوک ها نیز در ابعاد متفاوتی تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شوند. برای تولید بلوک های سبک ساختمانی از سیمان، پوکه، ماسه و آب استفاده می شود. البته استفاده از دستگاه های به روز، جهت ایجاد حباب های هوا در بلوک در کاهش وزن آن نیز تاثیر دارد.
بلوک های سبک نیز به انواع مختلفی تقسیم می شوند که برای تشخیص مناسب ترین نوع بلوک مورد نیاز خود، بهتر است مقاله نکات مهم خرید بلوک سبک را مطالعه کنید. با مطالعه ی مطالب شرح داده شده در این قسمت، تفاوت های بلوک سفالی با بلوک سبک را بیشتر درک خواهید کرد.
همچنین از این دسته از بلوک ها، بیشتر در پارتیشن بندی داخلی ساختمان ها استفاده می شود. این دسته از بلوک ها هم کاملا شبیه بلوک های سفالی در ابعاد های تفاوت و به شکل مستطیل تولید شده و وارد بازار مصالح ساختمانی می شوند. بد نیست بدانید استفاده از پوکه های معدنی در تولید بلوک های سبک، سبب شده است تا عایق های خوبی در برابر صوت و حرارت به حساب آیند.

این مقالات را از دست ندهید:  بلوک سبک پوکه ای، مزیت های بلوک پوکه ای

مهم ترین مزایای بلوک سبک عبارت اند از:

  • با توجه به وزن پایین این دسته از بلوک ها، استفاده از آن ها بسیار راحت بوده و سرعت اجرا را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهند.
  • مقاومت ایده آلی را در برابرآتش سوزی دارا هستند.
  • عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی هستند.
  • در صورت استفاده از این نوع بلوک در ساخت و ساز، نیاز به مصرف مصالح به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

نتیجه گیری

بلوک های سفالی و سبک هر دو از انواع بلک هایی هستند که در صنعت ساخت و ساز به مقدار قابل توجهی مورد استفاده قرار گرفته می شوند و تفاوت های بین این دو بلوک در کیفیت، هزینه ی مورد نیاز جهت خرید، میزان عایق حرارتی و صوتی بودن و … است. از دیگر تفاوت های این دو بلوک می تواند به تولید شدن آن ها در ابعاد و اندازه های مختلف اشاره کرد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دوازده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید