7 تفاوت بلوک سبک با بلوک سنگین | IAGCO

7 تفاوت بلوک سبک با بلوک سنگین

میکروسیلیس در بلوک هبلکس
دلایل استفاده از میکروسیلیس در بلوک هبلکس
اسفند ۱۷, ۱۳۹۹
بلوک هبلکس
قیمت بلوک هبلکس، خرید بلوک هبلکس
فروردین ۸, ۱۴۰۰
نمایش همه

7 تفاوت بلوک سبک با بلوک سنگین

تفاوت بین بلوک سبک و بلوک سنگین

تفاوت های بلوک سبک با بلوک سنگین کدام اند؟

بلوک های ساختمانی از مهم ترین مصالح مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز هستند و به جرئت می توان گفت بیشترین کاربرد را در ساخت و ساز دیوارهای یک سازه دارند. بلوک های سیمانی دارای انواع مختلفی از جمله بلوک های سبک و سنگین هستند. ویژگی های خاص این بلوک ها سبب شده تا جای مصالح قدیمی را در ساخت و ساز بگیرند و در انواع مختلفی تولید شوند. این مصالح مقاومت فوق العاده ای دارند و در کنار این مقاومت ایده آل، از سرعت اجرای خوبی هم برخوردار هستند. حال در این مقاله اختصاصی، می خواهیم بلوک های سنگین و سبک را مقایسه کنیم.

تفاوت بلوک سبک و بلوک سنگین

هزینه ی مورد نیاز جهت خرید

در بیشتر موارد هزینه ی مورد نیاز جهت خرید مصالح مختلف ساختمانی به عنوان مهم ترین ویژگی و معیار شناخته می شود. در حالی که این معیار به عنوان مهم ترین شاخص در خرید نیست و تنها می تواند یکی از مهم ترین موارد مهم و قابل توجه در خرید به حساب آید.
در این میان یکی از تفاوت های بلوک سبک با بلوک سنگین، هزینه ی مورد نیاز جهت خریداری آن ها است. هزینه ی مورد نیاز جهت خرید بلوک ها را با توجه به نیاز بلوک در هر متر مکعب محاسبه می کنند. همچنین عوامل مهم و متفاوتی در سطح قیمت هر کدام از بلوک ها تاثیرگذار است. به عنوان مثال در هر کارخانه و یا کارگاه تولیدی بلوک از مواد مختلف با کیفیت های متفاوتی در تولید بلوک ها استفاده می شود و این موضوع می تواند در قیمت بلوک سبک و یا بلوک سنگین تولید شده توسط کارخانه و یا کارگاهی تاثیرات مستقیمی را داشته باشد. البته باید به این موضوع هم اشاره داشت که به هر اندازه از مواد ارزان تر و کیفیت پایین تر در تولید هر محصولی استفاده شود، بلوک های تولید شده ی نهایی نیز کیفیت پایین تری را خواهند داشت.

این مقالات را از دست ندهید:  مقاوم سازی سازه

مطلب پیشنهادی: بلوک سبک لیکا

مصالح مورد استفاده

از دیگر تفاوت های بلوک سبک با بلوک سنگین، نوع مصالح مورد استفاده در تولید هر کدام است. یکی از رایج ترین تفاوت هایی که بین مواد مورد استفاده در تولید این دسته از بلوک ها وجود دارد، این است که در تولید بلوک سبک به هیچ عنوان از سنگدانه استفاده نمی شود زیرا وزن بلوک را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد و به نوعی دیگر بلوک سبک نخواهد بود. این در حالی است که یکی از مهم ترین و اساسی ترین مصالح مورد نیاز در تولید بلوک های سنگین، همین سنگ دانه ها هستند.
در تولید بلوک های سبک به جای استفاده از سنگدانه ها از پوکه های مختلفی از جمله پوکه های معدنی، پوکه های صنعتی و… استفاده می شود و این موضوع می تواند وزن بلوک ها را تا مقدار قابل توجهی کاهش دهد. همچنین برای آشنایی بیشتر با ماهیت بلوک های سبک، می توانید مقاله چگونه بلوک سبک تولید می شود؟ را مطالعه کنید.

مقاومت بلوک ها

مقاومت بلوک از دیگر مواردی است که باید در مقایسه بلوک های سبک با بلوک های سنگین بررسی شود. همانطور که اطلاع دارید در تولید بلوک های سنگین از سنگدانه ها و نسبت خاصی سیمان، ماسه و … استفاده می شود سنگدانه ها می تواند تاثیر بسیاری را در افزایش سطح مقاومت بلوک ها داشته باشند. این در حالی است که استفاده از پوکه در تولید بلوک های سبک با هدف کاهش وزن می تواند ویژگی های دیگری همانند عایق صوت و حرارت بودن را برای بلوک های سبک به ارمغان بیاورد و در نتیجه مقاومت بلوک های سبک در برابر مقاومت بلوک های سنگین کم تر خواهد بود.

این مقالات را از دست ندهید:  اجرای تاسیسات در بلوک های سه جدار

وزن بلوک ها

خب این گزینه نیاز زیادی به تشریح ندارد زیرا از نام این دو نوع بلوک، نیز کاملا مشخص است که چه تفاوت هایی با هم دارند. بلوک های سبک به دلیل عدم استفاده از سنگدانه ها در ترکیبات آن ها، وزن پایین تری را نسبت به بلوک های سنگین حاوی سنگ دانه و نسبت بیشتر سیمان دارند.

سطح عایق صوت

همانطور که در قسمت های قبل نیز اشاره کردیم برای تولید بلوک های سبک از پوکه های معدنی و یا پوکه های صنعتی استفاده می کنند. پوکه های معدنی به عنوان یکی از مهم ترین مواد برای کاهش وزن و ارائه ی ویژگی عایق صوت بودن مورد استفاده قرار گرفته می شود. البته این به معنای عایق نبودن بلوک های سنگینی نیست اما سطح عایق بودن بلوک های سبک نسبت به بلوک های سنگین بیشتر است.

اهمیت سبک سازی ساختمان

هنگامی که وزن مرده ی ساختمان اهمیت داشته باشد، بدون شک از بلوک های سبک در تیغه چینی و … استفاده می شود. این در حالی است که از بلوک ها سنگین برای دیوارچینی قسمت هایی از یک ساختمان که وزن بالای آن ها نیز می تواند تاثیر منفی را در وزن مرده ی ساختمان داشته باشد، استفاده می شود. بلوک های سبک بیشترین کاربرد را هنگامی دارند که وزن ساختمان و البته کاهش آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد.

سرعت اجرا

یکی دیگر از تفاوت های موجود، سرعت اجرای آن ها است. بلوک های سبک به دلیل وزن پایینی که دارند به راحتی جا به جا شده و در نهایت اجرا می شوند. این درحالی است که بلوک های سنگین به دلیل وزن بالاتری که دارند به نسبت بلوک های سبک سرعت اجرای کندتری را خواهند داشت.
کاربران عزیز در صورت نیاز به مطالعه ی مقاله های به روز و مرتبطی همانند نحوه شیب بندی ساختمان و نکات مهم آن و… می توانید به وبسایت معتبر iagco مراجعه کنید و از اطلاعات موجود بیشترین بهره را ببرید.

خرید بلوک سبک iagco

نتیجه گیری

این مقالات را از دست ندهید:  پخش عمده مصالح ساختمانی نوین

امروزه استفاده از انواع بلوک های ساختمانی به جای مصالحی قدیمی همانند آجر و… امری رایج است و مهم ترین دلیل این موضوع نیز مزیت هایی است که بلوک ها ساختمانی در صنعت ساخت و ساز ارائه می دهند.
بلوک های سبک و سنگین دو نوع از بلوک های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز هستند که تفاوت های بسیاری با هم دارند که در این مقاله اختصاصی به آن ها پرداختیم.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید