جدیترین روش های عایق کردن ساختمان | IAGCO

جدیترین روش های عایق کردن ساختمان

کف سازی ساختمان و روش های آن
کف سازی ساختمان و انواع آن به چه صورت است
فروردین ۱۵, ۱۴۰۰
بلوک سبک دوجداره
بلوک سبک دو جداره چیست و چه کاربردی دارد؟
اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۰
نمایش همه

جدیترین روش های عایق کردن ساختمان

روش های عایق کردن ساختمان

روش های جدید برای عایق سازی ساختمان

با توجه به افزایش روز به روز جمعیت و نیاز تمامی افراد به مسکن، تعداد ساختمان ها نیز افزایش پیدا می کند و به طبع تمامی افراد ساکن ساختمان های اشاره شده به مصرف انرژی های متفاوت، سوخت ها و… نیاز دارند. از این رو برای جلوگیری از به هدر رفتن سوخت ها و البته فراهم آوردن آسایش ساکنین یک سازه، از روش عایق کردن ساختمان استفاده می شود.

به هر اندازه که در مصرف انرژی صرفه جویی شود، هزینه های مورد نیاز در ادامه نیز کاهش پیدا می کند و خانواده ها مجبور به پرداخت هزینه های گزاف نخواهند بود. البته این تنها بخش مالی و مزیتی است که عایق کردن سازه ها از جنبه ی مالی ارائه می دهند و مزیت های فروانی از جمله افزایش سطح آرامش، افزایش سطح مقاومت سازه و… را نیز به دنبال خواهد داشت. با ما باشید تا هر آنچه که در ارتباط با عایق کردن ساختمان، روش های عایق کردن، مزیت های این فرآیند است را به شما عزیزان و علاقه مندان منتقل کنیم.

عایق کردن ساختمان چیست؟

عایق کردن ساختمان

به بیان کاملا ساده و قابل فهم عایق کاری به استفاده از موادهای مختلف در یک سازه برای جلوگیری از نفوذ هوای سرد، صوت، رطوبت و … به سازه گفته می شود. با استفاده از این روش می توان از نفوذ رطوبت به دیواره های سازه وارد آمدن آسیب های جدی به آن جلوگیری کرد؛ پس در نتیجه عایق کاری نوع رطوبتی می تواند به مقدار قابل توجهی مقاومت ساختمان را افزایش دهد. توجه داشته باشید که عایق کردن ساختمان با هدف های متفاوتی انجام می شود که به طور معمول عایق کاری ها به سه دسته ی کلی عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی تقسیم می شود. برای مثال افزایش جمعیت، ساخت سازه هایی با واحد های زیاد را به دنبال دارد و به طبع واحد های زیاد در یک سازه، صدای مزاحم در ساختمان را افزایش می دهد. پس عایق کردن ساختمان می تواند بهترین گزینه باشد.

این مقالات را از دست ندهید:  دیتیل اجرای والپست چیست

انواع عایق های ساختمان با توجه به متریال مورد استفاده در تولید، کدام اند؟

همانطور که اطلاع دارید عایق کاری سازه ها را می توان از جنبه های مختلف دسته بندی کرد.
به طور کلی تمامی مصالح عایق ساختمان با استفاده از دو گروه مواد تولید و مورد استفاده قرار گرفته می شوند که عبارت اند از:

اولین گروه: عایق های پلیمری با مقاومت بالای حرارتی

از رایج ترین و معروف ترین مواد موجود در این گروه می توان به پلی استارین یا همان پلی یورتان اشاره کرد. همانطور که اطلاع دارید عایق هایی که با استفاده از مواد گروه پلیمر ها تولید می شوند، عایق هایی هستند که مقاومت بسیار بالایی را در برابر حرارت دارند. علاوه بر استفاده از چنین موادی برای عایق کاری حرارتی، می توان از آن ها جهت انجام دادن عایق کاری رطوبتی نیز استفاده کرد.
عایق های پلیمری بین صد تا دویست درجه سانتی گراد مقاومت دارند. در صورت نیاز به افزایش سطح مقاومت آن ها تا حد آتش سوزی نیاز به استفاده از مواد ضد آتش است. یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های عایق پلیمری انعطاف پذیری بسیار پایین آن ها است که این موضوع سبب شده است تا هنگام استفاده از آن ها بر روی دیوار، نیازی به سازه نباشد. مهم ترین دلیل استفاده از عایق های پلیمری در روش های عایق کاری بدون سازه نیز همین ویژگی انعطاف پذیری بسیار پایین آن ها است.

گروه دوم: عایق های معدنی

از رایج ترین عایق های گروه معدنی می توان به پشم سنگ، پشم شیشه و پشم اشاره کرد. از مهم ترین ویژگی هایی که این دسته از عایق ها دارند مقاومت فوق العاده بالایی است که در برابر حرارت دارند. مقاومت حرارتی عایق های معدنی که در عایق کردن ساختمان مورد استفاده قرار گرفته می شوند عددی بین 400 تا 700 درجه سانتی گراد است.
البته این سطح از مقاومت یکی از مهم ترین و برترین ویژگی های عایق معدنی به حساب می آید و مواردی همانند مقاومت پایین در برابر رطوبت و عدم وجود ویژگی انعطاف پذیری نیز از معایب این دسته از عایق ها به حساب می آید. با توجه به ویژگی ها و مزیت های اشاره شده در قسمت بالا، از این دسته از عایق ها در عایق کاری های ساختمان به همراه لایه های محافظتی رطوبت استفاده می شود. همچنین برای آشنایی بیشتر با عملیات گودبرداری ساختمان، پیشنهاد می کنیم سری به مقاله گودبرداری ساختمان بزنید.

این مقالات را از دست ندهید:  ارزانترین روش ساخت خانه

انواع روش های عایق کاری ساختمان کدام اند و چه ویزگی هایی دارند؟

روش های عایق کردن ساختمان

انوع روش های مورد استفاده جهت عایق های دیواره های یک سازه عبارت اند از:

عایق کاری به همراه سازه

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، این روش عایق کاری به همراه مواد عایق کاری گروه معدنی قابل انجام است. یکی از مهم ترین ویژگی های این روش عایق کاری سازه، عدم امکان پذیر بودن استفاده ی مستقیم و نصب راحت لایه های عایق بر روی دیواره ی سازه است. از رایج ترین و مهم ترین عایق های به همراه سازه می توان به کناف اشاره کرد.

عایق کاری بدون نیاز به سازه

در این روش عایق کاری به دلیل وجود ویژگی هایی همانند صلب کافی، امکان نصب مستقیم عایق وجود دارد و می توان به صورت مستقیم لایه های نهایی را بر روی عایق نصب کرد. از رایج ترین و مهم ترین روش های این نوع عایق کاری می توان به پلی استارین، ملات سیمان، عایق های برد و… اشاره کرد.

عایق کاری با روش استفاده از مصالح ساختمانی عایق

در این روش عایق کاری، از مصالحی در ساخت و ساز استفاده می شود که در برابر حرارت، رطوبت و حتی صوت عایق باشند. به عنوان مثال از انواع بلوک سیمانی که ویژگی عایق بودن را دارند در صنعت ساخت و ساز با این هدف استفاده می شود. یکی از مهم ترین و برترین ویژگی های این روش عایق کاری ساختمان، عدم نیاز به عایق کاری مجدد پس از اتمام مراحل ساخت و ساز است. بلوک های سبک گازی و… از جمله رایج ترین این مصالح هستند.

این مقالات را از دست ندهید:  اجرای تاسیسات در بلوک های سه جدار

عایق کاری سازه با استفاده از متد های به روز و جدید

با توجه به این که پیشرفت تکنولوژی، مصالح جدیدی به همراه ویژگی های برتری را در صنعت ساخت و ساز ارائه می دهد، در راستای آن روش های عایق کاری جدید نیز ارائه می شود. از جمله رایج ترین روش های عایق کاری جدید می توان به روش های LSF، ICF و… اشاره کرد.

بلوک سبک IAG

بلوک سبک IAG، با توجه به آزمایشات صوت و گرما، به عنوان بهترین بلوک عایق صوتی و حرارتی شناخته شده است. شما می توانید با داشتن بلوک سبک iag در متریال ساختمان نسبت به عایق سازی ساختمان خود اقدام کنید.

خرید بلوک سبک iagco

نتیجه گیری
عایق کردن ساختمان یکی از مهم ترین مراحل موجود در ساخت یک سازه است و می تواند مزیت های مهمی را ارائه دهد و در مقابل از مشکلات بسیاری از جمله نفوذ رطوبت به دیواره های سازه جلوگیری کند. عایق کاری یک سازه را با توجه به معیار های متفاوتی تقسیم بندی می کنند. به طور کلی عایق کاری سازه با هدف افزایش سطح مقاومت سازه در برابر رطوبت، حرارت و صوت انجام می شود.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید