دیتیل اجرای والپست چیست | IAGCO

دیتیل اجرای والپست چیست

آموزش اجرای والپست
آموزش اجرا والپست ها با توضیحات کامل
بهمن ۵, ۱۳۹۹
مقایسه قیمت انواع بلوک
مقایسه قیمت انواع بلوک
بهمن ۷, ۱۳۹۹
نمایش همه

دیتیل اجرای والپست چیست

دیتیل اجرای والپست

دیتیل های اجرایی والپست ها چیست؟

شاید شما هم متناسب با شغلی که دارید، با عنوان هایی همانند دیتیل اجرای والپست و یا والپست آشنایی داشته باشید. ما در این مقاله به صورت کامل این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم و به سوالات رایج شما در این باره پاسخ می دهیم، پس با ما همراه باشید و مطالعه ی این مقاله را از دست ندهید.

در واقع والپست کلافی است که سبب می شود دیوار به صورت یکپارچه ساخته شده و عمل کند. یکی از مهم ترین هدف های اجرای والپست در اسکلت ها و سازه های مختلف، ایجاد درگیری بیشتر بین دیوار و اسکلت ها است. همچنین بیشترین استفاده از والپست در ساخت و ساز ساختمان هایی با اسکلت بتنی است.

مهم ترین عملکردی که والپست در دیوار دارد چیست؟

دیتیل اجرای والپست ها

والپست ها به طور معمول در قسمت های کف و سقف نصب شده و مهم ترین هدف آن ها هم مهار کردن نیرویی است که به دیواره ها و سقف وارد می شود. در بیشتر مواقع قبل از اجرای مراحل بتن ریزی در قالب های موجود بتن، پیلیت جایگذاری می شود و در نتیجه امکان انجام دادن آن عمل به صورت جایگذاری پیلیت های مورد نیاز در ستون ها و اتصال های موجود است.

یکی از مهم ترین نکته هایی که در این باره وجود دارد این است که به هیچ عنوان نباید لبه ی قائم تیغه ها آزاد باشند و لبه ی قائم تیغه باید به بهترین شکل ممکن به یک دیوار عمود و یا تیغه ی دیگر متصل شود.

دیتیل اجرایی والپست در ساختمان های بتنی به چه صورت است؟

از مهم ترین نکاتی که در دیتیل اجرای والپست و البته آموزش اجرا والپست در ساختمان های بتنی باید رعایت شود، آزاد نبودن لبه ی تیغه ها است. هنگامی که لبه ی یک والپست به دیوار عمود بر آن متصل شد، باید این اتصال به صورت کامل برقرار شود. ستونک مورد استفاده باید با استفاده از یک ناودانی و یا جنس هایی همانند فولاد، بتن و … تشکیل و مورد استفاده قرار گرفته شده باشد.

این مقالات را از دست ندهید:  اپلیکیشن مصالح ساختمانی IAGCO

همچنین از مهم ترین ایراد هایی که در ساختمان های بتنی وجود دارد و به وفور دیده می شود، عدم نبشی کشی دیوارهای نما دار است. والپست های مورد استفاده در سازه های بتنی می تواند از جنس فلز و یا بتن آرمه باشد. والپست هایی که از جنس فلز ساخته می شوند به شکل های پروفیل نبشی و یا ناودانی و قوطی هستند. دو قسمت این شکل قائم باید به بهترین حالت ممکن در قسمت های کف ساختمان و سقف ها نصب شده و مورد استفاده قرار گرفته شوند.

مهم ترین دلیل اهمیت دیتیل اجرایی والپست و اجرای درست آن چیست؟

مهم ترین دلیل اهمیت بسیار زیاد درستی استفاده از دیتیل اجرایی والپست، این است که درستی نصب آن در یک ساختمان می تواند نقش بسیار زیادی را در کاهش میزان خسارت های وارد شده داشته باشد. با وجود این که توجه به جزئیات اجرایی والپست در سازه های مختلف می تواند از وارد شدن خسارت های زیادی به ساختمان جلوگیری کند اما در سازه های شهرداری و در کشور ایران مدت زمان زیادی نیست که مورد توجه و استفاده قرار گرفته است.

به عنوان مثال در زلزله ای که در چند سال اخیر در استان کرمانشاه اتفاق افتاد، مشخص شد که در صورت رعایت اصول در نصب قسمت هایی مانند اسکلت، تیره ها، ستون ها و … از یک ساختمان می تواند تأثیر بسیار زیادی را در کاهش خسارت های وارد شده داشته باشد. اما نکته ای که در این ارتباط حائز اهمیت است و تجربه نشان می دهد، این است که اگر عنصر های اصلی یک ساختمان پایدار باشد هم امکان وارد شدن آسیب های زیاد به ساختمان وجود دارد. به عنوان مثال با خراب شدن دیواره های یک ساختمان و سالم ماندن عناصر اصلی آن، باز هم خسارت های زیادی وارد می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  ماده مقاوم در برابر آتش در مصالح ساختمانی

مهم ترین نکته های موجود در دیتیل اجرای والپست کدام اند؟

مهم ترین نکته های موجود در دیتیل اجرای والپست

در این قسمت از مقاله به مهم ترین نکاتی که در اجرای والپست وجود داشته و باید مورد توجه قرار گرفته شود، اشاره می کنیم.

 • استاندارد های 2800 به طراحان نقشه کمک می کند که بتوانند نقشه ها را با توجه جزئیات موجود و مورد توجه در نگه دارنده های دیوار طراحی نمایند. جزئیاتی که در طراحی نقشه و توسط طراحان باید مورد توجه قرار گرفته شوند عبارت اند از:
 • جزئیات مربوط به اتصالات اعضای قائم ساختمان متناسب با دیوارهای بازشو در سازه
 • جزئیات و اتصالات مربوط به اعضاهای قائم ساختمان و متناسب با دیوارهای بدون بازشو
 • جزئیات و اتصالات مربوط به اعضاهای قائم و مناسب برای کنترل و مهار کردن لبه ی تراس ها و همچنین جان پناه ها
 • جزیات و اتصالات لازم برای دیوارهای ساخته شده در قسمت زیر زمین که باید توانایی تحمل بارهای وارد شده را داشته باشند.
 • میزان فاصله هایی که باید بین عضوهای عمودی رعایت شود برابر دو مقدار پنج متر و همچنین برابر با چهل برابر ضخامت دیوار اشاره شده است.
 • میزان فاصله ی عضوهای افقی یک ساختمان از یکدیگر حداقل باید برابر با سه متر و نیم و سی برابر ضخامت دیوار موجود مشخص شود.
 • یکی از مهم ترین نکاتی که در این ارتباط وجود دارد، ردیف آخر دیوار چینی یا همان قسمتی از دیوار است که به سقف می رسد. توجه داشته باشید که چنین مرحله ای باید با استفاده از فشار و ملات لازم انجام شود.
 • دیوارهایی که در یک ساختمان تا سقف ادامه پیدا نمی کنند یا به عبارتی با سقف فاصله دارند، باید در قسمت لبه ی فوقانی که با المان های پایدار متکی است، نگه داشته شوند.
 • لبه ی قائم دیوار به هیچ عنوان نباید رها و آزاد باشد و باید به یک تیغه ی دیگر و یا یک دیوار اتصال داده شود. در صورتی که اتصال گفته شده برقرار نشود، کلاف قائم در لبه اجرا خواهد شد.
 • در شرایطی که نمای یک ساختمان آجری باشد باید تمامی آجر های نما با آجری های مورد استفاده در ساخت دیوار پشت هم چیده شود.
این مقالات را از دست ندهید:  7 تفاوت بلوک سبک با بلوک سنگین

نتیجه گیری

سایت معتبر IAGCO همواره می کوشد تا باتوجه به نیازهای اصلی کاربران و مخاطبان عزیز، بهترین مقالات تخصصی و جامع را تولید نماید که موضوع دیتیل اجرای والپست نیز یکی از همین موارد پرچالش و با اهمیت بود. امیدواریم محتوای این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید