آموزش اجرا والپست ها با توضیحات کامل | IAGCO

آموزش اجرا والپست ها با توضیحات کامل

خرید بلوک سبک از رشت
خرید بلوک سبک رشت + لیست قیمت (خرید آنلاین)
بهمن ۳, ۱۳۹۹
دیتیل اجرای والپست
دیتیل اجرای والپست چیست
بهمن ۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

آموزش اجرا والپست ها با توضیحات کامل

آموزش اجرای والپست

آموزش اجرا والپست ها به همراه توضیحات تکمیلی

همراهان و کاربران عزیز وبسایت IAGCO، امروز با بررسی موضوع آموزش اجرا والپست با شما همراه هستیم، پس در صورتی که سوالات و دغدغه های متعددی در این باره دارید، مطالعه ی این مقاله مفید را از دست ندهید.

والپست چیست؟

قبل از این که به بررسی و شرح چگونگی اجرا والپست و یا هر موضوع دیگری بپردازیم، بهتر است یک تعریف کلی و ساده از والپست ارائه دهیم. اگر بخواهیم با یک بیان ساده و کاملا قابل فهم والپست و مفهموم آن را شرح دهیم، باید بگوییم که والپست به یک المان کاملا غیر سازه ای گفته می شود. در ارتباط با اجبار بودن یا نبودن این المان غیر سازه نیز باید بگوییم که اجرای آن کاملا با توجه به نظر مهندس ساختمان بستگی دارد. اگر بخواهیم به بیان ساده هدف از اجرای والپست در یک سازه را بیان کنیم، باید اشاره داشته باشیم که اجرای والپست سبب کاهش آسیب دیدن قسمت های مختلفی از یک ساختمان از جمله تیرهای مورد استفاده در ساخت، ستون های موجود و سقف ها خواهد شد.

مهم ترین هدف از اجرای والپست چیست؟

در قسمت قبل نیز به نقش والپست و اجرای آن در یک سازه اشاره کردیم. مهم ترین هدف از آموزش اجرا والپست در یک ساختمان، انتقال دادن تمامی نیرو ها به قالب یا همان فریم ساختمان است.
شرایطی را در نظر بگیرید که تمامی نیروی وارد شده به دیوارها، سقف و حتی ستون های یک ساختمان کاهش پیدا کند، این کاهش نیروی وارد شده سبب می شود تا میزان تخریب و آسیب های وارد شده به دیوارها و … به حداقل مقدار ممکن برسد. منظور از نیروی وارد شده همان نیرویی است که هنگام زلزله و یا بادهای شدید به یک ساختمان و اجزای آن وارد می شود.

این مقالات را از دست ندهید:  بررسی اثر عمل آوری داخلی به وسیله سنگدانه

والپست دارای انواع مختلفی دارد که در ادامه به صورت کامل شرح خواهیم داد.

آموزش اجرای والپست در سازه های مختلف

آموزش اجرا والپست در اسکلت های مختلف چه مراحلی دارد؟

با توجه به این که یک ساختمان از اجزاء و قسمت های مختلفی تشکیل می شود و هر کدام از این قسمت ها دارای یک جنس خاص هستند، دیتیل اجرای والپست نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال اجرای والپست در اسکلت بتن با اجرای آن در اسکلت فلزی بسیار متفاوت است. پس با ما همراه باشید تا تمامی این تفاوت ها و نحوه ی اجرا را در هر کدام به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

آموزش اجرا والپست در اسکلت های بتنی

در اولین مرحله از اجرای والپست مربوط به ساختمان هایی با اسکلت بتنی، باید نقشه ی مورد استفاده جهت ساخت و ساز به صورت دقیق مشخص شده باشد تا بتوان اجرا کردن والپست را دقیقا با نقشه منطبق کرد. در مرحله ی بعد، باید فعالیت هایی در جهت نصب ورقه های اتصال در قسمت های کف و سقف انجام شود. همچنین بعد از نصب ورقه ها و در مرحله ای که بلوک ها ردیف می شوند، باید بین هر دو یا سه بلوک از یک بست استفاده شود.

پس از به اتمام رسیدن مراحل ساخت و ساز دیوار، با استفاده از جوشکاری چهار میلگرد به ورقه های موجود در سقف و کف متصل می شود. در این مرحله سیم آرماتوربندی مورد نیاز است و از آن برای ایجاد اتصال بین میلگردها و بست ها استفاده می شود. در مرحله ی نهایی پس از پایان عمل ریخته شدن بتن ها و پست سر گذاشته شدن مرحله ی باز شدن قالب های استفاده شده، والپست اجرا شده به طور کامل با ضخامت دیوار منطبق خواهد بود.

این مقالات را از دست ندهید:  تخریب اصولی ساختمان های فرسوده

پیشنهاد میکنیم مقاله اجرای والپست بتنی و مقایسه قیمت با والپست فلزی را حتما مطالعه کنید.

آموزش اجرا والپست فلزی در بلوک های نوع سبک

در اولین مرحله ی اجرا، باید مکان اتصال تمامی ورقه ها در کف و سقف مشخص شود. در دومین مرحله از اجرای والپست های فلزی در بلوک های نوع سبک، باید ورقه های اتصال نصب شود و در ادامه والپست های موجود را به ورقه های پایینی و بالایی جوش داد.

مرحله ی نهایی از این اجرا به این صورت است که باید یک طرف بلوک مورد نظر را به طور کامل و قسمت دیگر والپست را از داخل بلوک ایجاد کرد.

اجرای والپست در اسکلت هایی با جنس فلز چگونه انجام می شود؟

در این قست از مقاله می خواهیم به شیوه ی اجرای والپست در اسکلت های فلزی اشاره هایی داشته باشیم. توجه کنید که نحوه ی اجرای والپست در اسکلت های فلزی به این شکل انجام می شود که والپست های مورد استفاده باید با استفاده از جوشکاری به تمامی ستون ها و تیرهای مشخص شده در نقشه اتصال پیدا کنند.

اجرای والپست در اسکلت های مختلف را باید به چه کسی سپرد؟

بدون تعارف و خیلی کوتاه باید بگوییم که امروزه اجرا کردن والپست در ساختمان های مختلف و در حال ساخت از مهم ترین الزامات قانونی در قوانین دیوار چینی به حساب می آید، پس در بستن قرار داد و کمک گرفتن از پیمانکارها دقت کرده و از داشتن مهارت و تجربه ی لازم اطمینان حاصل کنید. همچنین می توانید در صورت نیاز، سری هم به مقاله جالب دیتیل لازم برای اجرای ساختمانی های بنایی مبحث 3800 زلزله بزنید.

این مقالات را از دست ندهید:  مقاوم سازی سازه

آموزش اجرای والپست و مهمترین نکات آن

نکته های مهم اجرای والپست کدام اند؟

در این قسمت از مقاله می خواهیم به تعدادی از مهم ترین نکته ها در اجرای والپست اشاره داشته باشیم.

  • تمامی طراحان ساختمان (سازه های مختلف) باید همواره به جزئیات و المان های موجود که سبب نگهداری دیوار ها می شود و با توجه به استاندارد های 2800 وجود دارد را در نقشه ها مورد توجه قرار دهند.
  • تمامی فاصله های مورد نیاز بین عضو های عموی ساختمان که برابر با دو مقدار پنج متر است، رعایت شود.
  • در ساختمان های نما آجری، باید آجرها به صورت پشت سر هم با آجر های مورد استفاده در ساخت دیوار چییده شوند و میزان ضخامت آن ها با هم برابر باشد.
  • و…

نتیجه گیری
به طور کلی اجرای والپست در قوانین جدید ساخت و ساز به صورت اجباری باید لحاظ شود. مهم ترین هدف از اجرای والپست، کاهش میزان خسارت های وارد شده به قسمت های مختلفی از یک ساختمان همانند دیواره ها و دیگر موارد این چنینی است.

امتیاز ۰ از ۵ – ۰ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + نوزده =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید