مشکلات استفاده از بلوک غیراستاندارد چیست؟ | IAGCO

مشکلات استفاده از بلوک غیراستاندارد چیست؟

تشخیص بلوک معدنی مرغوب
روش های تشخیص پوکه معدنی مرغوب چیست؟
اسفند ۱, ۱۳۹۹
مقایسه پوکه معدنی و پوکه صنعتی
مقایسه پوکه معدنی با پوکه صنعتی
اسفند ۴, ۱۳۹۹
نمایش همه

مشکلات استفاده از بلوک غیراستاندارد چیست؟

مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد

مهم ترین مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد در ساختمان سازی

بلوک ها به عنوان یکی از مهم ترین مصالح موجود و مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز در انواع مختلفی تولید و به بازار مصرف، عرضه می شوند. بلوک های ساختمانی بیشتر به عنوان مصالحی از پیش ساخته شده به حساب می آیند و در نتیجه از آن ها در ساخت قسمت های مختلف یک سازه استفاده می شود.
همانطور که احتمالا می دانید، بلوک های ساختمانی در انواع مختلفی با مواد اولیه ی متفاوتی تولید می شوند و این موضوع سبب شده است تا ویژگی ها، مزایا و معایب آن ها نیز متفاوت باشد. استفاده از بلوک های ساختمانی به جای مصالح قدیمی پر دردسری همانند آجر، طبیعتا مزیت های فراوانی را به همراه داشته است. البته این موضوع زمانی صدق می کند که بلوک ها طبق استاندارد های مشخص شده تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته شوند. اگر به هر دلیلی بلوک های تولید شده در کارخانه و یا کارگاه ها استاندارد نباشد و در ساخت قسمت های مختلف یک سازه مورد استفاده قرار گرفته شوند، بدون شک سبب ایجاد یکسری مشکلات خاص خواهند شد. باتوجه به حساسیت بالای این مسئله، موضوع این مقاله را به بررسی مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد در صنعت ساخت و ساز اختصاص داده ایم.

مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد در صنعت ساخت و ساز کدام اند؟

مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، بلوک ها با توجه به مواد مورد استفاده و شیوه ی تولید، بسیار متنوع هستند و این موضوع می تواند در موضوع مورد بررسی امروز ما تاثیر گذار باشد. توجه داشته باشید که بلوک ها هم از لحاظ استاندارد های تولید و هم از لحاظ مواد مورد استفاده در تولید، با هم متفاوت هستند و در صورتی که هر کدام طبق استاندارد های مشخص شده تولید نشوند، می توانند مشکلات خاصی را به وجود آورند. مواردی مانند بلوک های دیواری غیر استاندارد، بلوک های سیمانی غیر استاندارد، بلوک های سفالی و … که طبق استاندارد های موجود تولید نشده باشند می توانند باعث بروز دردسرهای جبران ناپذیر شوند.
مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد عبارت اند از:

این مقالات را از دست ندهید:  شن و ماسه چگونه شکل می گیرد

– افزایش وزن مرده ی ساختمان

اصولا هر بلوکی در ابعاد و وزن دقیقی تولید و در نتیجه مورد استفاده قرار گرفته می شود. اگر به هر دلیلی وزن بلوک های مورد استفاده بیشتر از مقدار موجود باشد، می تواند آسیب های جدی را به ساختمان وارد کند. البته عکس این موضوع نیز صدق می کند. به عنوان مصالح اگر بلوک های مورد استفاده در ساخت و ساز ، وزنی پایین تر از مقدار استاندارد داشته باشند، مشکلات خاص خود را به وجود خواهند آورد.

– مقاومت پایین در برابر جذب رطوبت

جالب است بدانید در بسیاری از موارد دیده شده است که بلوک های تولید شده و مورد استفاده در ساخت یک سازه، مقاومت کافی را در برابر رطوبت ندارند و این موضوع آسیب های جدی را به ساختمان وارد کرده است. حتی امکان دارد حادثه هایی حین ساخت و ساز و یا پس از تکمیل این مراحل نیز اتفاق بیفتد.

– مقرون به صرفه نبودن

توجه داشته باشید که اگر فرد مصالح غیر استاندارد را خریداری کند، اولین آسیب را از نظر هزینه به خود وارد کرده است زیرا باید هزینه هایی را برای جبران مشکلات به وجود آمده به دلیل عدم وجود استانداردها پرداخت نماید. بلوک ها نیز همانند هر چیزی نیاز به داشتن استانداردهایی در تولید دارند و این موضوع سبب می شود تا فرد خریدار را از نظر پرداخت هزینه های بعدی، بی نیاز کند. شرایطی را در نظر بگیرید که بلوک های خریداری شده طبق استانداردهای موجود تولید نشده و به عنوان مثال سطحی صاف نداشته باشند. در چنین شرایطی برخی از هزینه های مورد نیاز جهت انجام فعالیت های سیمان کاری و پس از آن گچ کاری، به مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت و این یکی از بدترین مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد به شمار می رود که نباید به سادگی از کنار آن عبور کرد.
هزینه تنها یکی از مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد است. علاوه بر هزینه، سرعت اجرای بلوک ها نیز به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

این مقالات را از دست ندهید:  معایب استفاده از بلوک هبلکس

– عدم وجود عملکرد مناسب در برابر نفوذ صدا و حرارت

یکی از برترین ویژگی های بلوک هایی که طبق استاندارد ها تولید می شوند، عایق بودن در برابر صوت و حرارت است. اگر به هر دلیلی بلوک های مورد استفاده در ساخت یک سازه استاندارد نباشند، نمی تواند عملکرد مناسبی را در برابر صوت و حرارت داشته باشند و این یک مشکل بسیار بزرگ خواهد بود.

– مقاومت پایین

همانطور که احتمالا اطلاع دارید، بلوک های استاندارد می توانند مقاومت یک ساختمان را در برابر آسیب هایی همانند زلزله و موارد مشابه کاهش دهند. یکی دیگر از مشکلات بلوک غیر استاندارد، کاهش مقاومت ساختمان در برابر چنین حوادثی است. اهمیت توجه به استاندارد های بلوک بسیار بالا است. این موضوع به حدی اهمیت دارد که اگر به استاندارد بلوک ها توجه نداشته باشید، امکان دارد بلوک مورد استفاده در ساخت یک سازه حتی توانایی تحمل وزن خود را در دیواره های بلند نداشته باشد.

جهت دریافت قیمت بلوک سبک و بررسی نکات آزمایشی این محصول می توانید از طریق شماره های زیر با ما در تماس باشید.

مشاوره خرید بلوک

نتیجه گیری

بر کسی پوشیده نیست که بلوک ها به عنوان یکی از مهم ترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته می شوند. با توجه به استفاده ی فراوانی که از بلوک های ساختمانی در ساخت سازه های مختلف می شود، باید استاندارد این نوع مصالح را حین خرید مورد بررسی قرار داد تا از مشکلات استفاده از بلوک غیر استاندارد در امان بود. از جمله مهم ترین مشکلاتی که بلوک های غیر استاندارد برای یک سازه به وجود خواهند آورند، می توان به مواردی مانند مقاومت بسیار پایین در برابر صوت، مقاومت پایین در برابر نفوذ رطوبت، افزایش هزینه های مورد نیاز، کاهش سرعت اجرای کار و … اشاره کرد. همچنین بد نیست در پایان این مقاله اختصاصی به این موضوع اشاره داشته باشیم که حتما مصالح ساختمانی مورد نیازتان به ویژه بلوک را از سایت های معتبری مانند IAGCO تهیه نمائید تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 3 =

سوالی دارید؟ تماس بگیرید